صفحه اصلی / اسلایدر / سیگنالهای مثبت به ‌رفع نیاز‌های ارزی منجر شد؟/رونق معاملات ارز با نرخ توافقی
سیگنالهای مثبت به ‌رفع نیاز‌های ارزی منجر شد؟/رونق معاملات ارز با نرخ توافقی

سیگنالهای مثبت به ‌رفع نیاز‌های ارزی منجر شد؟/رونق معاملات ارز با نرخ توافقی

کسب و کار نیوز- در حالی در بازار ارز ایران، قیمت دلار به اتفاقات منطقه بی توجه است که گزارش های نشان می دهد نرخ ارز در کشورهای همسایه متاثر از رویدادهای اخیر بخصوص سفر بایدن به خاورمیانه دستخوش تغییراتی شده است. در بازار ارز کشور قیمتها توافقی جای خود را به نوسانات نرخ ارز داده اند. در صرافی ها شاهد خرید و فروش دلار هستیم اما تغییرات خاص قیمتی را شاهد نیستیم. این اتفاق مختص به دلار نشده و در سایر ارزها نیز نرخ های توافقی حرف اول را در معاملات می زنند.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز، شنیده‌ها از بازار ارز حاکی است که معاملات ارز با نرخ‌های توافقی رونق گرفته است. هر یک از بنگاه‌های ارزی مجاز با نرخ مورد علاقه خود اقدام به خرید و فروش اسکناس‌های خارجی می‌کند. این در حالی است که نرخ شاخص ارزی در بازار کشور‌های همسایه تحرکات مثبتی از خود نشان داده و دلار هرات که عموما در سطوح پایین‌تری نسبت به نرخ دلار تهران معامله می‌شد به بازه قیمتی این ارز در معاملات میدان فردوسی و سبزه‌میدان رسید.

هر یک از این بنگاه‌های معاملات ارزی نرخ مورد تایید خود را روی تابلو درج کرده و طبق مشاهدات به عمل آمده نرخ‌های مذکور در بازه‌ای ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومانی با یکدیگر اختلاف دارند. از همین‌رو بخش قابل توجهی از حجم تقاضای موجود در بازار که تا پیش از این در معاملات غیررسمی برطرف می‌شد اکنون در فضای معاملات رسمی حضور دارد که این امر توانسته به میزان قابل توجهی از تب و تاب معاملات آزاد بازار تهران بکاهد. همچنین تحلیلگران بر این باورند که در صورت تداوم ‌رفع نیاز‌های ارزی جامعه در بنگاه‌های رسمی، بازار غیر‌رسمی از حجم تقاضای جریان‌ساز برخوردار نبوده و همین امر می‌تواند مانع از حرکت موازی بازار تهران با دیگر بازار‌های همسایه شود.

پیام سفر بایدن به بازار ارز

یوسف کاووسی، کارشناس اقتصادی

سفر رئیس جمهور آمریکا به منطقه حاوی پیام هایی است که باید ایران از آن به نفع خود استفاده کند. هر چند این پیام ها تهدیداتی را نیز دارد اما انگیزه بایدن از رد و بدل کردن این پیام ها بیشتر مثبت است تا منفی. اینکه آمریکا عنوان می کند اگر ایران به برجام بازنگردد تبعات بیشتری متوجه آن می شود تهدیداتی است که می تواند برای ایران به فرصت تبدیل شود. از سوی دیگر وزیر امور خارجه نیز اعلام کرده است در این مرحله از شرط حذف نام سپاه پاسداران برای ادامه مذاکرات برجام گذشته و آن را برای مراحل بعدی گذاشته اند. ایران اعلام کرده استفاده از مزایای برجام برای ما مهم است و آمریکا باید این تضمین را بدهد که ایران بعد از برجام بتواند از مزایای اقتصادی این برجام استفاده کند. لذا فضا به سمت تنش زدایی رفته است.

بایدن با مسوولان عراقی، قطر و عمان هم دیدار دارد. این در حالی است که بایدن هم موضوع یمن را مورد نظر قرار داده است که برخلاف نظر عربستان است. بایدن از زمان روی کار آمدن به عنوان رئیس جمهوری، موضع سخت‌تری را در قبال عربستان سعودی در پیش گرفته و بر سر مسائلی چون جنگ یمن به ریاض فشار آورده است. این سیگنال ها نشان دهنده آمادگی برای برگشت به برجام است. تمامی پیام های بایدن اعم از تهدید و غیر تهدید مواردی است که به ایران باز می گردد. اگر ایران درایت به خرج دهد و با دید امنیت ملی خود به آن نگاه کند می تواند از آن بهره برداری کند. این اتفاق بخصوص قبل از سفر بایدن به عربستان اگر تحقق باید مهم است. از سوی دیگر نفت ایران هم به دنبال حل مشکل خود است. افزایش فروش نفت اگر چه منجر به واریز آنی درآمدهای نفتی به خزانه نخواهد شد اما مشتریان جدید را پیدا کرده است.

قراردادهای اخیر با ایتالیا که پالایشگاه های آن بر اساس نفت ایران طراحی شده است نکته مثبتی در جهت افزایش درآمدهای ارزی است. کره جنوبی نیز پالایشگاه هایی دارد که با مفت ایران همخوانی دارد. لذا این کشور نیز می تواند مشتری جدیدی برای نفت ایران باشد. این در حالی است که تنش بین روسیه و اوکراین نیز فروش نفت ایران را افزایش داده است. فروش حتی چند میلیون بشکه نفت بیشتر هم می تواند به بازار جهانی کمک کند. ایران با ایتالیا در زمینه فروش نفت تفاهم نامه امضا کرده است. بنابراین در پس پرده بلندگوها منافع ملی مطرح است. افرادی که به مسائل سیاسی آگاه هستند متوجه شده اند که برجام عملی خواهد شد. دیر یا زود دارد اما این اتفاق خواهد افتاد.

 

همچنین مطالعه کنید:

رویکرد دولت سیزدهم توسعه بخش تعاون است/ تحقق شعار سال با رونق تعاونی‌ها

به گزارش کسب و کار نیوز ، «حامد ویس کرمی»، معاون امور تعاون وزارت تعاون، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.