صفحه اصلی / اقتصادی / انرژی / کاهش ۵۰ درصدی مصرف انرژی کولرهای آبی با فناوری جدید
کاهش ۵۰ درصدی مصرف انرژی کولرهای آبی با فناوری جدید

وزیر نیرو خبر داد

کاهش ۵۰ درصدی مصرف انرژی کولرهای آبی با فناوری جدید

وزیر نیرو با بیان اینکه بررسی شرایط بارشی کشور در دهه‌های اخیر حاکی از کاهش میزان سرانه آب برای مردم در سال‌های گذشته است، گفت: سرانه مصرف آب هر ایرانی از ۶۵۰۰ متر مکعب در سال در سنوات گذشته، امروز به کمتر از ۱۲۰۰ متر مکعب در سال رسیده است.


به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، علی‌اکبر محرابیان در همایش روز ملی کیفیت اظهار کرد: با اینکه ایران یکی از بزرگ‌ترین دارندگان منابع نفت و گاز در جهان است، اما محدودیت‌ها در این عرصه بیشتر از نیازهای کشور در حال رشد است. اینکه چه میزان از انرژی را صرف تولید کنیم با وضع استاندارد می‌توان پاسخ دقیقی به آن داد.

محرابیان در ادامه با اشاره به چالش‌های کمبود منابع انرژی در اروپا، گفت: این چالش‌ها منجر به مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در این جوامع شده است. در ایران هم شرایط مصرف انرژی به‌گونه‌ای است که باید برای آن فکر اساسی شود. اقدامات مشترک از سوی وزارت نیرو و سازمان ملی استاندارد در این راستا در دست اجرا است که نتیجه آن موجب کاهش مصرف مازاد آب و انرژی خواهد شد.

وی با بیان اینکه مثلا در موضوع برق، بخش قابل توجهی از مصرف برق کشور صرف تولید سرما از جمله در کولرها می‌شود که مصارف غیر منطقی دارند، تصریح کرد: اخیرا موتورهایی از سوی تولیدکنندگان داخلی تولید شده که روی کولرهای آبی نصب شده و می‌تواند تا ۵۰ درصد مصرف آب و برق را کاهش دهد.

سرانه مصرف آب ایرانی‌ها به کمتر از یک‌پنجم کاهش یافت

محرابیان همچنین با بیان اینکه ایران در منطقه‌ای نیمه خشک واقع شده و بررسی شرایط بارشی کشور در دهه‌های اخیر حاکی از کاهش میزان سرانه آب برای مردم در سال‌های گذشته است، اظهار کرد: این مسئله ناشی از کاهش نزولات جوی و رشد جمعیت تقاضای بیشتر آب با توجه به توسعه اقتصاد در بخش‌های مختلف است، به طوری که سرانه مصرف آب هر ایرانی از ۶۵۰۰ متر مکعب در سال در سنوات گذشته، امروز به کمتر از ۱۲۰۰ متر مکعب در سال رسیده است.

محرابیان همچنین با بیان اینکه اگر به دنبال رضایت مردم و ارتقای کیفیت زندگی هستیم راهی جز تولید بیشتر و با کیفیت‌تر با استفاده از آب کمتر نداریم، تاکید کرد که این به معنای وضع استاندارد و ارتقای استانداردهای موجود است. با توجه به افزایش جمعیت در کشور، توجه به کیفیت و استانداردها می‌تواند عدالت اجتماعی را در جامعه حکمفرما کند.

همچنین مطالعه کنید:

درخواست “صدور کارت سوخت” تا اردیبهشت اینترنتی می‌شود

به گزارش کسب و کار نیوز ، مهدی سید هاشمی؛ مدیرعامل شرکت پژوهش و توسعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.