صفحه اصلی / اجتماعی / حوادث و انتظامی / جریمه یک میلیون خودروی آلاینده در بهار امسال/ برخورد با رانندگی بدون گواهینامه
جریمه یک میلیون خودروی آلاینده در بهار امسال/ برخورد با رانندگی بدون گواهینامه

جریمه یک میلیون خودروی آلاینده در بهار امسال/ برخورد با رانندگی بدون گواهینامه

فرمانده انتظامی تهران بزرگ از اعمال قانون ۱۱۵ هزار وسیله نقلیه به دلیل تخلفات پلاک و جریمه بیش از یک میلیون خودروی فاقد معاینه فنی و دودزا در بهار امسال خبر داد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، سردار حسین رحیمی در اجرای طرح انضباط و ایمنی ترافیک که صبح امروز در مقر مرکزی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ بر گزار شد ، سخنانش را با تبریک فرا رسیدن هفته قوه قضاییه و گرامیداشت یاد شهید مظلوم شهید دکتر آیت الله بهشتی آغاز کرد و گفت: امروز اولین مرحله از طرح انضباط اجتماعی و ایمنی ترافیک به منظور برخورد با تخلفات و ناهنجاری‌های مختلف در حوزه ترافیکی به اجرا درآمد و در آن با تخلفات موتور سیکلت سواران، موتور سیکلت‌های سنگین، تخلفات پلاک اعم از جعل و فک، مخدوشی و … ، بغل نویسی خودروها، حمل بار غیر مجاز و نامتعارف، خلافی بیش از سه میلیون تومان، نمره منفی بالای ۳۰ ، خودروی شوتی، حمل کالای قاچاق و غیره برخورد شد.

رحیمی به تشریح گزارشی از برخورد با برخی از تخلفات رانندگی در بهار امسال پرداخت و گفت: در حوزه تخلف پلاک که یکی از دغدغه‌ها و مطالبات جدی مردم است پلیس راهور در بهار امسال ۱۱۵ هزار دستگاه وسیله نقلیه را به دلیل جرائم مرتبط با پلاک اعم از فک پلاک، مخدوشی پلاک، دستکاری اعداد پلاک و …. مورد اعمال قانون قرار داده است، همچنین ۱۳۸۳ دستگاه خودرو نیز به دلیل تخلفات پلاک پلمب شدند.

اعمال قانون بیش از یک میلیون خودروی دودزا و فاقد معاینه فنی

فرمانده انتظامی تهران بزرگ با بیان این که برخورد با خودروهای دودزا و فاقد معاینه فنی نیز از دیگر اقدامات پلیس بوده است، اظهار کرد: در سه ماهه ابتدایی سال جاری بالغ بر یک میلیون دستگاه خودروی دودزا و فاقد معاینه فنی مورد اعمال قانون قرار گرفتند که اعمال قانون این خودروها هم به وسیله دوربین و هم به شکل دستی و فیزیکی از سوی مأموران انجام شده است.

رحیمی با بیان اینکه حمل بار نامتعارف و بیش از ظرفیت یکی از خطرناک ترین اقدامات ترافیکی است  که جان و ایمنی دیگر رانندگان و کاربران ترافیک را به خطر می اندازد، خاطر نشان کرد: در همین راستا ۳۸۱ هزار مورد اعمال قانون  و تذکر در ۳ ماهه امسال با این موضوع  انجام شده است. ۱۳۲۳ وسیله نقلیه به دلیل حمل بار غیر متعارف توقیف شده است.

وی با اشاره به مقررات راهنمایی و رانندگی در خصوص توقیف گواهی نامه های دارای بیش از ۳۰ نمره منفی گفت: برابر  آمارها و ارزیابی های انجام شده در تهران بزرگ ۸۶۹۶ فرد دارای گواهینامه امتیاز منفی گواهینامه شان به عدد ۳۰ رسیده و از این رو گواهی نامه رانندگی آنان در شرف توقیف است.

رحیمی با بیان این که برابر مقررات خودروهای دارای بیش از ۳ میلیون تومان جریمه پرداخت نشده نیز توقیف خواهد شد، افزود: در همین راستا  در سه ماهه امسال با ۷ هزار و ۳۲۰ دستگاه برخورد شده است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه پلیس راه تهران بزرگ نیز گفت: ۸۰ دستگاه خودروی شوتی که اقدام به حمل کالای قاچاق کرده بودند تنها از سوی پلیس راه توقیف شد. ۱۱۶ دستگاه اتوبوس نیز به دلیل حمل بار غیر مجاز شناسایی و توقیف شدند. البته این ها علاوه بر آمار اقداماتی است که پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ انجام می دهد.

به گفته رحیمی، در سه ماهه امسال ۱۱۲ هزار دستگاه خودروی سواری نیز که اقدام به ارتکاب تخلفات حادثه ساز کرده بودند شناسایی و مورد اعمال قانون قرار گرفتند.

وی پلیس راهور تهران را تنها پلیس در سطح کشور توصیف کرد که برای ۴ سال متمادی روند کاهشی آمار جان باختگان حوادث رانندگی را حفظ کرده و گفت: آمار جان باختگان حوادث رانندگی در تهران بزرگ از ۶۶۶ نفر در سال ۹۶ به ۵۴۹ نفر در سال ۱۴۰۰ رسیده است و ما در تلاشیم تا این روند را حفظ کنیم.

رحیمی افزود: البته اگر موتور سیکلت سواران بگذارند؛ چراکه ما واقعا از رفتارهای نامتعارف برخی از موتور سیکلت سواران گله مندیم. مردم هم از این رفتار گله مند بوده و بارها آن را به پلیس منتقل کردند. پیاده رو محل تردد موتور سیکلت نیست. موتور سیکلت ها باید از تمامی قوانین و مقررات رانندگی پیروی کنند. معنی ندارد که یک موتور سیکلت به راحتی آب خوردن از چراغ قرمز عبور کند و یا با انجام حرکات نمایشی ، تک چرخ زدن و غیره در سطح شهر تردد داشته باشد.

رحیمی افزود: متاسفانه ۴۵ درصد از تصادفات رانندگی در شهر تهران مربوط به موتور سیکلت سواران بوده و سهم موتور سیکلت سواران از کشته شدگان نیز  تقریبا به همین میزان است.

طرح برخورد با خودروهای فاقد پلاک و رانندگی بدون گواهی نامه

رحیمی در  پاسخ به پرسش ایسنا، درباره  تشدید برخورد پلیس با رانندگی بدون گواهی نامه در معابر نیز گفت: قطعا یکی از طرح های ما برخورد با رانندگی بدون گواهی نامه است از خانواده ها نیز می‌خواهیم که نظارت بیشتری به ویژه در فصل تابستان بر فرزندان خود داشته و از رانندگی بدون گواهی نامه آنان با خودرو  و موتور سیکلت جلوگیری کنند.

رحیمی تاکید کرد: همچنین با خودروهای بدون پلاک نیز قاطعانه برخورد خواهد شد و هیچ وسیله نقلیه ای حق ندارد، چرخش روی زمین بچرخد و پلاک رسمی کشور که باید مشخص و خوانا باشد، روی آن نصب نشده باشد.

رحیمی در پایان به جزییات بیشتر از شهادت سرهنگ محمد یاسمی جمعی کلانتری نواب نیز اشاره کرد و گفت: مأموران پلیس در تمام پلیس های تخصصی تا پای جان برای نظم و امنیت و دفاع از حقوق مردم تلاش می کنند. در شهادت سرهنگ یاسمی فردی که ۸ فقره سابقه داشته و بارها همسرش را مورد آزار و اذیت قرار داده بود به این مامور شلیک کرد. این مامور ما برای تظلم خواهی و اجرای حکم جلب این فرد به ماموریت اعزام شده بود که به شهادت رسید.

همچنین مطالعه کنید:

هشدار پلیس فتا درباره اجاره کارت‌های بانکی

به گزارش کسب و کار نیوز، وی ادامه داد: افراد سودجو و مجرمان سایبری در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.