صفحه اصلی / اسلایدر / کاهش نرخ بیکاری در سال ۱۴۰۰ / بازار کار بهبود یافته است؟
کاهش نرخ بیکاری در سال ۱۴۰۰ / بازار کار بهبود یافته است؟

بر اساس گزارش مرکز آمار؛

کاهش نرخ بیکاری در سال ۱۴۰۰ / بازار کار بهبود یافته است؟

نرخ بیکاری در سال گذشته برابر با ۹.۲ درصد بوده که نسبت به سال ۱۳۹۹ کاش ۰.۴ واحد درصدی را نشان می دهد. با این وجود کاهش ۰.۴ درصد نرخ مشارکت در این بازه زمانی موید این موضوع است که کاهش نرخ بیکاری را نمی تواند به عنوان بهبود شرایط بازار کار قلمداد کرد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از اقتصادآنلاین، بر اساس گزارش مرکز آمار، بررسی نرخ بیکاری افراد ١۵ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۹.۲ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به سال قبل (١٣٩٩) ، ۰.۴ درصد کاهش یافته است.

در سال ١۴٠٠، به میزان ۴٠,٩ درصد جمعیت ١۵ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به سال قبل (١٣٩٩) ٠.۴ درصد کاهش یافته است.

بنابراین هر چند نرخ بیکاری در سال گذشته کاهش یافته بود اما با توجه به کاهش نرخ مشارکت در این بازه زمانی، این موضوع را نمی تواند ناشی از بهبود بازار کار و افزایش اشتغال قلمداد کرد.

جمعیت شاغلین ١۵ ساله و بیشتر در سال ١۴٠٠، برابر با ٢٣ میلیون و ۴۴٧ هزار نفر بوده که نسبت به سال قبل بیش از ١٨٠هزار نفر افزایش یافته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در سال ١۴٠٠، بخش خدمات با ۴۹.۸ درصد بیش¬‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ٣٣.٨ درصد و کشاورزی با ۱۶.۳درصد قرار دارند.

نرخ بیکاری جوانان ١۵ تا ٢۴ ساله حاکی از آن است که ۲۳.۷ درصد از فعالان این گروه سنی در سال ١۴٠٠ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات سالانه نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به سال قبل (١٣٩٩) تغییری نداشته است.

بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ١٨ تا ٣۵ ساله در سال ١۴٠٠ نشان می‌دهد که ۱۶.۵ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند. این در حالی است که تغییرات نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این نرخ نسبت به سال ١٣٩٩، به میزان ۰.۲ درصد کاهش یافته است.

بررسی سهم جمعیت ١۵ ساله و بیش‌تر دارای اشتغال ناقص در سال١۴٠٠ نشان می‌دهد که ۱۰.۲درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ٣٧.٨ درصد از شاغلین ١۵ ساله و بیش‌تر، ۴٩ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.

همچنین این نتایج گویای آنست که در سال ١۴٠٠جمعیت شاغل کشور بطور متوسط ۴٣,۵ ساعت در هفته کار کرده‌اند.

همچنین مطالعه کنید:

رشد ۲۵۰ درصدی نرخ خرید تضمینی گندم در دولت سیزدهم

به گزارش کسب و کار نیوز ، دولت سیزدهم مردادماه ۱۴۰۰ آغاز به کار کرد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.