صفحه اصلی / اسلایدر / هزینه ساخت مسکن شهر تهران از ابتدای سال ۱۳۹۷، ۵.۵ برابر شد/گرانی تولید مسکن
هزینه ساخت مسکن شهر تهران از ابتدای سال ۱۳۹۷، ۵.۵ برابر شد/گرانی تولید مسکن

هزینه ساخت مسکن شهر تهران از ابتدای سال ۱۳۹۷، ۵.۵ برابر شد/گرانی تولید مسکن

کسب و کار نیوز- افزایش قیمت مصالح ساختمانی منجر به کاهش ساخت خانه و کنار رفتن انبوه سازان از این بازار شده است. هر چند قیمت زمین مهم ترین عامل تعیین کننده در قیمت خانه عنوان می شود اما تورم در بخش سیمان، میلگرد، آهن و... منجر به تورم هزینه ساخت مسکن شده است.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز، در همین رابطه مرکز آمار آخرین گزارش شاخص قیمت نهاده های ساختمانی مربوط به زمستان سال گذشته را منتشر کرد. بر اساس اطلاعات منتشر شده تورم فصلی هزینه ساخت واحد مسکونی، به جز زمین، در شهر تهران برابر با سه درصد بوده است. همچنین نگاهی به آمارهای موجود نشان می دهد که هزینه ساخت مسکن شهر تهران از ابتدای سال ۱۳۹۷، ۵.۵ برابر شده است.

بر اساس آمارهای رسمی از ابتدای سال ۱۳۹۷ تا پایان سال گذشته هزینه ساخت بدون در نظر گرفتن هزینه زمین در شهر تهران  ۵.۵ برابر شده است. در این مدت هزینه گروه چوب با افزایش ۷.۶ برابری بیش‌ترین افزایش را میان گروه های ساخت مسکن تجربه کرده است و گروه خدمات با رشد ۲.۸ برابری کم‌ترین میزان افزایش را داشته است. در زمستان ۱۴۰۰ تورم نقطه به نقطه معادل ۳۵.۵ درصد بوده که در مقایسه با فصل پاییز (۳۹.۶درصد) ۴.۱ واحد درصد کاهش داشته است. در این فصل در بین گروه‌های اجرایی، گروه « شیشه» با ۶۹ درصد بیشترین تورم و گروه اجرایی « ایزوگام وقیرگونی و آسفالت» با ۲۷.۲ درصد، کمترین تورم نقطه به نقطه را به خود اختصاص داده است.

نوسانات ارزی و هزینه تولید مسکن

فرهاد بیضایی، کارشناس مسکن

دلایل زیادی برای افزایش هزینه ساخت مسکن در دهه های اخیر وجود دارد. افزایش تورم و رشد قیمت نهاده های ساختمانی از مهم ترین دلایل است. قیمت نهاده های ساختمانی به دلیل رشد نرخ ارز افزایش یافته است و هرچه رشد قیمت دلار تشدید شود تاثیر آن بر بازار مصالح ساختمانی نیز بیشتر می شود. قیمت نهاده های ساختمانی وابستگی کامل به افزایش نرخ ارز دارد. باید برای کنترل نرخ تورم چاره ای جدی اندیشید در غیر این صورت هزینه ساخت مسکن در سالهای آینده غیرقابل باور خواهد شد. قیمت ساخت مسکن به اندازه ای رشد خواهد کرد که هیچ فردی امروز تصوری از آن ندارد.

دستمزدها هم افزایش یافته است. دستمزدها برای ساخت مسکن از کارگر ساده گرفته تا جوشکار و نقاش و… به اندازه زیادی رشد داشته است. این عامل هم بر افزایش هزینه ساخت مسکن تاثیر گذاشته است. نرخ دستمزد با تورم جابجا می شود و همین امر بر قیمت تولید مسکن تاثیر می گذارد.

در کشور ما نرخ قیمت ساخت مسکن عمدتا بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ دلار به طور متوسط برای هر متر مربع است. این نرخ در سی سال گذشته ثابت بوده است. اما با کاهش ارزش پول ملی که به دلایل مختلف اتفاق افتاده، هزینه ریالی ساخت مسکن افزایش داشته است. امروز هزینه ساخت هر متر مربع مسکن به هفت و نیم تا هشت میلیون تومان رسیده است. به عبارتی هزینه ساخت از نظر دلاری ثابت مانده اما از نظر ریالی هر سال تغییر می کند. آن چیزی که موجب بالا رفتن هزینه ساخت مسکن شد مساله کاهش ارزش پول ملی و تورم است.

طرح های ساخت و تولید مسکن نیز نتیجه بخش نیست تا بتواند کمی از رشد قیمتها بکاهد. باید برای اقشار مختلف مردم عرضه‌های متنوع‌تری از مسکن را داشته باشیم. نمی‌توان با یک راهکار به همه نیازها پاسخ‌ها داد. در سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ سهم دخالت دولت در بازار مسکن کمتر از ۲۰ درصد بود و حجم سرمایه‌گذاری مردم در حوزه بازار مسکن نزدیک ۳۲ میلیارد دلار در سال بود که الان به ۸ میلیارد دلار رسیده است. برای رسیدن به ساخت یک میلیون واحد در سال به جای تقویت تقاضاهای مردمی و ظرفیت‌های مردمی بخش خصوصی، عرضه های دولتی انجام می‌شود. این اولین و بزرگترین نقد به نهضت ملی مسکن است. الان مشخص نیست که همه ۴ میلیون واحد مسکن را دولت می‌خواهد بسازد یا می‌خواهند از ظرفیت‌های مردمی و بخش خصوصی استفاده کنند.

 

همچنین مطالعه کنید:

رویکرد دولت سیزدهم توسعه بخش تعاون است/ تحقق شعار سال با رونق تعاونی‌ها

به گزارش کسب و کار نیوز ، «حامد ویس کرمی»، معاون امور تعاون وزارت تعاون، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.