صفحه اصلی / اسلایدر / شرایط واردات نهاده‌های دامی اعلام شد/ طلب ۲۷۰ میلیون یورویی واردکنندگان از ارز ترجیحی
شرایط واردات نهاده‌های دامی اعلام شد/ طلب ۲۷۰ میلیون یورویی واردکنندگان از ارز ترجیحی

شرایط واردات نهاده‌های دامی اعلام شد/ طلب ۲۷۰ میلیون یورویی واردکنندگان از ارز ترجیحی

کسب و کار نیوز- بازرس اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور خاطر نشان کرد: طلب واردکننده‌های نهاده‌های دامی از ارز 4200 تومانی حدود 270 میلیون یورو است آنها محموله را وارد و فروخته‌‌اند اما هنوز ارز آن را دریافت نکردند.

به گزارش کسب و کار نیوز، روند واردات کالاهای اساسی روزانه انجام می‌شود؛ سوال اصلی اینجاست که آیا در ترخیص این کالاها در بنادر مشکلی داریم و چه میزان از کالاهای اساسی در بنادر بلاتکیلف ماندند. کسری لشگری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در پاسخ به این پرسش که چه حجم  از نهاده‌های دامی وارداتی در بنادر بلاتکلیف مانده‌اند، افزود: درصد محموله‌های بلاتکلیف در خصوص نهاده دامی، قابل توجه نیست و کالاهای بلاتکلیف یا مشکل اسنادی دارند و یا  کیفیت آنها تایید نشده و باید معدوم شوند.

این فعال صنفی ادامه داد: کالاها زمانی‌که در گمرکات می‌ماند بعد از یک بازه زمانی به سازمان فروش اموال تملیکی ارجاع داده می‌شوند و این سازمان ۲.۵ درصد کارمزد دریافت می‌کند تا روند ترخصیص کالاها را آزاد کند.

به گفته لشگری؛ حدود ۱۰ درصد از کالاهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌شدند در گمرکات بلاتکلیف هستند و منتظر تعیین تکلیف هستند.

وی با بیان اینکه کالاهای جدید طبق اصول مشخصی وارد می‌شوند که برای تاجر و گمرک مشکلی ایجاد نمی‌کند، گفت: عدد طلب واردکننده‌های نهاده‌های دامی از ارز ۴۲۰۰ تومانی حدود ۲۷۰ میلیون یورو است آنها محموله را وارد و فروخته‌‌اند اما هنوز ارز آن را دریافت نکردند.

بازرس اتحادیه واردکنندگان دام و طیور در پاسخ به این پرسش که وزیر کشاورزی اعلام کرد که محدودیتی برای واردات نهاده از سوی بخش خصوصی وجود ندارد و هر تشکل و اتحادیه‌ای می‌تواند اقدام به واردات نهاده کند آیا این گفته وزیر را تایید می‌کنید؟ گفت: وزیر کشاورزی باور دارد که محدودیتی در واردات نهاده دامی وجود ندارد این در حالیست که سازمان توسعه تجارت واردات را منوط به ثبت و سابقه کرده است و شرکت‌های که برای نخستین بار می‌خواهند واردات انجام دهند سقف ۵۰۰ هزار دلار را در نظر گرفته است.

همچنین در این رابطه مسیح کشاورز دبیر انجمن واردکنندگان برنج در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در پاسخ به این پرسش که آیا آماری از برنج خارجی که در بنادر بلاتکلیف مانده در دست دارید؟ گفت: بخش محدودی از برنج وارداتی ممکن است به دلیل تغییر ثبت سفارش گمرکی معطل مانده باشد و در حال حاضر برنج جزو کالاهای رسوبی نیست.

کشاورز در پاسخ به این پرسش که وزیر کشاورزی اعلام کرد که امسال ممنوعیتی در واردات برنج خارجی وضع نکردیم ولی طبق توافقی که با واردکنندگان داشتیم برنج خارجی درفصل برداشت برنج ایرانی توزیع نمی‌شود آیا این روند منطقی به نظر می‌رسد؟ گفت: این سخن سنجیده نیست چرا یک تاجر سرمایه خود را در انبارها ذخیره نمی‌کند؛ این سخن برای آرام کردن نمایندگان شمال کشور طرح شد که ما ممنوعیت را رفع می‌کنیم اما در ازای آن یکسری بندها برای واردکنندگان در نظر می‌گیریم که به تولید داخلی لطمه‌ای وارد نشود.

وی با بیان اینکه برنج با ارز نیمایی وارد می‌شود، افزود: در حال حاضر برنج خارجی تهدیدی برای برنج ایرانی نیست چراکه فاصله معناداری بین قیمت برنج خارجی و ایرانی وجود ندارد؛ رکود کامل در بازار برنج داخلی و خارجی به دلیل کاهش توان خرید مردم حاکم شده است و تا مشکلات اقتصادی مردم حل نشود بازار از این شرایط خارج نخواهد شد.

همچنین مطالعه کنید:

تورم قیمت تولیدکننده در تابستان امسال به ۴۰ درصد رسید

مرکز آمار ایران گزارش تورم قیمت تولیدکننده در تابستان امسال را منتشر کرده است. در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.