صفحه اصلی / اقتصادی / انرژی / لزوم افزایش ظرفیت پالایشی در کشور
لزوم افزایش ظرفیت پالایشی در کشور

لزوم افزایش ظرفیت پالایشی در کشور

وزیر نفت با تأکید بر سرمایه‌گذاری در ساخت پالایشگاه و پتروپالایشگاه در کشور گفت: ظرفیت پالایشی در کشور باید افزایش یابد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، جواد اوجی در تشریح سرمایه‌گذاری در پتروپالایشگاه‌ها و مشارکت مردم در آنها با بیان اینکه یکی از بحث‌های کلیدی این دولت و وزات نفت ساخت پتروپالایشگاه است، اظهار کرد: ظرفیت پالایشی در کشور باید افزایش پیدا کند و برای آن، راهی جز احداث پتروپالایشگاه نیست.

وی مزیت احداث پتروپالایشگاه را افزون بر تأمین سوخت کشور، فراهم آوردن خوراک پتروشیمی‌ها بیان کرد و گفت: برخی از پتروشیمی‌ها در سال گذشته با کمبود خوراک مواجه بودند.

وزیر نفت با اشاره به برنامه دولت برای ساخت یک پتروپالایشگاه با ظرفیت پالایش روزانه ۳۰۰ هزار بشکه‌ نفت (شهید قاسم سلیمانی) و بیان اینکه در بودجه سال ۱۴۰۱ این مهم آمده است، افزود: این پتروپالایشگاه در کنار پالایشگاه ستاره خلیج فارس قرار دارد و زمین آن هم تعیین تکلیف شده است.

طبق اعلام وزارت نفت، اوجی ساخت پالایشگاه نفت خام سنگین و فوق‌سنگین «مروارید مکران» با ظرفیت تولید روزانه ۳۰۰ هزار بشکه از سوی گروه اقتصادی مفید را یادآور شد و تصریح کرد: مجوز ساخت تعدادی پالایشگاه و پتروپالایشگاه با خوراک نفت خام و میعانات گازی هم صادر شد که تلاش کردیم چالش‌ها و مشکلات آنها را برطرف و قانون تنفس خوراک را هم برای سرمایه‌گذاران در این طرح‌ها تسهیل کنیم.

وی با بیان اینکه سهامداران پتروپالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای شهید قاسم سلیمانی و پالایشگاه نفت خام سنگین و فوق‌سنگین مروارید مکران پرشمار هستند، افزود: هم‌اکنون بعضی از بانک‌ها مانند ملت، ملی، تجارت و … در ساخت این پالایشگاه و پتروپالایشگاه شریک هستند.

همچنین مطالعه کنید:

ذخیره ۱۸ میلیارد متر مکعبی آب در سدها/کاهش ۷۰ درصدی بارش در تهران

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از مهر فیروز قاسم زاده، سخنگوی آب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.