صفحه اصلی / اسلایدر / کاهش شتاب رشد قیمت‌ها در مرداد ۱۴۰۱ رقم خورد/تخلیه شوک تورمی حذف ارز ترجیحی؟
کاهش شتاب رشد قیمت‌ها در مرداد ۱۴۰۱ رقم خورد/تخلیه شوک تورمی حذف ارز ترجیحی؟

کاهش شتاب رشد قیمت‌ها در مرداد ۱۴۰۱ رقم خورد/تخلیه شوک تورمی حذف ارز ترجیحی؟

کسب و کار نیوز- مرکز آمار گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده را برای ماه مرداد منتشر کرد. نرخ تورم ماهانه (به معنی رشد سطح قیمت‌ها طی یک ماه) مرداد ۱۴۰۱ به ٢ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل ۲.۶ واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ۱.۴ درصد و ۲.۴ درصد بوده است. کاهش تورم در بخش خوراکی‌ها نشان از کاهش اثرات حذف ارز ۴۲۰۰ است که تورم سه ماه گذشته را تحت تأثیر قرار داده بود.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز، نرخ تورم نقطه‌ای در مرداد ماه (رشد قیمت‌ها نسبت به مرداد سال قبل) به عدد ۵۲.۲ درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل با کاهش اندک ١.٨ واحد درصدی همراه بوده است. نرخ تورم نقطه‌ای خوراکی‌ها تحت تأثیر جهش قیمت در ماه‌های گذشته همچنان در سطح بالای ۸۰ درصد قرار دارد.

با وجود انتقادات فراوان سرانجام دولت ابراهیم رئیسی ارز ترجیحی را از بودجه ۱۴۰۱ حذف کرد؛ حالا با حذف ارز ترجیحی افزایش قیمت بیشتر مواد غذایی باعث تلاطم در این بازار شده تا حدی که بسیاری از واحدهای صنفی به دلیل نبود رقابت و نقدینگی ناچار به تعطیلی شده‌اند.

اصلاح نظام یارانه‌ای با کالاهایی آغاز شد که به گفته بسیاری از کارشناسان اقتصادی قوت روزانه به شمار می‌رود، یعنی این کالاها نقش بسزایی در تامین حداقلی نیازهایی دارند که بخشی از سلامت جسمانی مردم وابسته به آن است. هیچ گاه با گرانی مواد غذایی تقاضای خرید این نوع کالاها کم نمی‌شود. شاید مصرف برخی از محصولات و کالاهای خوراکی کاهشی شود اما حذف آن زمان بر است. از این رو بازهم تقاضا در بازار مواد غذایی وجود دارد برای همین جزئی ترین افزایش قیمت در بازار مصرفی مواد غذایی به طور مستقیم در زندگی و معیشت اقشار مختلف جامعه تاثیر می‌گذارد. تورم بیش از انتظار در بازار مواد غذایی وضعیت سبد معیشت و تأمین مواد داخل آن را برای اکثر مردم بسیار سخت کرده است.

امید به مهار افزایش قیمت‌ها

سهراب دل انگیزان، اقتصاددان

در خرداد ماه به دلیل تغییری که در نرخ ارز ترجیحی اتفاق افتاد شوک سنگینی در بازار ایجاد شد. به دنبال ایجاد این شوک سنگین، تورم ماهانه بالایی را شاهد بودیم. این تغییر عمده و جدی ناشی از آزادسازی قیمت ارز ترجیحی بود. در همین رابطه وزیر اقتصاد و بسیاری از اقتصاددان ها اظهاراتی را بیان کردند. چکیده این اظهارات این بود که احتمال تخلیه شوک ناشی از حذف ارز ترجیحی در ماه های آینده وجود دارد.

همچنین ممکن است نرخ تورم به نرخ بلندمدت خود یعنی ۳۰ تا ۴۰ درصد برسد. به عبارتی از نرخ تورم ماهانه بالای ۱۰ درصد جدا شده و نزدیک به نرخ تورم ماهانه سه درصدی خواهیم شد. به نظر می رسد اخبار مثبتی که در راستای توافق هسته ای به گوش می رسد و روند کاهشی نرخ ارز در مرداد ماه، تورم انتظاری مردم و صاحبان کسب و کار را کاهش داده است. همچنین کاهش نرخ تورم انتظاری در نرخ تورم ماهانه خود را نشان داده است.

این اتفاق علامت خوبی برای مدیران کشور است. بدان معنا که اگر اقدامات در راستای کاهش تنش های بین المللی پیش برود و حضور در بازارهای بین المللی اتفاق بیفتد، اقتصاد نیز با این اقدامات همراهی می کند. در نتیجه کاهش نرخ تورم ماهانه و رسیدن به نرخ متوسط سالانه و همیشگی را خواهیم داشت. این اتفاق پیام خوبی دارد. باید این فرآیند ادامه پیدا کند و شاهد امضای توافق بین المللی و بازگشت فعالان اقتصادی به بازارهای جهانی باشیم. اقتصاد در این شرایط رونق خواهد گرفت و تاثیر مثبت آن بر نرخ تورم غیرقابل انکار خواهد بود.

البته باید تاکید کرد که امیدواریم روند کنونی در ماه های آینده نیز ادامه پیدا کند. هرچند تورم متغیر حافظه داری است که به صورت خزنده حرکت می کند. برای اینکه قیمت‌ها کنترل شود باید مانع از رشد نقدینگی شد. در غیر این صورت  شاهد تغییرات فزاینده در نرخ تورم خواهیم بود. کسری بودجه، رشد نقدینگی، فروش بدهی‌‌های دولت به بانک ‌مرکزی، برداشت از حساب‌های بانک مرکزی به وسیله سیستم‌های بانکی، رشد ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به ۲۴ هزار تومان، اثر گذاری قیمت آرد بر سایر خوراکی ها و زنجیره تولید باعث شده نرخ تورم بسیار افزایش یابد.

 

همچنین مطالعه کنید:

ترکیب احتمالی تیم ملی ایران مقابل آمریکا/«مچِ» بسته با یک نقابدار

به گزارش کسب و کار نیوز، تیم ملی فوتبال ایران مقابل آمریکا ساعت ۲۲:۳۰ امروز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.