صفحه اصلی / اسلایدر / بسته جدید نوسازی مسکن رسید/ تا دو طبقه اضافه و کاربری انتفاعی در همکف
بسته جدید نوسازی مسکن رسید/ تا دو طبقه اضافه و کاربری انتفاعی در همکف

بسته جدید نوسازی مسکن رسید/ تا دو طبقه اضافه و کاربری انتفاعی در همکف

کسب و کار نیوز- معاون وزیر راه و شهرسازی از ابلاغ سیاست‌ها و ضوابط تشویقی کالبدی متضمن نوسازی محله‌ای در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری خبر داد و گفت: تسهیل در تامین پارکینگ، تسهیل شرایط توده و نما، اعطای یک یا دو طبقه تشویقی و ایجاد کاربری انتفاعی در طبقه همکف به منظور حمایت از کسب و کارهای خانگی با تامین شرایطی از جمله این مشوق‌ها است که جذابیت سرمایه‌گذاری در بافت‌ها را بالا می‌برد.

به گزارش کسب و کار نیوز، محمد آیینی اظهار کرد: شورای عالی معماری و شهرسازی ایران، سیاست‌ها و ضوابط تشویقی کالبدی متضمن نوسازی محله‌ای در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری که توسط شرکت بازآفرینی شهری ایران تهیه شده بود را به تصویب رساند. وی افزود: در این بسته مشوق‌هایی برای  گروه‌ها چهارگانه به منظور افزایش جذابیت سرمایه‌گذاری در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد لحاظ شده که از جمله آنها می‌توان به تامین پارکینگ در مکان‌های مناسب بافت‌های فرسوده برای جبران کسری پارکینگ، پیش‌بینی کاربری‌های انتفاعی در طبقه همکف، تسهیل شرایط توده‌گذاری و نما و اعطای حداکثریک طبقه تشویقی نسبت به تراکم مجاز اشاره کرد.

حمایت از کسب و کارهای خانگی در بافت فرسوده

آیینی تصریح کرد: چهار گروه مشمول این امتیازات می‌شوند که از ویژگی‌ها و شرایط متفاوتی برخوردار خواهند بود. گروه اول شامل «بازآفرینی یکپارچه در مقیاس بلوک شهری است». در این بند کسب و کار خانگی پیش‌بینی شده است. بدین صورت که می‌بایست از طریق تنظیم مجدد زمین، ضمن حمایت از کسب و کارهای خانگی و محلی و سازگار با محیط محله، بخشی از سرانه‌های خدماتی مورد نیاز جمعیت مازاد بارگذاری شده را تامین کند و منجر به ارتقا و بهبود خدمات محله‌ای، کیفیت فضاهای جمعی و فضاهای سبز محله شود.

وی ادامه داد: سه گروه دیگر «نوسازی در مقیاس محورهای اصلی محله‌ای»، «نوسازی در عمق بافت فرسوده شهری» و «نوسازی قطعات غیر قابل تجمیع» است که برای تمامی این گروه‌ها مشوق‌ها و ضوابطی لحاظ شده است. به طور مثال برای گروه سوم در عین حال که یک طبقه تشویقی اعطا می‌شود، شروطی از جمله حدنصاب تفکیک و مجاورت قطعه با یک معبر دارای عرض حداقل ۶ متر نیز لحاظ شده است. یعنی بدین صورت نیست که مشوق‌ها صرفا بدون رعایت الزامات ارایه شود.

به گفته آیینی، طبق بند یک این مصوبه، تراکم‌های تشویقی موضوع این مصوبه به محلات یا نواحی که سرانه تامین خدمات عمومی آنها حداقل به میزان کافی تامین نشده باشد تعلق نمی‌گیرد. بلوک‌های شهری که سرانه خدمات عمومی مورد نیازشان را در درون بلوک تامین می‌کنند از شمول این بند مستثنی هستند.

بافت‌های تاریخی مشمول این امتیازات نیست

معاون وزیر راه و  شهرسازی با بیان این‌که این مشوق‌ها فقط در محدوده بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری مصوب ملاک عمل است و هرگونه مداخله در بافت‌های تاریخی مصوب، تابع ضوابط قانونی ویژه خواهد بود افزود: مشوق‌های کالبدی بهسازی بافت‌های فرسوده خاص هر شهر (در صورت ضرورت) در چارچوب سیاست‌ها و ضوابط این مصوبه و با توجه به ساختار طرح جامع و شرایط ویژه شهر مربوطه تدوین و به همراه فهرست نقاط غیرمشمول (موضوع بند ۱) به تصویب کمیسیون ماده ۵ آن شهر خواهد رسید.

وی تاکید کرد: چارچوب تدوین ضوابط و مقررات ویژه نوسازی محله‌ای بافت‌های فرسوده و نارآمد شهری در طرح‌های جامع و تفصیلی آتی توسط شرکت بازآفرینی شهری  ایران با همکاری معاونت شهرسازی و معماری تدوین و پس از ارایه و تایید در کمیته فنی شورای عالی شهرسازی و معماری توسط دبیر این شورا به مراجع ذی‌ربط ابلاغ می‌گردد

به گفته آیینی، شهرداری‌ها مکلفند نسبت به تامین پارکینگ محله‌ای در مکان‌های مناسب در بافت‌های فرسوده برای جبران کسری پارکینگ واحدهای مسکونی ناشی از ضوابط اقدام کنند. در این خصوص نقشه موقعیت پارکینگ‌های مذکور به تصویب کمیسیون ماده ۵ خواهد رسید.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که رعایت ضوابط پدافند غیرعامل و مقررات ملی ساختمان در مورد حداقل عرض معابر الزامی  است، ‌ تاکید کرد: تامین  سرانه مورد نیاز خدمات پشتیبان سکونت (غیر از فضای سبز) در بافت‌های فرسوده موضوع این ضوابط از طریق احداث در طبقات مجاز است.

آیینی گفت: گزارش دوره‌ای از عملکرد اجرای این مصوبه در دوره‌های شش ماهه توسط شرکت بازآفرینی شهری با همکاری شهرداری‌ها به دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری ارایه می‌شود.

همچنین مطالعه کنید:

رشد ۲۵۰ درصدی نرخ خرید تضمینی گندم در دولت سیزدهم

به گزارش کسب و کار نیوز ، دولت سیزدهم مردادماه ۱۴۰۰ آغاز به کار کرد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.