صفحه اصلی / سرخط خبرها / دلایل اصلی افت تولید
دلایل اصلی افت تولید

آلبرت بغزیان، اقتصاددان

دلایل اصلی افت تولید

سرمقاله

یکی از عوامل اصلی افت تولید و توسعه صنعت، فرسودگی تجهیزات، دستگاه‌های تولید و نداشتن فناوری‌های نو است. با این اتفاق کالای تولید شده در داخل نمی تواند به بازارهای جهانی راه پیدا کند. عدم نفوذ کالاهای داخلی به بازارهای جهانی نیز افت ورود ارز به کشور را به همراه خواهد داشت. با کاهش ورود ارز به کشور نیز شاهد رشد نرخ در بازار ارز هستیم که چرخه آسیب رسانی به تولید را تشدید می کند. عدم واردات ماشین آلات برای تولید باکیفیت منجر به رشد قیمت کالاها می شود. چراکه به دلیل نبود امکانات و تجهیزات، تولید کاهش پیدا می کند. در بسیاری از کارخانجات فقط یک خط تولید در حال فعالیت است. همین امر به کمبود کالا منجر شده و قیمت ها را افزایش می دهد. این اقدام به کاهش قدرت خرید مردم و بقیه مشتریان کالاها منجر خواهد شد.
از سوی دیگر صنایع کوچک و متوسط همه ساله در فرمایشات مقام معظم رهبری جایگاه ویژه ای داشته است. بنابراین از نظر سیاست گذاری باید حمایت کامل از صنایع و تولید صورت بگیرد. دولت ها به حمایت مکلف هستند. بنگاه های کوچک و متوسط بیش از ۸۹ درصد بنگاه های اقتصادی کشور را تشکیل می دهند در صورتی که حمایتی که باید از این مراکز صوت نگرفته و حمایت ها مبتنی بر بنگاه های بزرگ بوده است.
البته مشکل بزرگ دیگری نیز وجود دارد. مشکل مالی تولید برای تامین و خرید تجهیزات و ماشین آلات. بانک‌ها به دنبال پرداخت وام‌های کوتاه‌مدت، گران‌قیمت و سهل‌الوصول هستند و به همین دلیل تولید در زمره فعالیت‌های اقتصادی محسوب می‌شود که معمولاً بانک‌ها با آن مشکل دارند. علاوه بر آن سیاست‌های غلط اقتصادی و سیاست‌های اشتباه در حوزه روابط خارجی به تولید ضرر بسیار زیادی وارد کرده است.
بنابراین غفلت از تولید از دو جنبه به اقتصاد لطمه وارد کرده است عدم رغبت بانک‌ها به ارائه تسهیلات به تولیدکنندگان حجم تولیدات کشور را به شدت کاهش خواهد داد و در نتیجه هم‌زمان با کاهش تولید کالا، شاهد تشدید واردات و افزایش قیمت‌ها خواهیم بود و دوم اینکه تسهیلات بانکی به سمت بازار واسطه و سوداگری و رانت‌جویی هدایت خواهد شد. این نکته هم قابل ذکر است که هرگز با اجبار، پول‌ها به سمت تولید هدایت نشده‌اند که این بار هم با دستور چنین اتفاقی رخ دهد. هیچ‌گاه بانک‌ها زیر بار دستور نمی‌روند و به دلیل ضعف نظارت بانک مرکزی راه دور زدن قانون را پیدا می‌کنند.

همچنین مطالعه کنید:

تخلیه‌ و بارگیری ۱۷.۵ میلیون تن کالا در بنادر/ رشد ۹ درصدی عملیات کانتینری

به گزارش کسب و کار نیوز ، براساس اعلام سازمان بنادر و دریانوردی؛ میزان تخلیه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.