صفحه اصلی / اسلایدر / تامین برق نامحدود شبانه برای صنایع فولادی و سیمانی تمدید شد/ معافیت ۵۸۰ هزار واحد صنعتی از برنامه‌های مدیریت مصرف
تامین برق نامحدود شبانه برای صنایع فولادی و سیمانی تمدید شد/ معافیت ۵۸۰ هزار واحد صنعتی از برنامه‌های مدیریت مصرف

تامین برق نامحدود شبانه برای صنایع فولادی و سیمانی تمدید شد/ معافیت ۵۸۰ هزار واحد صنعتی از برنامه‌های مدیریت مصرف

کسب و کار نیوز- سخنگوی صنعت برق با اشاره به اینکه از 630 هزار واحد صنعتی کشور تنها 50 هزار واحد، مشمول برنامه‌های مدیریت مصرف برق هستند، اعلام کرد: بهره‌مندی صنایع سیمانی و فولادی از برق در نوبت شبانه که تا ۱۰تیرماه پیش‌بینی شده بود، تمدید شده و تداوم خواهد داشت.

به گزارش کسب و کار نیوز ، “مصطفی رجبی مشهدی” اظهار داشت: از مجموع ۶۳۰ هزار واحد صنعتی کشور صرفا ۵۰ هزار واحد در طرح مدیریت مصرف برق شرکت کرده و ۵۸۰ هزار واحد صنعتی از برنامه‌های مدیریت مصرف برق معاف هستند.

وی ادامه داد: پیش‌بینی شده است واحدهایی که در شهرک‌های صنعتی مستقر هستند، تنها ۱۲ ساعت در هفته در طرح‌های مدیریت مصرف برق شرکت کنند و برای صنایع متوسط صنعتی خارج از شهرک‌ها نیز وضعیت به همین منوال است.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران همچنین خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی که با هماهنگی وزارت صمت تدوین شده است، ۴۴۰ واحد صنعتی بزرگ کشور تعطیلات تابستانی و تعمیرات اساسی‌شان را در دوره اوج بار مصرف برق تابستان عملیاتی و اجرایی می‌کنند.

رجبی مشهدی با مقایسه برنامه‌های مدیریت مصرف برق سال جاری با سال گذشته تصریح کرد: قطعاً میزان محدودیت برق صنایع در سال جاری که بر اساس زمانبندی دقیق صورت گرفته کمتر از سال گذشته خواهد بود.

وی درباره وضعیت برنامه مصرف شبانه برق صنایع بزرگ که تا دهم تیر ماه پیش‌بینی شده بود نیز افزود: «استفاده بدون محدودیت شبانه صنایع فولادی و سیمانی از برق کماکان تمدید شده و ادامه خواهد داشت».

سخنگوی صنعت برق همچنین تمهیدات اندیشیده شده برای تنظیم بازار صنایع مشمول برنامه‌های مدیریت مصرف را یادآور شد و افزود: با هماهنگی وزارت صمت، تأمین و تنظیم بازار صنایع مشمول طرح مورد توجه قرار گرفته است و ان‌شاءالله مشکلی در این زمینه وجود نخواهد داشت.

مدیریت مصرف تنها شامل حال صنایع نیست

رجبی مشهدی در پاسخ به این پرسش که برخی عنوان می‌کنند چرا محدودیت مصرف برق به جای بخش مولد شامل حال بخش خانگی نشده است، اظهار کرد: مصرف برق بخش خانگی با سازوکارهای تشویقی و بدون خاموشی از کاهش قابل توجهی در خردادماه برخوردار بوده است. در این طرح مشترکان خانگی به ازای هر کیلووات ساعت کاهش مصرف، معادل ریالی ۵ برابر نرخ آن یعنی ۵۰۰ تومان به ازای هر کیلووات ساعت از مشوق‌های صرفه‌جویی برخوردار می‌شوند.

وی در عین حال اضافه کرد: مشترکان دارای مصارف بالای بخش خانگی پایش شده و در صورت لزوم به آنها اخطار داده می‌شود، البته امیدواریم با همکاری همه مشترکان نیازی به هیچگونه اخطار و قطعی برق نباشد و با کاهش مصرفی که انجام می‌شود، بتوانیم تعادل تولید و تقاضا را به خوبی مدیریت کنیم.

سنکرون نخستین نیروگاه صنایع با شبکه سراسری برق

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران در پاسخ به این که تولید ۱۰ هزار مگاوات برق خودتامین صنایع تا چه میزان عملیاتی است، تصریح کرد: این برنامه عملیاتی شده است و حدود ۵۰ درصد صنایع متقاضی تاکنون فعالیت‌های اجرایی خود را آغاز کرده‌اند، ساختگاه‌های آنها مشخص و مجوزهای لازم صادر شده است.

به گفته رجبی مشهدی، اولین واحد نیروگاهی صنایع تیرماه جاری در سمنان با شبکه سراسری سنکرون شده و تولید برق خود را آغاز خواهد کرد.

رجبی مشهدی در این رابطه با اشاره به ورود صنایع به تولید برق تجدیدپذیر خاطرنشان کرد: بخشی از ظرفیت ۱۰ هزار مگاواتی برق صنایع به انرژی‌های تجدیدپذیر اختصاص داده شده است. صنایع نیز از این موضوع به خوبی استقبال کرده‌اند و همین امر به تامین برق پایدار و پاک واحدهای تولیدی و صنعتی کمک شایانی خواهد کرد.

امکان خرید برق صنایع از بورس

وی تامین برق صنایع از بورس انرژی را هم امکانپذیر خواند و افزود: خرید برق از بورس انرژی در زمان اوج مصرف مطابق برنامه زمانبندی تحویل انرژی امکان‌پذیر است و مشکلی در این رابطه وجود ندارد.

سخنگوی صنعت برق در ادامه خاطرنشان کرد: تعامل وزارت نیرو با واحدهای صنعتی بسیار مطلوب ارزیابی می‌شود و سعی کرده‌ایم مشکلات و محدودیت‌هایی که در بخش‌های مختلف وجود دارد را در برنامه‌ریزی‌های مدیریت مصرف برق لحاظ کنیم.

وی گفت: به طور مثال واحد‌های داروسازی، دامداری و مرغداری از برنامه‌های مدیریت مصرف برق معاف هستند و تلاش شده است حساسیت‌های آنها مورد توجه قرار گیرد.

رجبی مشهدی با اشاره به این که طی روزهای اخیر توانستیم رکوردزنی اوج مصرف برق کشور را به خوبی پشت سر بگذاریم، تصریح کرد: تابستان گذشته مصرف برق رکورد ۶۷ هزار و ۱۲ مگاوات را به ثبت رساند و این در حالی است که مصرف برق در سال جاری به بیش از ۶۷ هزار و ۳۱۸ مگاوات رسیده است.

وی اضافه کرد: امیدواریم با همکاری خوبی که تاکنون مشترکان تمامی بخش‌ها اعم از خانگی، صنعتی و حتی بخش اداری داشته‌اند و تداوم این همکاری‌ها، شبکه برق تا پایان دوره گرما پایدار بوده و برق مشترکان با حداقل محدودیت تامین شود.

همچنین مطالعه کنید:

رویکرد دولت سیزدهم توسعه بخش تعاون است/ تحقق شعار سال با رونق تعاونی‌ها

به گزارش کسب و کار نیوز ، «حامد ویس کرمی»، معاون امور تعاون وزارت تعاون، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.