صفحه اصلی / اسلایدر / خیز دوباره تورم در پایان تابستان ۱۴۰۱
خیز دوباره تورم در پایان تابستان ۱۴۰۱

خیز دوباره تورم در پایان تابستان ۱۴۰۱
نرخ تورم شهریور 1401 در حدود 0.2 واحد درصد نسبت به ماه قبل افزایش داشته و دوباره سیری صعودی گرفته است. در نهایت این افزایش موجب شد تا نرخ تورم میانگین سالانه به حدود 42.1 درصد افزایش پیدا کند.

به گزارش کسب و کار نیوز، سرعت افزایش قیمت ها که در مرداد ماه نزولی شده بود دوباره در شهریور ۱۴۰۱ سیری صعودی به خود گرفته است. این نرخ در میانه تابستان امسال با ۲.۶ واحد درصد کاهش به ۲ درصد در مرداد ماه تنزل پیدا کرد. در ادامه اما در شهریور ماه دوباره سرعت افزایش قیمت ها شتاب گرفته و با ۰.۲ واحد درصد افزایش به ۲.۲ درصد رسیده است.

بررسی ها نشان می دهد یکی از کانال های رشد قیمت در این ماه افزایش قیمت خوراکی ها بوده که رشد تورم آن در نقاط شهری برابر با ۰.۲ واحد درصد به ثبت رسیده است.

در همین رابطه به گزارش اکو ایران به نقل از مرکز آمار، تورم ماهانه رشد پیدا کرد. منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه شهریور ١۴٠١ به ۲.۲ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٠.٢ واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ٢.١ درصد و ٢.٢ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ۲.۲ درصد است که نسبت به ماه قبل ٠.٢ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٢.٢ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٠.۵ واحد درصد افزایش داشته است.

کاهش تورم نقطه ای در شهریور ۱۴۰۱

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در شهریور ماه ١۴٠١ به عدد ۴۹.۷ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۴٩.٧ درصد بیشتر از شهریور ١۴٠٠ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.

نرخ تورم نقطه‌ای شهریور ماه ١۴٠١ در مقایسه با ماه قبل ۲.۵ واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با کاهش ۵.٠ واحد درصدی به ٧۵.۴ درصد رسیده و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با کاهش ١.۵ واحد درصدی به ٣۵.۴ درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۴۸.۴ درصد است که نسبت به ماه قبل ٢.٧ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۵۶.٣ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٢.١ واحد درصد کاهش داشته است.

رشد نرخ تورم سالانه در شهریور ماه ۱۴۰۱

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه شهریور ماه ١۴٠١ برای خانوارهای کشور به ۴۲.۱ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۰.۶ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

هم چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۴۱.۵ درصد و ۴۵.٣ درصد است که برای خانوارهای شهری ٠.۶ واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی ٠.٩ واحد درصد افزایش داشته است./اکو ایران

همچنین مطالعه کنید:

اعلام اسامی ۶ برند احتمالاتی وارداتی خودرو/ زمان واردات خودرو مشخص شد؟

به گزارش کسب و کار نیوز، اجرای طرح واردات خودرو مدت‌هاست به دلیل شروط وزارت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.