صفحه اصلی / اسلایدر / نارضایتی از بورس احتمال ورود سهامداران به بازار سکه را افزایش داد/نقدینگی در راه بازار سکه
نارضایتی از بورس احتمال ورود سهامداران به بازار سکه را افزایش داد/نقدینگی در راه بازار سکه

نارضایتی از بورس احتمال ورود سهامداران به بازار سکه را افزایش داد/نقدینگی در راه بازار سکه

کسب و کار نیوز- بررسی نوسانات قیمتی حاکی از صعودی شدن روند قیمت‌ها در بازار طلا و سکه است. گویا منابع مالی و پول های سرگردان بازار سکه را برای سرمایه گذاری برگزیده اند. نارضایتی سهامداران از عملکرد بورس نیز پیش بینی ها برای حرکت پول به سمت بازار سکه را تقویت کرده است.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز، افزایش استقبال از بازار سکه درحالی رقم می خورد که هر دلار آمریکا در صرافی بانکی به قیمت ۲۷ هزار و ۷۹۸ تومان به فروش می‌رسد و هر یورو نیز به قیمت ۲۸ هزار و ۷۸۳ تومان معامله می‌شود. قیمت هر مثقال طلا با افزایش ۳۲ هزار تومانی به ۵ میلیون و ۹۱۱ هزار تومان رسیده و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز یک میلیون و ۳۶۵ هزار و ۱۰۰ تومان قیمت خورده است. در بازار فلزات گرانبها، هر قطعه سکه امامی با افزایش ۱۹ هزار تومانی، ۱۴ میلیون و ۹۶۵ هزار تومان رسیده است.

از نظر تحلیلگران بازار سکه رشد قیمت طلا در بازار جهانی می تواند بر روی انتظارات معامله گران بازار سکه تاثیر بگذارد.  قیمت سکه در مقایسه با روز قبل نوسان محدودی را ثبت کرد و در محدوده ۱۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان معامله شد. ارزش ذاتی سکه  دیروز ۱۲ میلیون و ۹۱۷ هزار تومان بود و حباب سکه در محدوده ۱۵ درصد قرار گرفت.

قیمت اونس طلا تقریبا ۲۰ دلار افزایش را تجربه کرد  و بر روی ۱۷۴۱ دلار قرار گرفت. از نظر تحلیلگران بازار سکه رشد قیمت طلا در بازار جهانی می تواند بر روی انتظارات معامله گران بازار سکه تاثیر بگذارد. در صورتی که این فلز زرد رنگ به سمت کانال ۱۸۰۰ دلار حرکت کند قدرت معامله گران افزایشی بیشتر خواهد شد. قیمت دلار هم نسبت به روز چهارشنبه افت و خیز چشمگیری را ثبت نکرد.عده ای از معامله گران با توجه به افت شاخص کل بورس تهران می گفتند که احتمال ورود برخی از سهامداران به بازار سکه هم وجود دارد.

تغییر رفتار سرمایه گذاری

آلبرت بغزیان، اقتصاددان

به نظر می رسد به پایان بورس نزدیک شده ایم. زمانی که حجم مبنا، دامنه نوسان، الگوریتم های سفارش گذاری و ربات هایی که به راحتی می توانند حقوقی های خاص را وارد بورس کنند، وجود دارد دیگر بازار مناسبی برای سرمایه گذاری نخواهد بود. دولت تمام تلاش خود را برای حفظ بورس بکار بسته است. اما جوابگو نیست. تمام تلاش دولت برای بقای بورس به این دلیل است که تلاطم در بازارهای دارایی دیگر اعم از طلا، سکه، خودرو، ارز، مسکن و… از این میزان بیشتر نشود. اما شاهد هستیم که در حال حاضر سرمایه گذاری در بازارها لحظه ای تغییر می کند.

دولتمردان نمی خواهند بپذیرند  که مردم می خواهند خود را مخمصه تورم نجات دهند. به همین دلیل با تغییرات لحظه ای به بازارها هجوم می آورند. بازار طلا و سکه نیز از این قاعده مستثنی نیست. به طور کلی تغییر رفتار مشهود است. مدل ایرانی این است. اگر فکر می کنیم که می توانیم منابع مالی را به سمت بورس سرازیر کنیم دیگر بی فایده است.

بورس با پشتوانه، تشویق و دانه پاشی دولت برای مردم شروع شد و با بازی حقوقی های بزرگ، سفارش گذاری های مصنوعی و بازی کردن با قیمت سهام تمام شد. به نظر می رسد به عنوان هزینه بورس در سبد دارایی مردم منتفی شده است. بازارهای دیگر انتخاب و جایگزین شده است. دیگر مردم آگاه شده اند که اگر پول خود را به سکه و خودرو تبدیل کنند سودآورتر است. نوساناتی که در بورس و سهام ها وجود دارد نشان می دهد بازی هر روز برای یک شرکت از پیش تعیین شده است. هیچ نظمی را مشاهده نمی کنیم و قرار است هر روز یک شرکت در بورس بازی دربیاورد.

 

همچنین مطالعه کنید:

بودجه ۱۴۰۳ با ۲۰ درصد افزایش، ۶۳۴۷ همت بسته شد

به گزارش کسب و کار نیوز ، دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۳ مبلغ ۶,۳۴۷ هزار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.