صفحه اصلی / اسلایدر / مسکن تهران در مهرماه ۱.۲ درصد گران‌ شد، اجاره ۷ درصد
مسکن تهران در مهرماه ۱.۲ درصد گران‌ شد، اجاره ۷ درصد

تحولات بازار املاک مسکونی به روایت بانک مرکزی

مسکن تهران در مهرماه ۱.۲ درصد گران‌ شد، اجاره ۷ درصد

تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن شهر تهران در مهرماه از افزایش 1.2 درصدی میانگین قیمت مسکن در پایتخت حکایت دارد درحالی‌که تعداد معاملات نسبت به ماه قبل 10.2 درصد کاهش پیدا کرده است.

به گزارش کسب و کار نیوز، گزارش «تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در مهرماه سال ۱۴۰۱» بر اساس آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر شد.

بر اساس این گزارش، در مهر امسال، تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران به ۵۴۱۶ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۱۰.۲ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل یک درصد کاهش نشان می‌دهد.

همچنین در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خریدوفروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران معادل ۴۳ میلیون و ۷۲۵ هزار تومان بوده که از افزایش ۱.۲ درصدی نسبت به ماه قبل حکایت دارد.

حجم معاملات مسکن

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در این ماه نشان می‌دهد که واحدهای تا عمر ۵ سال با سهم ۲۸.۶ درصدی، بیشترین سهم را از معاملات به خود اختصاص داده‌اند. باوجوداین، سهم مذکور در مقایسه با مهرماه سال قبل حدود ۴.۴ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با عمر بالا در گروه‌های ۱۱ تا ۱۵ و بیش از ۲۰ سال ساخت افزوده شده است.

توزیع تعداد معاملات انجام شده برحسب مناطق مختلف شهر تهران در مهرماه سال ۱۴۰۱ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۵ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۱۰ و ۲ به ترتیب با سهم‌های ۹.۳ و ۸.۷ درصدی از کل معاملات در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

تحولات قیمت واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران

در مهرماه سال ۱۴۰۱، متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران معادل ۴۳ میلیون و ۷۲۵ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۱.۲ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۸.۲ ۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۸۸ میلیون و ۳۳۱ هزار تومان به منطقه یک و کمترین آن معادل ۲۱ میلیون و ۳۰۴ هزار تومان به منطقه ۱۸ تعلق داشته است. ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال ۱۴۰۰ به ترتیب ۲۶.۸ و ۴۰.۷ درصد افزایش نشان می‌دهند.

سایر شاخص‌های آماری بازار معاملات مسکن

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده شهر تهران در مهرماه سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که به لحاظ مساحت، واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ مترمربع، سهمی معادل ۵۶.۸ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند. همچنین ۵۶.۱ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در این ماه معامله شده و ۵۰.۳ درصد از معاملات نیاز به واحدهای مسکونی با ارزش هر واحد کمتر از ۰/۳ میلیارد تومان اختصاص داشته است.

تحولات اجاره‌بهای مسکن

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در مهرماه سال ۱۴۰۱ نشان‌دهنده رشد به ترتیب معادل ۴۰.۹ و ۴۶.۸ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل است. لازم به توضیح است رشد ماهانه شاخص مزبور در مهرماه در شهر تهران و کل مناطق شهری یکسان و معادل ۷ درصد است.

همچنین مطالعه کنید:

جزئیات رشد اقتصادی ۵ درصدی در پاییز + جدول

به گزارش کسب و کار نیوز، آخرین نتایج حسابهای ملی فصلی مرکز آمار ایران، نشان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.