صفحه اصلی / اسلایدر / آغاز هوشمندسازی یارانه آرد و نان در تهران/نان گران می شود؟/۹ هزار نانوایی تهران به کارتخوان هوشمند متصل شدند
آغاز هوشمندسازی یارانه آرد و نان در تهران/نان گران می شود؟/۹ هزار نانوایی تهران به کارتخوان هوشمند متصل شدند

آغاز هوشمندسازی یارانه آرد و نان در تهران/نان گران می شود؟/۹ هزار نانوایی تهران به کارتخوان هوشمند متصل شدند

کسب و کار نیوز- معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران از اجرای مرحله اول طرح هوشمند سازی یارانه آرد و نان در استان تهران خبر داد. معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران در جلسه کارگروه آرد و نان استان گفت: اجرای این طرح درکشور، از هدررفت سالانه بیش از حدود چهار میلیون تن نان در کشور و قاچاق گسترده آرد یارانه‌ای جلوگیری خواهد کرد.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز، حشمت الله عسگری با اشاره به نصب ۶۸۰۰ کارتخوان در نانوایی‌های استان تهران از دستگاه‌های اجرایی خواست با تشدید گشت‌های بازرسی، مانع از هرگونه سوءاستفاده و تخلف شوند. وی با اشاره به عدم تغییر قیمت نان در سال جاری افزود: قیمت نان همان نرخ مصوب سال ۱۴۰۰ است و هرگونه افزایش خارج از مصوبه،غیرقانونی است و با متخلفان برخورد خواهد شد.

رئیس اتحادیه نان‌های فانتزی در این رابطه در گفت و گو با “کسب و کار” گفت: هر طرحی که در رابطه با نان که قوت غالب مردم است اجرا می شود باید شفاف سازی کامل و اطلاع رسانی درست در رابطه با آن انجام شود. هیچ گونه نگرانی نباید برای طرحی که به مرحلخ اجرا درآمده برای مردم باقی بماند.

محمدجواد کرمی اضافه کرد: برای نان که کالایی بسیار مهم و اساسی در سفره خانوار است هر گونه تصمیم گیری باید به تسهیل خرید و مصرف آن برای مردم منجر شود. بهتر است اطلاع رسانی در مسیری قرار گیرد که تمامی اقشار از جزئیات آن باخبر شوند. در شرایطی که قیمت آرد و گندم ۲ نرخی و در برخی موارد ختی چند نرخی شده باید طرحی برای ساماندهی این اتفاق اجرا شود.

این فعال صنفی اظهار داشت: هر کالایی که به دام قیمتهای چند نرخی گرفتار می شود در آن فضا رانت و فساد و قاچاق افزایش پیدا می کند. هدفمندی یارانه و پرداخت پول به مردم هم برای تولید و هم برای مصرف کننده می تواند شرایط بهتری را رقم بزند. به عبارتی طرح اصلاح نرخ آرد، به منظور هدفمند کردن یارانه آرد و نان و رسیدن به مصرف کننده نهایی اجرا می‌شود. قطعاً با اجرای این طرح ما به التفاوت قیمت تولید تا مصرف به مصرف‌کننده نهایی خواهد رسید و همچنین علاوه بر ایجاد رقابت بین واحدهای نانوایی باعث کیفی سازی بهتر نان خواهد شد.

اما رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران به “تسنیم” گفته است دستگاه کارتخوان هوشمند در تمام ۹ هزار واحد نانوایی تهران نصب می‌شود و قیمت نان بعد حذف آرد یارانه‌ای، برای مردم تغییری نخواهد داشت. بیژن نوروزی مقدم، رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران اظهار داشت: در جلسه ای در استانداری تهران با ریاست حشمت‌الله عسگری معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری تهران اعلام شد که ۶۸۰۰ دستگاه کارت خوان هوشمند در نانوایی های تهران نصب می‌شود.

وی افزود: اتحادیه نیز اعلام کرد که آمادگی لازم برای نصب دستگاه‌ها را دارد و برای این اقدام ملی همکاری های لازم را دارد. نوروزی مقدم گفت:  به ۹ هزار واحد نانوایی کشور آرد یارانه ای پرداخت می شود اما  فعلا به تعداد ۶۸۰۰ واحد، دستگاه کارتخوان هوشمند آماده برای نصب وجود دارد, بر اساس اعلام استانداری برای مابقی واحد های نانوایی نیز این کارتخوان نصب می‌شود. رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران ادامه داد: بعد از نصب کارتخوان های هوشمند، فروش نان با این دستگاه ها انجام می شود اما با توجه به اینکه فعلا آرد یارانه ای به واحدهای نانوایی پرداخت می‌شود شکل پرداخت یارانه نان تغییری نخواهد داشت.

وی تصریح کرد: بعد از اینکه آرد نانوایی‌ها آزاد شود، نیز دولت مابه التفاوت قیمت نان را به حساب نانوایان واریز می‌کند  تا مردم کماکان نان را به قیمت قبل خریداری کنند. رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران در پاسخ به اینکه آیا قیمت نان برمبنای آرد یارانه ای تغییری نخواهد داشت  گفت: نرخ نان برای ۱۴۰۰ است و قرار بود که نرخ جدید به نانوایان ارائه شود اما با این وجود با افزایش قیمت در این مقطع موافقت نشده است و نرخ های سال گذشته اعمال می‌شود.

 

همچنین مطالعه کنید:

یک کمک‌درسی جذاب و ارزان برای دانش‌آموزان دبستانی

به گزارش کسب و کار نیوز، یادگیری، فرآیندی مداوم و مستمر است که نیاز به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.