صفحه اصلی / اسلایدر / نوسانات ارزی اجازه واردات خودروی ارزان قیمت را نمی دهد/دور باطل واردات خودروی ارزان
نوسانات ارزی اجازه واردات خودروی ارزان قیمت را نمی دهد/دور باطل واردات خودروی ارزان

نوسانات ارزی اجازه واردات خودروی ارزان قیمت را نمی دهد/دور باطل واردات خودروی ارزان

کسب و کار نیوز- در حالی قرار است بر اساس گفته های مسوولان، وارد خودرو از شهریور ماه آغاز شود که فعالان بازار معتقدند تنها واردات خودروی ارزان می تواند منجر به تقویت قدرت خرید مردم و در نهایت تاثیر آن بر کاهش قیمتها شود. خودروهای وارداتی لاکچری مشتریان خاص و محدود دارد و همانطور که در تجربیات گذشته دیده شد، این مدل خودروها برای افراد معمولی کارایی نداشته و کاهش قیمتها با ادامه روند وارداتی گذشته، تحقق نخواهد یافت.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز ، اما گویا واردات خودروی ارزان که نیاز امروز بازار است، با موانع و محدودیت هایی روبرو است. باید دید دولت و مسوولان امر چگونه خواهند توانست در گام نخست واردات خودرو را نهائی کرده و در گام بعدی خودروهای ارزان و باصرفه را وارد کشور کنند.

آیین‌نامه واردات خودرو در حالی هنوز توسط دولت نهایی و ابلاغ نشده که به گفته فعالان عرصه واردات، اگر مبنای ورود خودروهای خارجی قواعد قبلی باشد، اهداف مدنظر وزارت صنعت، معدن و تجارت در این ماجرا تحقق نخواهد یافت.

عوامل مهم دیگری نیز در قیمت تمام‌شده خودروهای وارداتی نقش دارد، از جمله قیمت ارز و همچنین تعرفه. در این بین، بسیاری از کارشناسان و فعالان عرصه واردات معتقدند دولت بهتر است در تعرفه‌های فعلی تجدیدنظر کرده و آنها را کاهش دهد تا مسیر برای ورود خودروها با قیمت تمام‌شده کمتر فراهم شود. در مورد ارز نیز صحبت‌هایی مبنی‌بر اینکه قیمت بازار آزاد یا نیمایی برای واردات در نظر گرفته شود، مطرح است، هرچند به نظر می‌رسد ارز آزاد ملاک قرار بگیرد.

دلار در واردات خودرو حرف اول را می‌زند

مرتضی مصطفوی، کارشناس خودرو

واردات خودرو همانند هر سیاست دیگری که در سطح کلان انجام می شو نیازمند ثبات اقتصادی است. باید یک شرایط با ثبات اقتصادی و سیاسی در سطح کلان داشته باشیم تا اثربخشی واردات خودرو بر بازار نتیجه بخش شود. به عبارت کامل تر، اگر می خواهیم واردات خودرو داشته باشیم و نتیجه موفقت آمیز را شاهد شویم در وهله اول باید از بروز تنش های ارزی که امروز به بالاترین میزان خود رسیده، جلوگیری شود. نباید شرایطی در اقتصاد وجود داشته باشد که نگاه مردم دائما به قیمت دلار، سکه، طلا و… باشد. تا زمانی که این ثبات ایجاد نشود، واردات خودرو هم انجام شود در کوتاه مدت اثربخشی کمی خواهد داشت و در بلند مدت، همان تاثیرات ناچیز هم خنثی می شود.

امروز دلار در کشور ۳۰ هزار تومان است. تصور کنید خودرویی ۱۰ هزار دلاری وارد کشور شده است. همان ده هزار دلار باید در قیمت روز دلار و به عنوان مثال  ۳۰ هزار تومان ضرب شود. قیمتی که برای این خودرو در داخل تعیین می شود، اصلا برای خرید به صرفه نخواهد بود. حتی اگر تعرفه واردات کمترین تعرفه هم در نظر گرفته شود باز هم باید با دلار روز، قیمت خودروی وارد شده محاسبه شود. به طور کلی واردات خودرو شوک کوتاه مدت در بازار ایجاد می‌کند. واردات خودرو به شرطی باعث کاهش و ثبات قیمت در بازار خودرو می‌شود که در وهله اول ما ثبات اقتصاد کلان را داشته باشیم و حداقل نرخ ارز ما ثابت باشد، وقتی قیمت ارز نوسان دارد نمی‌توانیم خودرو رابا یک نرخ ثابت وارد کنیم پس باز هم شرایط ثبات قیمت را نخواهیم داشت چون در بازار خودرو قیمت دلار حرف اول را می‌زند.

لذا قبل از اینکه به فکر واردات خودرو باشیم باید بازارهای داخلی از جمله بازار خودرو را از حالت دلاری خارج کنیم. یعنی اثرگذاری دلار بر بازار خودرو با هر راهکاری که ممکن است، کاهش پیدا کند. شاید ساماندهی بازار ارز و جلوگیری از نوسانات شدید قیمتی آن یکی از همین راهکارها باشد. باید ثبات ایجاد کنیم تا مردم، مصرف کنندگان و دیگر اقشار بدانند در شرایط باثبات تصمیم گیری می کنند.

اگر به لحاظ سیاستگذاری بازار را خوب مدیریت کنیم که گردش نقدینگی در بازار ایجاد نشود و پول‌های سرگردان در بازار را کنترل کنیم، اجازه نمی‌دهیم تقاضای سفته بازی زیاد شود اما تا زمانی که دلار ثبات نداشته باشد هیچ سیاستی در بازار خودرو اثرگذار نخواهد بود حتی واردات خودرو.

 

همچنین مطالعه کنید:

یک کمک‌درسی جذاب و ارزان برای دانش‌آموزان دبستانی

به گزارش کسب و کار نیوز، یادگیری، فرآیندی مداوم و مستمر است که نیاز به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.