صفحه اصلی / استارت آپ‌ و دانش‌بنیان‌ / آغاز به کار هفته پژوهش و فناوری/ رونمایی از ۳۰ فناوری منتخب و تقدیر از ۲۰ پژوهشگر ۲ ساعت قبل
آغاز به کار هفته پژوهش و فناوری/ رونمایی از ۳۰ فناوری منتخب و تقدیر از ۲۰ پژوهشگر ۲ ساعت قبل

آغاز به کار هفته پژوهش و فناوری/ رونمایی از ۳۰ فناوری منتخب و تقدیر از ۲۰ پژوهشگر ۲ ساعت قبل

کسب و کار نیوز- ۳ نمایشگاه «دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن‌بازار»، «ایران ساخت» و «تستا» از امروز آغاز به کار می کند و قرار است از ۳۰ فناوری منتخب رونمایی و از ۲۰ پژوهشگر برتر تقدیر شود.

به گزارش کسب و کار نیوز، هفته پژوهش و فناوری کشور در سال ۱۴۰۱ در حالی از امروز با شعار «پژوهش، فناوری، پیشران تولید دانش‌بنیان و اشتغال آفرین» آغاز می‌شود که بیست و سومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار امروز با حضور وزیر علوم و برخی مقامات ارشد اجرایی کشور به صورت رسمی آغاز به کار می‌کند و این نمایشگاه تا ۲۵ آذر ادامه خواهد داشت.

اسامی روزهای هفته پژوهش

اولین روز از هفته پژوهش یعنی ۱۹ آذر به نام جهاد تبیین و دستاوردهای علمی و فناوری، ۲۰ آذر به نام مدرسه و آینده سازان خلاق، ۲۱ آذر؛ علوم انسانی و علوم پایه – ارکان اقتصاد دانش‌بنیان، ۲۲ آذر؛ دانشگاه مبدا تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین، ۲۳ آذر؛ پژوهش و فناوری، بنیان مرجعیت و دیپلماسی علمی و ۲۴ آذر؛ دانشمندان و سرآمدان علمی؛ پیشران پژوهش و فناوری نام گذاری شده است.

برگزاری ۳ نمایشگاه همزمان در هفته پژوهش

همزمان با برگزاری نمایشگاه «دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن‌بازار»، نمایشگاه «ایران ساخت» و نمایشگاه «تستا-تقاضای ساخت و تولید ایرانی» برگزار می‌شود و غیر از وزارت علوم و معاونت علمی وزارتخانه‌های دیگر هم در نمایشگاه حضور خواهند داشت. در این دوره از نمایشگاه، دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری، تستا، پژوهشگاه‌ها، مراکز رشد و غیره با نمایشگاه هفته پژوهش همکاری می‌کنند.

حضور ۲۷ دانشگاه و ۳۴ پارک در نمایشگاه / توجه ویژه به انجمن‌های علمی

در این نمایشگاه ۲۷ دانشگاه، ۳۴ پارک علم و فناوری، ۱۳ پژوهشگاه و ۵ مرکز رشد، ۲۸ تشکل و انجمن علمی و دانشجویی و ۱۰ دستگاه حضور دارند و ۱۴ کارگاه آموزشی برگزار خواهد شد؛ در نمایشگاه امسال توجه ویژه ای به حضور انجمن علمی شده است و فضای چند صد متری در نمایشگاه به انجمن‌های علمی اختصاص داده شده و آنها می‌توانند دستاوردهای خود را ارائه کنند.

غرفه‌های ویژه برای موضوعات کوانتوم و متورس / علوم انسانی و علوم اجتماعی در صدر توجه

امسال در نمایشگاه هفته پژوهش، موضوعات جدیدی که امروز در دنیا مطرح است، مورد توجه قرار گرفته است و دستندرکاران برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش معتقدند باید نگاه ویژه ای به آینده داشته باشیم و در همین راستا در نمایشگاه موضوعاتی مانند هوش مصنوعی، کوانتوم و متاورس، در غرفه جدید در نظر گرفته شده است. همچنین برنامه‌های ویژه‌ای برای علوم انسانی، اجتماعی و اسلامی ترتیب داده شده است.

بازدید دانش آموزان به همراه والدین از دانشگاه‌ها

پیمان صالحی رئیس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری در نشست خبری که چند روز گذشته با خبرنگاران داشت درباره همکاری با آموزش و پرورش درهفته پژوهش گفت: هماهنگی انجام شده است که دانش آموزان مدارس منتخب در روزهای مختلف هفته پژوهش و فناوری به همراه والدین به دانشگاه‌ها دیدار کنند تا خانواده‌ها دید شفافی از دانشگاه‌ها به دست آورند. علاوه بر بازدیدهای دانش‌آموزی تلاش کردیم بازدیدهای دانشجوها نیز در این هفته از مراکز افزایش پیدا کند.

تقدیر از ۱۰۰ پژوهشگر برتر دانش آموزی

صالحی ضمن اعلام اینکه بر اساس توافق‌ها با وزارت آموزش و پرورش ۱۰۰ نفر از پژوهشگران برتر دانش آموزی در هفته پژوهش تقدیر می‌شوند، افزود: امسال سعی کرده ایم طعم جشنواره‌های پژوهشی دانش آموزی و دانشجویی افزایش یابد و تنها مختص دانشگاه‌ها و آموزش عالی نباشد. همچنین نمایشگاه‌های دستاورد پژوهش و فناوری در استان‌ها برگزار می‌شود که رئیس پارک علم و فناوری استان در آن حضور دارند.

نواختن زنگ پژوهش در مدارس در ۲۰ آذرماه

زنگ پژوهش در مدارس ۲۰ آذر ماه با حضور وزیر آموزش و پرورش و وزیر علوم به صدا درمی آید و جشنواره تجلیل از اندیشمندان و پژوهشگران جوان ۲۱ آذرماه و تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده ۲۴ آذرماه برگزار خواهد شد و در این جشنواره قرار است از ۱۶ پژوهشگر و ۱۶ فناور تجلیل به عمل‌آید.

۳۰ فناوری منتخب رونمایی می‌شود

در بیست و سومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری قرار است از ۳۰ فناوری منتخب رونمایی شود که به گفته رئیس ستاد ملی هفته پژوهنش، برای انتخاب این محصولات سامانه “تک هاب” راه‌اندازی شد و در آن دستاوردهایی که قرار است در نمایشگاه عرضه شود، بارگذاری شد. این سامانه یک زنجیره کامل از ایده تا بازار است، چرا که در آن علاوه بر فناوران، سرمایه‌گذاران نیز حضور دارند. برای رونمایی از محصولات دانش‌محور شاخص‌هایی تعریف شده که از آن جمله می‌توان به تولید محصولات حداکثر در یک سال اخیر و دارا بودن سطح فناوری متوسط رو به بالا اشاره کرد.

تستا بین المللی شد / ارائه نیاز توسط نمایندگان ۵ کشور

معاون پژهشی وزیر علوم همچنین از بین المللی شدن نمایشگاه تستا خبر داده و گفته است: اولین دوره بین‌المللی تستا (نمایشگاه تقاضای ساخت و تولید ایرانی) با هدف استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، پارک‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان در رفع نیازهای پژوهش و فناوری امسال برگزار می‌شود و طی آن هیات‌هایی از ۵ کشور در تستا حضور می‌یابند. در همین راستا پیش بینی شده کشورهای ونزوئلا، ارمنستان، ازبکستان، عراق و افغانستان در تستا حضور یابند و نیازهای فناورانه خود را در حضور شرکت‌های دانش بنیان و دانشگاه‌ها مطرح کنند. آنطور که مسولان برگزاری این نمایشگاه وعده دادند، قرارداد سه هزار و ۹۹۳ میلیارد ریالی با دانشگاه‌ها، سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها امضا و منعقد شود.

امسال نیز مانند سال گذشته در هفته پژوهش، از حدود ۲۰ پژوهشگر برتر تقدیر می‌شود در حوزه فناوران برتر کسانی که یا مدیران شرکت دانش بنیان هستند یا در تجاری‌سازی دستاوردی داشته اند، توسط معاونت فناوری انتخاب می‌شوند و در نهایت ۸ تا ۱۰ نفر تقدیر خواهند شد.

پایان نامه‌های تقاضامحور و دانشگاه برتر در مهارت افزایی معرفی می‌شود

امسال به طور ویژه برگزیدگانی در حوزه ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه در سطح ملی و استانی معرفی خواهند شد؛ بر همین اساس پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تقاضا محور برگزیده، همکاران اجرایی و صنعتی برتر دانشگاه‌ها، کارفرمایان برتر، ۳ استاندارد برتر کشور در ارتباط با دانشگاه و صنعت، دانشگاه برتر در حوزه مهارت افزایی برای اشتغال معرفی و تقدیر می‌شوند. همچنین از دانشمندان در همکاری دانشگاه و صنعت تقدیر می‌شود.

در حاشیه نمایشگاه پژوهش و فناوری کشور، همزمان بیست و هشتمین نشست مدیران ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور با حضور معاونین و مدیران پژوهش وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی برگزار خواهد شد.

در این نشست آمار و اطلاعات جامع سال ۱۴۰۱ شامل قراردادهای موجود و فعالیت‌های مختلف حوزه ارتباط با جامعه و صنعت اعلام خواهد شد. همچنین قرار است میزگردهای تخصصی با عناوین ضرورت و روش‌های مأموریت گرایی در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها، فرصت‌ها و محدودیت‌های قانونی در توسعه همکاری دانشگاه‌ها با جامعه و صنعت برگزار شود.

در این نشست اعضای هیأت علمی برتر در همکاری با جامعه و صنعت و وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی برتر در همکاری با دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها معرفی و تقدیر خواهند شد.

همچنین مطالعه کنید:

اسنپ رکورد خود را با بیش از ۵ میلیون سفر روزانه شکست

به گزارش کسب و کار نیوز، بیش از ۹ سال از شروع فعالیت اسنپ می‌گذرد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.