صفحه اصلی / اسلایدر / دریافت وام مجردها و متاهل‌ها چقدر آب می‌خورد؟/هزینه ۱۳۴ میلیونی وام ۴۸۰ میلیونی مسکن
دریافت وام مجردها و متاهل‌ها چقدر آب می‌خورد؟/هزینه ۱۳۴ میلیونی وام ۴۸۰ میلیونی مسکن

دریافت وام مجردها و متاهل‌ها چقدر آب می‌خورد؟/هزینه ۱۳۴ میلیونی وام ۴۸۰ میلیونی مسکن

کسب و کار نیوز- بررسی آخرین قیمت‌های اوراق تسهیلات مسکن نشان می‌دهد، متاهل‌های ساکن پایتخت باید برای اخذ وام مسکن ۴۸۰ میلیون تومانی، بیش از ۱۳۴ میلیون تومان بپردازند. هزینه وام مسکن در حالی گران است و هر روز بر این گرانی افزوده می شود که حتی در صورت دریافت این وام، تنها درصدی ناچیزی از هزینه خرید مسکن پوشش داده می شود. این در حالی است که دریافت این وام هفت خوان رستمی است که داستان خودش را دارد.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز ، در همین زمینه یک کارشناس مسکن در گفت و گو با “کسب و کار” گفت: بارها در زمینه عدم تاثیرگذاری تسهیلات سمت تقاضا هشدار داده ایم. اینکه دولت قصد دارد برای خرید مسکن به مردم کمک و آنها را حمایت کند شکی نیست. اما گرانی این وام منجر به عدم استقبال متقاضی واقعی از آن شده است. سالهاست اوراق مسکن برای خرید خانه عرضه می شود اما هر سال استقبال از آن کاهش یافته است.

حسن محتشم اضافه کرد: تسهیلات برای ساخت مسکن آن هم با دوره زمانی بازپرداخت چند ساله می تواند تاثیری در بازار داشته باشد. اینکه مدام سعی دارند قدرت خرید مصرف کننده را به ظاهر تقویت کنند عملا تاثیری در روند بازار ندارد. مردم توانایی خرید ۱۳۴ میلیون تومان اوراق را ندارند. توانایی پرداخت اقساط آن را نیز ندارند. به نظر می رسد این وام عملا کارایی خود را در پوشش هزینه های خرید مسکن اقشار نیازمند خانه از دست داده است.

بررسی آخرین وضعیت قیمت اوراق مسکن نشان می‌دهد که هر برگ اوراق وام مسکن در فروردین ماه ۱۳۸ هزار و ۹۰۰ و در اردیبهشت و خردادماه سال گذشته نیز  ۱۳۹ هزار و ۳۰۰ تومان قیمت دارند. هر برگ اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن در تیر، مرداد و شهریورماه سال گذشته با قیمت ۱۴۲ هزار تومان، ۱۳۸ هزار و ۲۰۰ تومان و ۱۳۸ هزار و ۷۰۰ تومان داد و ستد می‌شود. همچنین این اوراق در ماه مهر سال گذشته ۱۳۹ هزار و ۵۰۰، در آبان ماه ۱۳۸ هزار و ۵۰۰ و در آذرماه نیز ۱۳۸ هزار و ۸۰۰ و ۷۰۰ تومان قیمت داشتند.

اوراق تسهیلات مسکن در دی‌ و بهمن سال گذشته نیز با قیمت‌های ۱۳۹ هزار و ۱۰۰ و ۱۳۹ هزار و ۳۰۰ تومان معامله می‌شود. این اوراق در فروردین ماه سال جاری ۱۳۹ هزار و ۸۰۰ تومان قیمت دارد که این گزارش بر اساس همین قیمت نوشته شده است.

بر این اساس، مجردهای ساکن تهران می‌توانند تا ۲۸۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله می‌شود؛ لذا برای دریافت ۲۰۰ میلیون تومان وام باید ۴۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه این تعداد اوراق با تسه ۱۳۹ هزار و ۸۰۰ تومانی، ۵۵ میلیون و ۹۲۰ هزار تومان می‌شود. همچنین با در نظر گرفتن ۸۰ میلیون تومان وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ ورق به مبلغ ۲۲ میلیون و ۳۶۸ هزار تومان خریداری کنند، مجموع هزینه خرید اوراق به ۷۸ میلیون و ۲۸۸ هزار تومان می‌رسد.

زوج‌های تهرانی نیز بر همین اساس می‌توانند تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله دریافت کنند؛ بنابراین زوجین باید ۸۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه آن ۱۱۱ میلیون و ۸۴۰ هزار تومان می‌شود که همراه با هزینه ۲۲ میلیون و ۳۶۸ هزار تومانی وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ ورق تسهیلات مسکن خریداری کنند، در مجموع باید ۱۳۴ میلیون و ۲۰۸هزار تومان پرداخت کنند.

سقف این تسهیلات برای مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر برای مجردها به ۱۶۰ و برای زوجین به ۳۲۰ میلیون تومان رسیده است که با توجه به اینکه مجردها باید ۳۲۰ و متاهل‌های ساکن این شهرها نیز باید ۶۴۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، مجردها باید ۴۴ میلیون و ۷۳۶ و متاهل‌ها نیز باید ۸۹ میلیون و ۴۷۲ هزار تومان پرداخت کنند.

 

 

همچنین مطالعه کنید:

بودجه ۱۴۰۳ با ۲۰ درصد افزایش، ۶۳۴۷ همت بسته شد

به گزارش کسب و کار نیوز ، دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۳ مبلغ ۶,۳۴۷ هزار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.