صفحه اصلی / اسلایدر / انتشار اوراق سکه به کاهش قیمتها در بازار منجر خواهد شد؟/هجوم تقاضای خرد به بازار سکه
انتشار اوراق سکه به کاهش قیمتها در بازار منجر خواهد شد؟/هجوم تقاضای خرد به بازار سکه

انتشار اوراق سکه به کاهش قیمتها در بازار منجر خواهد شد؟/هجوم تقاضای خرد به بازار سکه

کسب و کار نیوز- طی روزهای اخیر رئیس کل بانک مرکزی از انتشار اوراق سکه بهار آزادی برای کنترل و کاهش قیمت در این بازار خبر داد. این در حالی است که پس از اعلام این خبر قیمت سکه از 16 میلیون تومان نیز گذشت. باید دید آیا انتشار اوراق سکه می تواند جلوی افزایش افسارگسیخته قیمتها را در این بازار بگیرد. هرچند زمان اجرایی شدن این طرح از هفته آینده اعلام شده اما فعالان اقتصادی بر این باورند دولت می بایست دیگر عوامل تاثیر گذار در رشد قیمت سکه را مد نظر قرار دهد. با رشد قیمت دلار و عبور از آن کانال 36 هزار تومان قیمت سکه نیز به 16 میلیون و 300 هزار تومان رسید.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز، به گفته صالح آبادی، مرحله اول این اوراق با سررسید ۶ ماهه، در بورس منتشر می‌شود، این اوراق معاف از مالیات است و قیمت تسویه اوراق نیز قیمت روز سکه است. نکته مهم دیگری که رئیس کل بانک مرکزی عنوان کرده ورود بخش خصوصی به بازار ضرب سکه است. وی از برنامه این بانک برای ورود بخش خصوصی در ضرب و عرضه سکه بهار آزادی تحت نظارت بانک مرکزی خبر داد و گفت: چارچوب این طرح، در بانک مرکزی در حال تدوین و نهایی سازی است.

در همین رابطه رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در رابطه با موضوع عرضه اوراق سکه در بورس، ضمن تاکید بر اینکه، اعلام قیمت اوراق در بورس از یکسو و کنترل نرخ ارز در بازار از سوی دیگر، قطعا تاثیر مثبتی بر قیمت سکه در بازار خواهد داشت، پیش‌بینی کرد که چنانچه با قیمتی پایین‌تر از قیمت سکه در بازار عرضه شود، قیمت سکه در بازار را هم کاهش خواهد داد و به ثبات آن منجر می‌شود.

نادر بذرافشان در گفت و گو با “ایسنا” در رابطه با این موضوع و تاثیر آن بر بازار سکه کشور اظهار کرد: آنطور که اعلام شده است، قرار است اوراق در بورس کالا عرضه شود و بایستی منتظر ماند تا ببینیم، قیمت این اوراق به چه میزان تعیین و اعلام خواهد شد. اوراق در بورس عرضه و قیمت آن تعیین خواهد شد و مردم می‌توانند اوراق را خریداری کنند و با توجه به اینکه دیگر، تحویل فیزیکی سکه مطرح نیست، هر زمانی که بخواهند بفروشند.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران تصریح کرد: چنانچه بتوانند با مناسب اعلام کردن قیمت اوراق سکه در بورس، روند عرضه را پیش ببرند و همچنین در بخش کنترل و نظارت بانک مرکزی بر بازار ارز، نرخ ارز  کنترل و مدیریت شود، روند ثبات و کاهش قیمت سکه در بازار در هفته‌های پیش‌رو پیش‌بینی می‌شود. البته که این ثبات و کاهش قیمت همانطور که اشاره شد، به قیمتی که برای اوراق تعیین می‌شود، بستگی دارد؛ چنانچه قیمتی کمتر از قیمت بازار تعیین شود، ١٠٠ درصد تاثیرگذار خواهد بود و منجر به کاهش قیمت‌ سکه در بازار نیز خواهد شد. وی افزود: بایستی عرضه در هفته جاری انجام شود و شرایط عرضه مشخص شود تا بتوان دقیق‌تر بازار را پیش‌بینی کرد، اما قطعا همانطور که ذکر شد، نظارت و مدیریت بانک مرکزی بر نرخ ارز بر کنترل قیمت سکه در بازار پس از فروش اوراق سکه در بورس، موثر خواهد بود؛ نوسانات افزایشی نرخ ارز هفته گذشته سبب شد که بازار داخلی سکه و طلا نیز مسیر افزایشی طی کند.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ابراز امیدواری کرد که عرضه اوراق سکه در بورس کالا، منجر به یک قیمت رقابتی و کاهشی شود تا ضمن کنترل نرخ ارز در بازار، قیمت‌ها در بازار سکه نیز کاهش پیدا کند و به ثبات برسد. به نظر بنده، چنانچه قیمت اعلامی، حداقل بین سه تا پنج درصد زیر قیمت بازار باشد، تاثیر قابل توجهی در کنترل قیمت سکه بازار شود و روندی صعودی که طی هفته‌های اخیر در پیش گرفته است را متوقف و مسیر آن را کاهشی کند.

بذرافشان در پاسخ به این سوال که این قیمت را تقاضا در بورس تعیین‌ خواهد کرد یا بانک مرکزی؟ گفت: تعیین قیمت به چند عامل بستگی دارد. طبق روال، بخشی از قیمت سکه و طلا در بازارهای داخلی متاثر از اونس جهانی است، بخشی دیگر مربوط به نرخ ارز در بازار است (گاها پیش آمده که اونس طلا در بازار جهانی روندی نزولی داشته اما نوسانات افزایشی نرخ ارز در داخل، تاثیر بیشتری داشته و منجر به افزایش سکه و طلا در بازارهای داخلی شده است). ضمن اینکه بخشی از قیمت هم به عرضه و تقاضا مربوط است؛ در حال حاضر رکود در بازار دیده می‌شود و تقاضا شدت خاصی نداشته است. بطور مثال هفته گذشته، علیرغم روند افزایشی قیمت سکه و طلا در بازار، افزایش تقاضا دیده نشد؛ این درحالیست که اگر تقاضا هم شدت می‌گرفت، بیشتر هم شاهد افزایش قیمت‌ها بودیم.

نظارت مدرن بر بازار سکه

همایون دارابی، کارشناس بازار سرمایه

اوراق سکه یا کاغذی کردن دارایی ها، ابزاری برای کنترل بازار است. در این طرح دارایی از حالت فیزیکی خارج و به حالت کاغذی یا قراردادی تغییر پیدا می کند. به عبارتی در واقع فرصتی ایجاد می شود تا سیاست گذار در بازار دخالت کرده و ذخایر موجود خود را حفظ کند. در گذشته این راهکار وجود نداشت و در برخی موارد طرح پیش فروش سکه اجرایی شد. اما انتشار اوراق یا گواهی سکه و فروش آن می تواند علاوه بر پاسخ گویی به نیاز بازار، در نهایت در حفظ ذخایر طلای بانک مرکزی موثر باشد. در شرایط فروش این اوراق و تسویه نقدی، خطر افت ذخایر طلا، کاهش پیدا می کند.

به هر ترتیب این طرح در صورت اجرای درست می تواند بر کاهش قیمتها در بازار موثر باشد. هرچند اثرگذاری طرح مذکور در دسترس است اما تاخیر و عدم اجرای درست می تواند تاثیر معکوس داشته باشد. به نظر می رسد بازار نیز از این طرح استقبال کند. تقاضا در بازار به دلایل بسیاری افزایش داشته است. همین اتفاق منجر به رشد قیمت سکه در کانال های بالاتر شد. تورم انباشته در اقتصاد و رشد نقدینگی دلایل اصلی افزایش قیمت در بازار طلا و سکه هستند. در شش ماه اول سال رشد نقدینگی بالای ۱۵ درصد و رشد تورم بالای ۵۰ درصد بوده است.

بنابراین انتظار برای افزایش قیمتها در بازار دارایی ها وجود داشت. بازار ارز، طلا و سکه نیز به دلیل ماهیتی که دارند بیشتر مورد توجه سرمایه گذار خرد هستند. بازار مسکن و خودرو نیاز به پول زیاد دارد. برای همین سرمایه گذار و افرادی که انتظارات تورمی دارند به سمت بازارهای دیگر که نقدشوندگی راحت تری دارند حرکت می کنند. تمایل سرمایه گذاری خرد منجر به افزایش تقاضا برای بازار طلا و سکه شده است. همزمان با افت بورس و وضعیت نامناسب آن در هفته های اخیر، بسیاری از پول ها به سمت بازار ارز و سکه حرکت کردند. در عین حال عوامل دیگر داخلی و خارجی نیز بر شرایط کنونی بازار ارز و سکه تاثیر گذاشته است.

 

همچنین مطالعه کنید:

افزایش ۲۶۰ درصدی تسهیلات شرکت‌های دانش‌بنیان در ۵ ماهه امسال

به گزارش کسب و کار نیوز، احسان خاندوزی امروز در نخستین رویداد ملی صنعت دانش‌بنیان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.