صفحه اصلی / اسلایدر / فروش متری مسکن در بورس به خانه دار شدن مردم منجر خواهد شد؟/امید سرمایه های خرد به خانه دار شدن
فروش متری مسکن در بورس به خانه دار شدن مردم منجر خواهد شد؟/امید سرمایه های خرد به خانه دار شدن

فروش متری مسکن در بورس به خانه دار شدن مردم منجر خواهد شد؟/امید سرمایه های خرد به خانه دار شدن

کسب و کار نیوز- طرح فروش متری مسکن در قالب صندوق های سرمایه گذاری از سوی دولت ارایه و از آن رونمایی شد. مسوولان دولتی هنگام معرفی این طرح امید زیادی به خانه دار شدن در بورس به مردم تزریق کردند. این در حالی است که به عقیده بسیاری از فعالان اقتصادی کمتر مالکی وجود دارد که تمایل به عرضه متری مسکن در بورس داشته باشد. مگر اینکه دولت بخواهد املاک و مستغلات خود را در این طرح عرضه کند. ابهامات این طرح تنها در صورت ارایه طرح تفصیلی برطرف می شود.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز، این در حالی است که اسکندری، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در این رابطه می گوید: وضعیت کنونی ملک در کشور به خاطر احتکار دارایی و ساختار املاک که در اختیار مشاوران املاک است اینگونه رقم خورد. راه‌اندازی صندوق املاک و مستغلات را می توان همان توکن ملک دانست. دنیا به سمتی حرکت می کند که نه تنها یک ساختمان، بلکه یک دفتر اداری، فرودگاه، بزرگراه، بیمارستان و حتی میدان نفتی هم تحت عنوان صندوق‌های REITs معامله شوند. به گفته وی از طریق ابزار صندوق املاک و مستغلات، امکان خرید و فروش ملک به نرخ روز نه تنها به صورت متری بلکه به صورت سانتی‌متری هم فراهم خواهد شد.

در همین رابطه، مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در مراسم رونمایی از نخستین صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات گفت: سازمان بورس سیاست خود را بر معرفی ابزارهای غیرمستقیم بنا نهاده است و سعی در تشویق سرمایه‌گذاران در استفاده از نهادهای تخصصی دارد.

در این راستا طی یکسال گذشته صندوق‌های اهرمی، تضمین اصل سرمایه و مختص اوراق دولتی برای اولین بار رونمایی شدند در ادامه صندوق املاک و مستغلات که یک ابزار کاربردی بوده به واسطه همکاری صندوق بازنشستگی، طراحی شده است. ‌حوزه مسکن از جمله مواردی است که علی‌رغم بزرگی و گسترگی آن در بازار سرمایه مغفول مانده و تنها پذیرش ۴۴ نماد ساختمانی و سهام تعدادی سازنده مصالح که در بازار سهام داریم، دیگر هیچ نقطه تلاقی در این بازار گسترده و بزرگ وجود ندارد اما به واسطه این صندوق امکان حضور سرمایه‌گذاران با هر مبلغ خُرد و ناچیزی ممکن می‌شود.

مجید عشقی در ادامه مراسم رونمایی از صندوق املاک و مستغلات گفت: امروز معاملات ثانویه این صندوق آغاز شده که برای بخش‌های مختلف می‌تواند تاثیرات مثبت فراوانی داشته باشد؛ بخش بانکی یکی از بسترهایی است که می‌تواند امکان فروش املاک راکدی که فروش یکجای آنها وجود ندارد، مهیا کند. به واسطه این صندوق امکان استفاده بهتری از دارایی‌هایی که در دست بخش دولتی به شکل غیرفعال مانده به وجود می‌آید.

صندوق املاک و مستغلات، فروش متری مسکن را برای افرادی که امکان خرید کامل یک دستگاه آپارتمان ندارد، فراهم کرده است؛ البته امکان خرید و فروش خرد‌تر از یک متر هم وجود دارد و در کنار این مزایا، افراد سرمایه‌گذار به طور دوره‌ای می‌توانند اجاره‌بها‌ به میزان مسکن خریداری شده را نیز دریافت کنند.

شروط موفقیت طرح فروش متری مسکن

منصور غیبی، کارشناس مسکن

طرح فروش متری یا سانتی متری مسکن در قالب صندوق های سرمایه‌گذاری در نگاه اول می تواند طرح خوبی باشد. به عبارتی این طرح، طرحی مورد قبول است اما باید در مسیر درست و با ابهام زدایی و اعلام طرح تفضیلی آن جلو برود. بنابراین در نگاه اول و بررسی اجمالی، موضوع و تیتر طرح مورد قبول است. اما آنچه به عنوان موضوع اصلی مطرح می شود این است که طرح در ابتدای امر طرح جامعی است. باید در ادامه مسیر طرح تفصیلی این فرآیند نیز مشخص شود.

باید سازوکار اجرای طرح، چگونگی جذب سرمایه های خرد در آینده، چگونگی تخصیص سود، امکان عملیاتی کردن سرمایه های جذب شده به خرید ملک و آپارتمان مشخص شود. همچنین باید مشخص شود در این طرح اگر سرمایه گذار مبلغی را برای خرید متری مسکن اختصاص دهد مانند دیگر سهام در بورس امکان خرید و فروش دارد یا خیر. از سوی دیگر باید مشخص شود امکان واگذاری سهم یا یک یا چند متر مسکن خریداری شده وجود دارد یا خیر. از سوی دیگر باید مشخص شود خرید متری مسکن در آینده قابلیت سرمایه گذاری و اخذ آپارتمان در پروژه هایی که از سوی دولت مشخص می شود را دارد یا خیر.

به طور کلی امید داریم با این طرح سرمایه های خرد مردم که توانایی تبدیل شدن به یک خانه را ندارند، با رشد ارزش در بورس، به خانه دار شدن منتهی کند. لازم به ذکر است طرح مذکور سالهاست مطرح بوده و امکان اجرای آن تا به امروز فراهم نشده بود. در مجموع این امیدواری وجود دارد که طرح مذکور از لحاظ رفتاری و اقتصادی، بتواند سرمایه های خرد را در حوزه مسکن ساماندهی و مدیریت کند. اما در مقابل این طرح اگر قابلیت و توانایی مدیریت سرمایه ها را نداشته باشد در تقسیم سود ممکن اختلافاتی ایجاد شده و زمینه حضور دلالان را فراهم کند.

باید نظارت بر اجرای این طرح به صورت جدی دنبال شود. نحوه رقابت در بازار باید شفاف سازی شود. دولت باید در طرح تفصیلی اعلام کند چه افرادی می توانند در این طرح سرمایه گذاری کنند.آیا فقط افراد حقیقی مشمول طرح می شوند یا افراد حقوقی نیز اجازه حضور دارند. در نهایت این طرح زمانی کارایی لازم را خواهد داشت که بتواند به عنوان یک بسته حمایتی برای سرمایه های خرد عمل کند. به عبارتی ورود مسکن به بورس می‌تواند الگوی حمایتی موفقی برای توانمندسازی اقشار مختلف جامعه باشد به شرطی که دولت از این طرح به‌شدت حمایت کند.

به طور کلی طرح فروش متری مسکن با اجرای درست اقشار مصرفی نیازمند را قادر خواهد ساخت اندوخته خود را وارد این طرح کنند و علاوه بر حفظ منابع مالی خود، از افت ریالی آن جلوگیری کنند. شرط اصلی تحقق این موضوع نیز حمایت جدی دولت از طرح است. همچنین برای این طرح باید همه نهادهای مرتبط با ساخت‌وساز باهم هماهنگ شوند و همانند جورچین در کنار هم قرار بگیرند. برای همین قبل از اجرای این طرح نیاز است دولت، سرمایه‌گذاران، سازندگان، انبوه‌سازان، نظام‌مهندسی و حتی شهرداری‌ها باهم همگن شوند.

همچنین مطالعه کنید:

خبر مهم برای دارندگان دسته چک/ مهلت پذیرش چک‌های قدیمی در چکاوک تمدید شد

به گزارش کسب و کار نیوز، در حال حاضر و با گذشت دو سال و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.