صفحه اصلی / اسلایدر / ارزیابی ۳۶۵ واحد صنعتی نشان داد با حذف ارز دولتی، ۴۱.۳ درصد از واحدها کم فروشی داشته‌اند/افزایش کم فروشی در بازار
ارزیابی ۳۶۵ واحد صنعتی نشان داد با حذف ارز دولتی، ۴۱.۳ درصد از واحدها کم فروشی داشته‌اند/افزایش کم فروشی در بازار

ارزیابی ۳۶۵ واحد صنعتی نشان داد با حذف ارز دولتی، ۴۱.۳ درصد از واحدها کم فروشی داشته‌اند/افزایش کم فروشی در بازار

کسب و کار نیوز- کم فروشی و گران فروشی نتیجه حذف یکباره ارز ترجیحی هستند. این روزها در تمامی بازارها از بازار خوراکی ها گرفته تا بازار پوشاک با گران فروشی و کم فروشی روبرو هستیم. وعده های دولت در رابطه با عدم رشد قیمتها پس حذف ارز ترجیحی اشتباه از آب درآمد و دود این اقدامات اشتباه باز هم در چشم مردم فرو رفته است.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز، پس از اجرای حذف ارز ترجیحی برخی کالاها، کم فروشی ها آغاز شد. ارزیابی ۳۶۵ واحد صنعتی نشان می دهند با حذف یارانه ارزی کالاها، به طور متوسط ۴۱.۳ درصد از واحدها در این مدت کم فروشی داشته اند. رییس سازمان ملی استاندارد با تایید خبر کم فروشی واحدهای تولیدی، گفته است که با کم فروشان برخورد خواهد شد.

مهدی اسلام پناه در مورد اقدامات سازمان ملی استاندارد برای مبارزه با کم فروشی برخی واحدهای تولید‌کننده مواد غذایی عنوان کرد: در این خصوص قرار شده چندین اقدام صورت گیرد، در گام اول اجرای طرح مبارزه با کم فروشی ۳۶۵ واحد صنعتی شناسایی شده اند که از میان این تعداد به طور متوسط ۴۱.۳ درصد کم فروشی داشتند. اسلامی پناه در ادامه بر این نکته تاکید کرد که در میان واحدهای کم فروش واحدهای اسمی هم دیده می شدند که به آنها تذکر داده شد.

رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه گام دوم طرح مبارزه با کم فروشی نیز در حال انجام است، افزود: در نتیجه به واحدها و مراکزی مبتلا به موضوع کم فروشی که حتی برخی از آنها جزء برندهای معروف و شناخته شده بودند اطلاع داده و مراجعه شد و در بررسی‌های بعد شاهد بودیم که موضوع حل شده است.

نابسامانی در نظام توزیع

آلبرت بغزیان، اقتصاددان

کم فروشی و نادیده گرفتن حقوق مردم به دنبال حذف یکباره ارز دولتی قابل پیش بینی بود. تولیدکننده سعی دارد افزایش هزینه های خود را به نحوی جبران کند. هرچند تولیدکنندگانی هم وجود دارند که انصاف را رعایت کنند. بنابراین انتظار می رفت افزایش قیمتها و کم فروشی اتفاق بیفتد. این در حالی است که وقتی کالایی گران می شود یا مدل تقلبی آن زیاد می شود و یا کم فروشی اتفاق می افتد.

در واقع فروشنده سعی می کند با غلط اندازی قیمتها را بیان کند. کم فروشی به دنبال حذف یکباره ارز ۴۲۰۰ تومانی فرآیندی طبیعی است. به عنوان مثال در بخش پوشاک امکان کم فروشی وجود ندارد پس اجناس تقلبی وارد بازار می شود. کیفیت کاهش پیدا می کند و پوشاک با مواد با کیفیت پایین تولید می شود. در حوزه مواد غذایی اما کم فروشی رایج می شود. به عنوان مثال یک بسته ماکارونی یک کیلویی که قبل از حذف ارز دولتی ۹ هزار تومان قیمت داشت، در حال حاضر به ۱۲ هزار تومان رسیده است. اما بسته ماکارونی دیگر یک کیلویی نیست و ۶۰۰ گرم وزن دارد. این اتفاق همان کم فروشی زیرکانه است. به نظر گرانفروشی و کم فروشی اتفاق نیفتاده اما در واقعیت مردم و مصرف کننده در حال جبران هزینه های تحمیل شده به تولیدکننده هستند. حذف ارز دولتی بایستی کم کم و در بازه زمانی طولانی تری اتفاق می افتاد تا عکس العمل بازارها بررسی می شد.

حذف این ارز با خوشبینی که وزرای اقتصادی داشتند پیش نرفت. وزرای اقتصادی معتقد بودند که با حذف ارز دولتی اتفاقی نخواهد افتاد. اما به همین بهانه بسیاری از کالاها گران شدند. آنقدر مثال در رابطه با این مساله فراوان است که حد ندارد. دولت اصرار داشت که حذف ارز دولتی هزینه های تولید را افزایش نخواهد داد و گرانی نخواهیم داشت. اما هزینه های تولید گران شد و برخی تولیدکنندگان سعی دارند افزایش قیمتها را با کم فروشی و روش های دیگر جبران کنند. مخلوط کردن برنج ایرانی با برنج های خارجی بدون کیفیت نمونه بارز این اتفاق است. چطور می توان انتظار داشت کم فروشی نداشته باشیم. هزینه های تولید سر به فلک کشیده و هر کسی جای تولیدکننده بود از این روش برای جبران خسارات خود استفاده می کرد. به هر ترتیب تبعات حذف این ارز قابل پیش بینی بود و دولت نباید به یکباره این ارز را حذف می کرد. با حذف این ارز شاهد هستیم که سرعت افزایش قیمتها و ناآرامی بازارها بیشتر و بیشتر می شود. دولت می توانست در این رابطه سنجیده تر عمل کند.

بعضی مواقع دولت هیچ کاری نکند بهتر از آن است که کاری انجام دهد، معتقدم الان زمان این کار نبود. این همه ناتوانی در نظارت وجود دارد، هنوز اقتصاد تثبیت نشده، هنوز تکلیف برجام مشخص نیست، هنوز با محتکران سرکله می زنیم. بعد انتظار داریم جراحی اقتصادی انجام دهیم. دولت آمادگی و انتظار نداشت که یکدفعه بازارها به هم بریزد و کالاهای نامرتبط نیز گران شوند. همین کالاها نیز نایاب شوند. در صورتی که این اتفاقات قابل پیش بینی بود. یک سوپر مارکت تشخیص داد باید چه کار کند اما دولت در جلسات تشخیص نمی دهد که وقتی اعلام می کند این ارز از فردا حذف می شود، چه وضعیتی در نظام توزیع رخ می دهد.

همچنین مطالعه کنید:

صدور بخشنامه ها می تواند به کاهش تخلفات شبکه بانکی منجر شود؟/دعوا بر سر نرخ سود

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، بانک مرکزی در بخشنامه ای به بانک‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.