صفحه اصلی / اسلایدر / کالابرگ الکترونیک از مهرماه اجرایی می شود؟/یارانه نقدی در ایستگاه پایانی/سرنوشت مبهم کالابرگ به جای یارانه
کالابرگ الکترونیک از مهرماه اجرایی می شود؟/یارانه نقدی در ایستگاه پایانی/سرنوشت مبهم کالابرگ به جای یارانه

کالابرگ الکترونیک از مهرماه اجرایی می شود؟/یارانه نقدی در ایستگاه پایانی/سرنوشت مبهم کالابرگ به جای یارانه

کسب و کار نیوز- با وجود گذشت چند ماه از حذف ارز ترجیحی و پرداخت یارانه نقدی، دولت هنوز برای اجرای کالابرگ الکترونیک به جای یارانه تردیدهایی دارد. اما به دنبال اصرار مجلس برای راه اندازی و اجرای طرح توزیع کالابرگ به جای یارانه نقدی، معاون سیاست‌گذاری اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی از امکان اجرای طرح پایلوت کالابرگ از مهرماه خبر داد.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز، سبحانیان در ادامه با اشاره به اجرای طرح کالابرگ گفت: این یک قانون است و دولت سیزدهم علاقه‌مند بود آن را دنبال کند، اما زیرساخت‌های آن فراهم نشده بود. دولت با مسئولیت وزارت رفاه و بانک مرکزی در حال پیگیری آن است و زیرساخت‌های فنی نیز آماده شده است. وی ادامه داد: امکان اجرای پایلوت آن از مهرماه برای برخی کالاها وجود دارد تا قیمت این کالاها با نرخ سال ۱۴۰۰ محاسبه شود.

این در حالی است که با توجه به وضعیت اقتصادی و قیمت کالاهای اساسی که به گفته عادل نجف زاده، نماینده مجلس، بخشی از آن به دلیل ناهماهنگی های داخلی است، مجلس موضوع کالابرگ را به عنوان یک هدف اصلی دنبال می کند. مجلس معتقد است که دولت باید این موضوع را در کوتاه ترین زمان اجرایی کند.

سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی، نماینده مجلس نیز چندی پیش اعلام کرد: منظور از کالابرگ الکترونیکی همان کارت‌های یارانه‌ای است که امروز در آن‌ها یارانه نقدی واریز می‌شود که بعدها اگر دولت زیرساخت‌ها را آماده و فراهم کرد، این‌ها را به کالابرگ‌ها اختصاص دهیم. وی عنوان کرد: امروز هم در فروشگاه‌ها با همین یارانه‌ها افراد خرید می‌کنند؛ منتها چون در همان کارت یارانه قبلی واریز می‌شود، می‌توانند نقدی هم دریافت کنند.

وی افزود: در ادامه طرح این است که این کارت یارانه، یارانه کالایی شود یعنی افراد با این کارت‌ها کالاهای مورد نیاز خانواده‌شان را در فروشگاه‌هایی که دستگاه کارتخوان برای این کارت‌ها اختصاص داده می‌شود، خرید کنند. نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو تصریح کرد: دادن کالابرگ به هیچ عنوان در خرید کالاهای عمومی محدویت ایجاد نمی‌کند که به طور مثال فقط شامل مرغ، روغن و امثال این‌ها باشد بلکه اشخاص می‌توانند هر کالایی که مورد نیازشان است را از حبوبات گرفته تا گوشت و لبنیات و شوینده‌ها خریداری کنند. وی تاکید کرد: یارانه که برای جبران کاهش قدرت خرید مردم است امروز به صورت نقدی داده می‌شود، فردا اگر زیرساخت‌هایش آماده شد به صورت کالابرگ‌های الکترونیکی داده می‌شود که اتفاقا می‌تواند باعث یک رقابت سالم بین فروشگاه‌ها شود به طوری که فروشگاه‌ها می‌توانند تخفیف‌های خوبی مانند کارت حکمت به خریداران خود دهند.

ضرورت ترمیم حقوق و دستمزد

کامران ندری، کارشناس اقتصادی

هرچند تورم به پدیده ای دایمی در اقتصاد تبدیل شده اما در شرایط فعلی کالابرگ می تواند راه حلی برای جبران قدرت خرید مردم باشد. در این رابطه لازم است دولت اطمینان حاصل کند تمام مردم دسترسی به کالاهای اساسی بخصوص مواد غذایی را خواهند داشت. هرچند این راه حال موقتی است اما در شرایط فعلی می تواند پوشش هزینه های مردم را داشته باشد. در اصل راه حل قطعی بازگرداندن قدرت خرید به مردم ترمیم حقوق و دستمزدها است. باید در روند پرداخت و میزان حقوق و دستمزد بازنگری شده و اصلاحات لازم انجام شود. بنابراین تا زمانی که این اصلاحات در حقوق ها اتفاق بیفتد و رشد اقتصادی قابل قبولی حاکم شود، کالابرگ می تواند راه حل پیشنهادی باشد.

در سالهای اخیر تورم عمومی به اقتصاد و رفاه خانوارها لطمه وارد کرده است. تورم عمومی باید به حل شود. کاهش قدرت خریدی که با توجه به تورم عمومی رخ داده باید برطرف شود. راه حل بازگشت قدرت خرید هم ترمیم دستمزدها است نه پرداخت یارانه نقدی. دولت باید اصلاح حقوق و دستمزدها را از کارمندان خود شروع کند. بعد از آن دیگر اقشار باید در لیست ترمیم حقوق قرار بگیرند. زمانی که دولت تصمیم به پرداخت یارانه نقدی گرفت گرفتار کسری بودجه بود. این اقدام اما جبران تورم را نکرد. اگر دولت بتواند در بلندمدت حقوق و دستمزد را اصلاح کند دیگر بعید است اعتراضی به جایگزین کردن کالابرگ به جای یارانه نقدی وجود داشته باشد.

هرچند همواره در تمام کشورهای دنیا افرادی هستند که درآمدهایی بسیار کمتر از حداقل لازم را دارند. بنابراین همیشه باید یارانه دریافت کنند. پس یارانه نقدی نباید به طور کامل منتفی شود. افرادی که مستحق دریافت یارانه هستند باید این پول را دریافت کنند. افرادی که تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و …. هستند مشمول دریافت همیشگی یارانه نقدی هستند. به هر ترتیب تا زمانی که حقوق و دستمزدها اصلاح شود برای اطمینان از اینکه تمام آحاد مردم دسترسی کافی به کالاهای اساسی با قیمت مناسب خواهند داشت، کالابرگ موثر است.

 

همچنین مطالعه کنید:

توقف قیمت سکه در سقف تاریخی /نرخ دلار بالا رفت

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از اقتصادنیوز ، بازار رسمی دلار در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.