صفحه اصلی / اقتصادی / اقتصاد کلان / افزایش پرداختی بانک ها به صنایع دارویی
افزایش پرداختی بانک ها به صنایع دارویی

بانک مرکزی خبر داد

افزایش پرداختی بانک ها به صنایع دارویی

رئیس کل بانک مرکزی گفت: باتوجه به تغییر نرخ ارز صنایع دارویی و افزایش نیاز آنها به سرمایه در گردش، مصوب شده بانک‌ها سرفصل‌های بیشتری به سرمایه در گردش صنایع دارویی اختصاص دهند تا مشکلات دارویی کشور حل شود.


به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، علی صالح آبادی در آیین امضای تفاهنامه مشترک پنج بانک عامل و وزارت صنعت،معدن و تجارت در زمینه اوراق گام گفت: حجم اوراق گام از ابتدای صدور این ابزار تا کنون به ۳۶.۳ هزار میلیارد تومان رسید و با توجه به غیرتورمی بودن این ابزار در حمایت از تولید، این مهم در دستور کار دولت قرار دارد.

رئیس بانک مرکزی با اعلام خبر عملیاتی شدن اوراق گام در ۱۷ بانک عامل خواهان تلاش افزون‌تر برای گسترش استفاده از ابزار اوراق گام شد و گفت: براساس مصوبات ستاد اقتصادی دولت، مقرر شده تا حداقل ۲۰ درصد از کل سرمایه در گردش بخش تولید در سال جاری از طریق تامین مالی زنجیره‌ای انجام شود، ضمن آنکه بخش دیگر آن نیز از طریق استعلام از صورتحساب الکترونیکی و اتصال به سامانه جامع تجارت باید انجام شود.

وی با اشاره به نیاز صنعت دارو به سرمایه در گردش گفت: با توجه به اینکه نرخ ارز صنایع دارویی تغییر یافته است نیاز آنها به سرمایه در گردش در حال حاضر بیشتر شده است؛ لذا مصوباتی در شورای پول و اعتبار داشتیم که بانک‌ها سرفصل‌های بیشتری به سرمایه در گردش صنایع دارویی اختصاص دهند.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: بانک‌ها بر اساس مصوبات جدید که سهمیه هر بانک به صورت جداگانه نیز تعیین و ابلاغ شده است نسبت به گذشته سرمایه در گردش بیشتری به صنعت دارو از طریق اوراق گام یا منابع ریالی اختصاص دهند که مشکلات دارویی کشور حل شود.

در این جلسه همچنین وزیر صنعت،معدن و تجارت با تشکر از همکاری مطلوب بانک مرکزی و نظام بانکی در خصوص اجرایی شدن اوراق گام و استفاده آن در حوزه تولید خاطرنشان کرد: با توجه به رشد مناسب و مملوس تولید در سال جاری قطعاً نیاز این بخش به نقدینگی نیز فزونی یافته است بر این اساس توان تسهیلات دهی بانک ها باید بر مینای هدایت اعتبار و تخصیص بهینه منابع همگام و تقویت شود.

فاطمی امین با تاکید بر گسترش ابزار تامین مالی زنجیره تولید به عنوان روشی غیرتورمی در حمایت از تولید افزود: تامین مالی زنجیره ای تولید روشی مرسوم در دنیاست و خوشبختانه در یک سال گذشته از راه اندازی این ابزار به گواه آمارهای رسمی شاهد پیشرفت های خوبی در این زمینه هستیم و لازم است گسترش این ابزار مورد توجه قرار گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع ارتباط جریان کالا با جریان پول پرداخت و گفت: جریان پول در کشور بر اساس مکانیزم های بانکی روشن و شفاف است بر هیمن مبنا وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز با توجه به جریان پول توجه لازم به جریان کالا در قالب سامانه جامع تجارت داشته است و با این امر شفاف سازی در حوزه جریان کالا نیز محقق خواهد شد.

طبق این گزارش، تفاهنامه مشترک بانک‌های پاسارگارد، رفاه، پست بانک، کارآفرین و سامان با وزارت صنعت،معدن و تجارت با موضوع عملیاتی کردن اوراق گام در زمینه تامین مالی زنجیره تولید در حضور رییس کل بانک مرکزی و وزرای صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصاد و دارایی به امضا رسید، بر این اساس مجموع بانک‌های عامل در این زمینه به ۱۷ رسید.

همچنین مطالعه کنید:

سهم ۷۳ درصدی مالیات و عوارض در بودجه ۱۴۰۳

به گزارش کسب و کار نیوز ، با توجه به قانون بودجه سال ۱۴۰۳ که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.