صفحه اصلی / سرخط خبرها / اصلی ترین بازار رقیب بورس
اصلی ترین بازار رقیب بورس

اصلی ترین بازار رقیب بورس

همایون دارابی، کارشناس بورس

سرمقاله

بازار سرمایه هم یکی از بازارهایی است که مانند بازارهای موازی خود درگیر مشکلات شده است. اما به دلیل اینکه تعداد سهامداران بالایی دارد و مردم بیشتری پول خود را وارد آن کردند از حساسیت بیشتری برخوردار شده است. در شرایط اخیر پیش آمده برای بازار سرمایه شاهد خروج پول از این بازار هستیم. تجربه نشان داده منابع خارج شده از بازار سرمایه به عنوان پول های پارک شده تلقی می شوند و بدان معنا که وارد بازار دیگری شوند نیست. صاحبان سرمایه با پارک پول های خارج شده، به دنبال سهام های با قیمت پایین تر می گردند و پول را صرف خرید آن می کنند. به عبارتی این منابع برای بازگشت مجدد به بازار نگهداری می شوند.
در شرایط فعلی تمام اقتصاد در رکود است. همانطور که مشخص است بازار املاک و مستغلات در بخش ساخت و ساز درگیر رکود است و این رکود در ۵ تا ۱۰ سال اخیر بی سابقه بوده است. کمتر کسی حاضر است نقدینگی خود را صرف خرید خانه ای که بکند که آنقدر درگیر تورم شده که در زمان فروش کسی قادر به خرید آن نیست و خاصیت نقدشوندگی ندارد. کاهش شدید معاملات در این بازار گواه این مدعاست.
در این بین اما ورود منابع خارج شده از بورس به بخش دلالی تا حدودی مطرح است. چراکه در بازارهای دیگر خبری از سوددهی نیست. به عنوان مثال در بازار ارز دامنه نوسان بسیار طبیعی است و کانال ثابتی دارد. بنابراین خروج سرمایه از بورس به سرمایه گذاری در بازار ارز منجر نشده است. ارز دیگر کالای مناسبی برای سرمایه گذاری نبوده چون بازدهی آن کمتر از دیگر بازارها است. از سوی دیگر با توجه به محدودیت ها و حساسیت هایی که این بازار دارد سرمایه ها به این بازار نخواهند رفت. مگر اینکه قیمت آنقدر بالا برود که خریداران را به سمت خود جذب کند. در غیر این صورت کانال طبیعی که ارز در حال حاضر دارد بازار مناسبی برای منابع مالی نیست. خودرو هم که نسبت مسکن به خاصیت نقدشوندگی بهتری دارد مشتری ندارد. به هر ترتیب در تمام بورس‌ها دوره رونق و رکود وجود دارد و این امری بدیهی است که بازارها بعد از یک دوره صعود، برای سال‌ها دچار کاهش می‌شوند. این موضوع در بازارهای جهانی نیز رخ داده است که از جمله آن می‌توان به بورس آمریکا در سال ۲۰۰۰ و سایر کشورهای جهان اشاره کرد. این شرایط برای فعالان بورس شناخته شده است. اما ممکن است برای مردم عادی طبیعی نباشد که همین امر منجر به تقویت انگیزه های دلالی با پول های خارج شده از بورس خواهد شد.

همچنین مطالعه کنید:

اسنپ رکورد خود را با بیش از ۵ میلیون سفر روزانه شکست

به گزارش کسب و کار نیوز، بیش از ۹ سال از شروع فعالیت اسنپ می‌گذرد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.