صفحه اصلی / سرخط خبرها / کمبود سرمایه گذاری در تولید
کمبود سرمایه گذاری در تولید

آلبرت بغزیان، اقتصاددان

کمبود سرمایه گذاری در تولید

سرمقاله

مجموعه ای از عوامل داخلی و خارجی تولید و صنعت کشور را نشانه گرفته اند. افزایش قیمت ها در سطح جهانی، عدم توافق بر سر احیای برجام و افزایش تحریم ها، اتفاقات داخلی کشور، نبود مواد اولیه و کالاهای واسطه ای برای تولید کالای نهایی و در نهایت کمبود و نبود انرژی توانسته بر تولید تاثیر گذار باشد. در قطعی برق در تابستان تولید تا اندازه بسیار زیادی صدمه دید. تولید کالا و خدمات کاهش پیدا کرد و به افزایش قیمت در برخی بازارها منجر شد. در فصل پاییز و زمستان باز هم از نبود گاز و حتی آب برای تولید سخن به میان آمده است. صنعتی که نیاز به آب برای تولید کالا و خدمات نداشته باشد، وجود ندارد. وابستگی تولید به انرژی غیرقابل انکار است. با وضعیتی که تحریم ها بر تعطیلی خطوط تولید به دلیل عدم واردات ماشین آلات و تجهیزات به روز گذاشته، بگذریم، نبود آب و گاز منجر به تعطیلی دیگر خطوط تولید که فعالیت محدود دارند هم خواهد شد. آمارهای دولتی در حالی هر روز از بازگشت کارخانجات و بنگاه های راکد و تعطیل شده به چرخه تولید حکایت دارد که شاهد هستیم تولید و صنعت در چه مضیقه هایی قرار دارند. این آمارها چطور می تواند واقعیت داشته باشد در حالیکه درآستانه فصل سرد باید نگران خواب زمستانی تولید باشیم.
یکی دیگر از مهمترین مشکلات حوزه تولید، سرمایه‌گذاری است. تا زمانی که در بازارهای ارز، طلا، خودرو و مسکن جذابیت‌های سرمایه گذاری بالا باشد نمی‌توان انتظار داشت که سرمایه گذار سرمایه خود را وارد تولید کند. این مسئله آنقدر مهم است که برخی از بانک‌ها، به عنوان تأمین کنندگان اصلی سرمایه مورد نیاز تولید منابع شان را به جای اختصاص به تسهیلات بخش تولید صرف سرمایه گذاری در بازارهای مختلف می‌کنند.
برای تولید به یک پیش‌بینی پذیری اقتصادی نیاز داریم که این پیش‌بینی پذیری به خاطر نرخ ارز مخدوش شده است. تولیدکننده نمی‌داند در بخش فروش، صادرات و تولید چه باید بکند. در نتیجه به دنبال درآمدزایی و سوداگری‌های دیگر می‌رود. تا زمانی که بانک مرکزی نسبت به تغییرات نرخ ارز بی‌تفاوت بوده و نگرانی نداشته باشد، در این شرایط تحریم و احتکار، حتماً نرخ دلار رو به بالا می‌رود و هیچ سرمایه‌گذاری به سمت تولید و توسعه تولید نمی‌رود.
بانک‌ها باید همکاری کنند تا وجوه مورد نیاز آن‌ها برای پرداخت تسهیلات به تولیدکنندگان تأمین شود. این منابع از طریق آزاد کردن دارایی‌های ملکی بانک‌ها و اقدامات دیگر باید انجام شود. از طرفی دولت با مجاب کردن بانک‌ها برای همکاری با تولید کننده‌ها و پرداخت تسهیلات کم ‌بهره به توسعه تولید و بهبود وضعیت اقتصادی کمک می‌کنند. به هر ترتیب امیدواریم با همت و اهمیت ویژه به تولید و تشویق سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای تولید، مشکلات و معضلاتی که در عرصه تولید و اقتصاد با آن‌ها مواجه هستیم مرتفع شود.

همچنین مطالعه کنید:

جزئیات رشد اقتصادی ۵ درصدی در پاییز + جدول

به گزارش کسب و کار نیوز، آخرین نتایج حسابهای ملی فصلی مرکز آمار ایران، نشان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.