صفحه اصلی / استارت آپ‌ و دانش‌بنیان‌ / شرکت های دانش بنیان قربانی اصلی عدم اجرای قانون مجوزها
شرکت های دانش بنیان قربانی اصلی عدم اجرای قانون مجوزها

شرکت های دانش بنیان قربانی اصلی عدم اجرای قانون مجوزها

کسب و کار نیوز- یک نماینده مجلس یازدهم گفت: اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار برای استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان از اهمیت بالایی برخوردار است.

به گزارش کسب و کار نیوز، اقبال شاکری، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی درباره علت عدم اجرایی شدن قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار بعد از سپری شدن چندین ماه از ابلاغ این قانون گفت: مجلس تاکنون دو بار گزارشی درباره اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار تهیه و اسامی دستگاه‌هایی که به قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار عمل نکرده‌اند را اعلام کرده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس در ادامه ضمن تاکید بر اینکه کمیسیون اقتصادی و کمیسیون ویژه جهش تولید باید با قدرت بیشتری اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار را دنبال کنند، توضیح داد: قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار مقداری تاحدودی اجرایی شده است اما اجرای کامل آن نیاز به پیگیری مداوم مجلس و نظارت بر وزارت اقتصاد دارد تا بتوانیم تا یک الی دو ماه آینده قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار را به طور کامل اجرایی کنیم.

وی ادامه داد: وزارتخانه‌های مسئول اجرای این قانون توسط مجلس معرفی شده‌اند، اما دستگاه‌های مختلف نمی‌خواهند که این قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار اجرایی شود و زیرا به این وسیله قدرتشان در فرآیند صدور مجوزها را از دست می‌دهند. به همین دلیل در برابر اجرای این قانون مقاومت می‌کنند.

وی در ادامه افزود: فرهنگ سخت کارفرمایی در دستگاه‌های اجرایی باعث شده که اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار به تأخیر بیفتد.عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه متأسفانه دستگاه‌های اجرایی موفقیت مردم را موفقیت خودشان نمی‌دانند افزود: به همین دلیل به اجرای این قانون تمکین نمی‌کنند امیدواریم با پیگیری مجلس و دستگاه‌های مربوطه این قانون عملیاتی شود.

وی در ادامه افزود: مجلس با جدیت به دنبال اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار است و امیدواریم سرعت اجرای این قانون بالاتر برود و نظارت مجلس هم بیشتر و مستمر شود.شاکری ضمن تاکید بر اینکه دستگاه‌هایی که به اجرای این قانون تمکین نمی‌کنند باید مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند افزود: در گزارش‌های مجلس «استنکاف» دلیل عدم اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار بیان شده است.

این نماینده مجلس یازدهم توضیح داد: اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار برای استارتاپ ها و شرکت‌های دانش بنیان از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر به این دستگاه‌ها دیر مجوز اعطا شود، ایده آنها از بین می‌رود و دیگر نمی‌توانند از آن بهره برداری کنند.عضو کمیسیون عمران مجلس توضیح داد: شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ ها فعالیت شأن مثل کسب و کارهای سنتی نیست که با لختی و سستی کارشان را ادامه دهند. ماهیت وجودی اش را بعد از مدتی از دست می‌دهد پس نباید فرآیند اعطای مجوز به آنها طولانی شود.

همچنین مطالعه کنید:

“داپ اپ” بزرگ‌ترین هاب کش‌بک کشور

به گزارش کسب و کار نیوز، در این مراسم “داپ اپ” میزبان بزرگان صنایع و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.