صفحه اصلی / اقتصادی / اقتصاد کلان / گزارش بودجه ۶ماهه ۱۴۰۱/ درآمد ریالی نفت ۴۴۶درصد زیاد شد
گزارش بودجه ۶ماهه ۱۴۰۱/ درآمد ریالی نفت ۴۴۶درصد زیاد شد

گزارش بودجه ۶ماهه ۱۴۰۱/ درآمد ریالی نفت ۴۴۶درصد زیاد شد

کسب و کار نیوز- دیوان محاسبات کشور برشی از گزارش تفریغ بودجه شش‌ماهه اول سال ۱۴۰۱ را منتشر کرد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل دیوان محاسبات کشور، گزارش تفصیلی برشی از تفریغ بودجه شش‌ماهه اول سال ۱۴۰۱ منتهی به پایان شهریورماه تهیه و منتشر شد.

این گزارش حاکی است که تا زمان مذکور، ۱۳ درصد از احکام به‌صورت کامل اجرایی شده است. در ۲۱ درصد عدم اجراء و در ۶۶ درصد اجرای بخشی از احکام بودجه را شاهد هستیم.بررسی‌ها نشان می‌دهد روند میزان کسری بودجه در شش‌ماهه نخست سال جاری کاهشی بوده است.

همچنین، افزایش ۴۴۶درصدی میزان وصولی ریالی حاصل از نفت خام، میعانات گازی و خالص گاز صادراتی در دوره گزارشگری فعلی نسبت به مدت مشابه سال قبل، وصولی نزدیک به ۱۰۰درصدی درآمدهای مالیاتی و بیش از ۸۹درصدی سایر درآمدها نسبت به مصوب شش‌ماهه، کاهش ۶۴درصدی تعداد دستگاه‌های حساب‌نداده، افزایش ۱۲درصدی میزان ثبت اطلاعات کارکنان دستگاه‌های اجرایی در سامانه پاکنا در مقایسه با مدت چهارماهه قبلی از مهمترین یافته‌های دیوان محاسبات است.

گزارش این نهاد نظارتی از ارزیابی اجرای قانون بودجه سال ۱۴۰۱ در شش‌ماهه نخست، نشان می‌دهد:

ـ بین تعداد ۶۹ حکم که متضمن تدوین، تهیه، تصویب و ابلاغ آیین‌نامه، دستورالعمل، سازوکار اجرایی، ترتیبات اجرایی، شیوه‌نامه پرداخت تا پایان شهریور سال ۱۴۰۱ بودند، برای ۵۵ درصد (۳۸ حکم) اقدام لازم صورت پذیرفته، و درخصوص ۴۵ درصد (۳۱ حکم) احکام قانون بودجه نقض شده است.

ـ در ۴۹ مورد ردیف درآمدی، وصولی صورت نگرفته است که از جمله دلایل کسری بودجه محسوب می‌شود و تعداد ۵۹ ردیف درآمدی، دارای وصولی کمتر از ۵۰درصدی نسبت به پیش‌بینی‌ بوده و ۱۸ مورد ردیف درآمدی جدید نیز وصولی نداشته است.

ـ تخصیص اعتبار برای طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای با تاریخ پیش‌بینی خاتمه در پایان سال ۱۴۰۱ به‌منظور بهره‌برداری به‌موقع این طرح‌ها، کامل و بهینه نبوده است، میان ۱۱۷ طرح مذکور با پیش‌بینی تاریخ اتمام در پایان سال ۱۴۰۱، صرفاً به ۴۵ طرح تخصیص اعتبار ۰.۰۳درصدی تا ۱۲۱.۸۵درصدی صورت گرفته است و برای مابقی طرح‌ها به‌تعداد ۷۲ مورد هیچ‌گونه تخصیص اعتباری انجام نشده است. لازم به ذکر است تخصیص ۱۰۰درصدی اعتبار به این طرح‌ها موجب بهره‌برداری به‌موقع آنها و افزایش اثربخشی لازم خواهد شد.

ـ تعداد ۱۹۲۸ دستگاه اجرایی (۴۰ درصد) اطلاعات کارکنان خود را در مهلت مقرر سامانه پاکنا ثبت نکرده‌اند، همچنین تعداد ۱۹۱۶ دستگاه اجرایی (۴۰ درصد) لیست حقوق و مزایای کارکنان خود را در سامانه موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه ششم توسعه کشور در موعد قانونی ثبت نکرده‌اند.

ـ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از محل فعالیت‌هایی از جمله «درمان ناباروری» و «تدوین و اجرای سیاست‌های جمعیتی کشور» هیچ‌گونه اعتباری دریافت نکرده است که این موضوع موجب عدم تحقق اهداف قانونگذار تا مقطع کنونی شده است. درخصوص پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان نیز اقداماتی به‌صورت ناقص و پراکنده توسط وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه‌گر صورت گرفته است. طبق ماده (۷۴) قانون برنامه ششم توسعه، وزارت بهداشت و درمان مکلف بود ظرف دو سال اول اجرای برنامه ششم (پایان سال ۱۳۹۷) نسبت به استقرار پرونده الکترونیک سلامت اقدام نماید اما هدف قانونگذار تا مقطع کنونی به‌صورت کامل محقق نشده است.

ـ تعداد ۳۴۳ شرکت اطلاعات خود و ‌شرکت‌ها و مؤسسات تابعه و وابسته را در سامانه یکپارچه اطلاعات ‌شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی غیر‌دولتی مستقر در وزارت امور اقتصادی و دارایی ثبت و به‌روزرسانی نکرده‌اند. همچنین ۲۲ شرکت آمار نیروی انسانی خود را حداکثر تا ۳۱ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ در پایگاه اطلاعات کارکنان نظام اداری (پاکنا) وارد ننموده‌اند.

ـ تعداد ۹۳ دستگاه اجرایی قانون ممنوعیت عضویت همزمان مقامات و معاون آنان و مدیران ‌دستگاه‌های اجرایی کارکنان شاغل در کلیه پست‌های مدیریتی در هیئت‌مدیره، مدیریت عاملی و سایر مدیریت‌های اجرایی ‌شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی و سازمان‌ها را رعایت نکرده‌اند و اطلاعات اموال غیرمنقول از جمله انفال و اموال تملیکی در اختیار ۳۷۹ دستگاه اجرایی در سامانه جامع اموال دستگاه‌‌های اجرایی (سادا) در موعد مقرر قانونی ثبت و یا تکمیل نشده است.

همچنین مطالعه کنید:

وزارت بهداشت باید دستورالعمل توزیع دارو از طریق پلتفرم‌ها را به صورت مجزا تدوین کند

به گزارش کسب و کار نیوز، پیش‌نویس «آئین‌نامه اجرایی، ضوابط و اصول حاکم بر اپراتورهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.