صفحه اصلی / سرخط خبرها / عرضه از تقاضا پیشی گرفت/تداوم روند کاهش قیمت سیمان با تامین پایدار برق
عرضه از تقاضا پیشی گرفت/تداوم روند کاهش قیمت سیمان با تامین پایدار برق

عرضه از تقاضا پیشی گرفت/تداوم روند کاهش قیمت سیمان با تامین پایدار برق

کسب و کار نیوز- بر اساس آمار رسمی،‌ تامین پایدار برق برای تولید سیمان متناسب با تقاضای بازار سبب شد تا روند کاهش قیمت این کالای استراتژیک تداوم پیدا کند و در یک هفته گذشته شاهد کاهش 26 درصدی هر تن سیمان باشیم. برخلاف سال گذشته که شاهد قطعی گسترده برق صنایع در فصل گرم بودیم، در سال جاری شرایط به منظور تامین این حامل انرژی موثر در تولید سیمان، بهبود موثری پیدا کرد، به طوری که بر اساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت 92 درصد از صنایع بدون هیچ محدودیتی نسبت به تولید خود در تابستان 1401 اقدام می‌کنند و 8 درصد باقیمانده صنعت نیز به اندازه یک هفتم سال گذشته با محدودیت تامین برق مواجه هستند.

به گزارش کسب و کار نیوز، بر این اساس یکی از ویژگی‌های برنامه مدیریت مصرف برق در سال جاری نسبت به سال گذشته توجه ویژه به کنترل بازار کالاهایی است که صنایع تولید‌کننده آن با توجه به شکاف عمیق ناترازی تولید و مصرف برق مشمول برنامه مدیریت مصرف شده‌اند.در همین راستا بازار سیمان یکی از بازارهایی است که کارخانه‌های تولیدکننده آن جزء صنایع بسیار پرمصرف برق به حساب می‌آیند و شرایط مدیریت مصرف برق بر آن حاکم است.

بر این مبنا بازار سیمان به واسطه اخبار منفی مخابره شده با افزایش قیمت قابل توجه مواجه شد، به نحوی که قیمت هر تن سیمان بر اساس آمار بورس کالا در معاملات ۲۲ خرداد سال ۱۴۰۰ به یک میلیون ۴۰۰ هزار تومان رسید. میزان افزایش قیمت در معاملات به نحوی بود که بورس کالا کلیه تبادلات سیمان در روز ۲۲ خردادماه را ابطال کرد.

پس از این جو روانی شکل گرفته و افزایش قیمت نجومی سیمان مشخص شد، دولت برنامه مدیریت مصرف برق را با در نظر گرفتن میزان عرضه متناسب با تقاضا در فصل گرم تبیین کرده است.در این رابطه عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن کارفرمایی صنعت سیمان گفت:« یکی از مهمترین محورهای مورد تاکید دولت و بخش خصوصی، مدیریت مصرف برق با اولویت تامین ۵ میلیون تن کلینکر و سیمان در ماه بود.»

وی در بیان تعامل بخش خصوصی و دولت گفت:« با توجه به هماهنگی صورت گرفته، مدیریت بازار در دستور کار است و بازار این کالای استراتژیک در شرایط عرضه ۵ میلیون تنی سیمان و کلینکر با هیچ التهابی از سمت عرضه مواجه نخواهد شد.»

فارغ از برنامه‌ریزی صورت‌گرفته، نتایج برنامه دقیق مدیریت مصرف برق و در نظر گرفتن مسئله حفظ عرضه به وضوح در معاملات سیمان در بورس کالا هویدا است.بر این اساس قیمت این کالای استراتژیک در تاریخ ۲۹ خردادماه سال ۱۴۰۱، برای هر تن ۹۳۱ هزار تومان بوده است، این قیمت در حالی به ثبت رسید که قیمت معاملات ابطال شده هفته گذشته معادل ۱ میلیون ۴۰۰ هزار بود. به عبارت دیگر قیمت سیمان که به دلیل برخی اخبار غلط در دو هفته گذشته رشد قابلی توجهی داشت، طی هفته جاری ۳۳ درصد کاهش را تجربه کرده است.

روند کاهش قیمت سیمان و مدیریت بازار این کالا در سایه تامین برق لازم در هفته گذشته نیز تداوم یافت به نحوی که قیمت هر تن سیمان در معاملات روز ۵ تیرماه سال ۱۴۰۱ بازهم با کاهش ۲۶.۵ درصدی مواجه شد و به ۶۸۴ هزار تومان رسید.بر این مبنا پس از جلسه وزارت نیرو با سندیکای کارفرمایی صنعت سیمان، قیمت هر تن سیمان در طول ۲ هفته گذشته در مجموع ۵۱ درصد کاهش را تجربه کرده است.

همچنین مطالعه کنید:

۴۳ درصد مخازن سدهای کشور پر آب است

به گزارش کسب و کار نیوز، بخشی از آب مورد نیاز کشور از آب موجود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.