صفحه اصلی / اقتصادی / ارتباطات و فناوری اطلاعات / هیچ شرکتی اقدام به واردات قانونی آیفون ۱۴ نکرده/ بیشترین تقاضا برای گوشی‌های ۵ تا ۷ میلیون تومانی
هیچ شرکتی اقدام به واردات قانونی آیفون ۱۴ نکرده/ بیشترین تقاضا برای گوشی‌های ۵ تا ۷ میلیون تومانی

هیچ شرکتی اقدام به واردات قانونی آیفون ۱۴ نکرده/ بیشترین تقاضا برای گوشی‌های ۵ تا ۷ میلیون تومانی

کسب و کار نیوز- عضو هیات مدیره اتحادیه فناوران رایانه خاطر نشان کرد: ارز برای واردات آیفون 14 تخصیص داده نمی‌شود؛ و امروز هم کسانی‌که به صورت چمدانی یا مسافری اقدام به واردات این نوع گوشی می‌کنند نمی‌توانند آن را ریجستر کنند و مدت فعال بودن این مدل از تلفن همراه 15 روزه تا یک ماهه است.

به گزارش کسب و کار نیوز، احسان بیات با بیان اینکه از تاکنون هیچ شرکتی به شکل قانونی اقدام به واردات آیفون ۱۴ نکرده است، گفت: ارز برای واردات آیفون ۱۴ تخصیص داده نمی‌شود؛ و امروز هم  کسانی‌که به صورت چمدانی یا مسافری اقدام به واردات این نوع گوشی می‌کنند نمی‌توانند آن را ریجستر کنند و مدت فعال بودن این مدل از تلفن همراه ۱۵ روزه تا یک ماهه است.

وی با اشاره به دلایل ریجستر نشدن آیفون ۱۴ در کشور، تصریح کرد: آیفون ۱۴ را می‌توان مسافری وارد و در گمرک اظهار کرد؛ اما از آنجایی‌که شناسه کالا از سمت همتا ایجاد نشده نمی‌توان برای فعال سازی آن کد همتا دریافت کرد.

عضو هیات مدیره اتحادیه فناوران رایانه ادامه داد: اگر کمیته ریجستری در هفته پیشرو تشکیل جلسه بدهد بدون تردید بحث ریجستر شدن کالاهای بالای ۶۰۰ دلار را مطرح خواهیم کرد. بیات با اشاره به وجود تقاضا برای خرید برند اپل، گفت: متقاضی خرید این نوع گوشی‌ها در بازار زیاد است؛ برخی از فروشگاه‌ها به‌دلیل نوسان‌های نرخ ارز مدل‌های قدیمی ۱۲ و ۱۳ آیفون را که در بازار موجود است نگه داشته‌اند و متاسفانه قیمت آن افزایش پیدا کرده است.

وی تصمیم وزارت صمت برای وضع ممنوعیت واردات کالای بالای ۶۰۰ دلار را اشتباه دانست و افزود: ممنوعیت واردات موبایل‌های بالای ۶۰۰ دلار باعث نشد که ارز از کشور خارج نشود و این مدل گوشی با ارز قاچاق و در قالب کالای قاچاق وارد کشور شد و در بازار به وفور این مدل‌ از گوشی‌ها موجود است.

این فعال صنفی بر ایجاد یک روش قانونی برای واردات اپل، تاکید کرد و افزود: باید مشکل بازار برای واردات تلفن همراه مدل آیفون حل شود. بیات با بیان اینکه بازار در شرایط رکود است، گفت: بازار در ماه گذشته به شدت در شرایط رکود بود اما در هفته‌های ابتدای آبان تکان خورد و تقاضا تاحدودی افزایش پیدا کرد.

عضو هیات مدیره اتحادیه فناوران رایانه، خاطر نشان کرد: موبایل با ارز نیمایی وارد کشور می‌شود و افزایش نرخ ارز در بازار آزاد تاثیرچندانی در قیمت گوشی همراه نمی‌گذارد، نوسان‌های نرخ نیما در یک ماه گذشته حدود ۲ درصد در نرخ گوشی‌های همراه در بازار تاثیر گذاشته است. به گفته وی؛ قیمت تلفن‌های همراه هوشمند که تقاضا برای خرید آنها وجود دارد از حدود ۲ میلیون ۵۰۰ هزار تومان شروع می‌شود؛ اما نرخ گوشی‌هایی که بیشترین تقاضا را دارند بین ۵ تا ۷ میلیون تومان است. بالاترین نرخ موبایل در بازار پرومکس ۱۳ است که قیمت آن ۵۸ میلیون تومان است.

بیات در پایان تصریح کرد: بازار با کمبود کالا مواجه نیست و انواع مدل‌های گوشی‌ از برند سامسونگ، شیائومی و در بازار موجود است و نوسان‌های نرخ ارز به‌ این دلیل که این گوشی‌ها با نرخ نیمایی وارد می‌شوند در قیمت آنها تاثیر چندانی نمی‌گذارد.

همچنین مطالعه کنید:

وزارت بهداشت باید دستورالعمل توزیع دارو از طریق پلتفرم‌ها را به صورت مجزا تدوین کند

به گزارش کسب و کار نیوز، پیش‌نویس «آئین‌نامه اجرایی، ضوابط و اصول حاکم بر اپراتورهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.