صفحه اصلی / اسلایدر / ۷۵ درصد حذف شدگان، یارانه می خواهند/افزایش متقاضیان دریافت یارانه
۷۵ درصد حذف شدگان، یارانه می خواهند/افزایش متقاضیان دریافت یارانه

۷۵ درصد حذف شدگان، یارانه می خواهند/افزایش متقاضیان دریافت یارانه

کسب و کار نیوز- در حالی که بنابر اعلام دولت قرار بر افزایش قیمت تنها 4 قلم کالای اساسی بود اما این اتفاق در تمامی بازارها تاثیرگذار شد. افزایش قیمتی که می بایست تنها برای چند قلم کالا رقم می خورد، به تمامی بازارها سرایت کرده و حتی با افزایش رقم یارانه نیز قدرت خرید مردم را تقویت نکرده است.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز ، اعتراضات بسیاری در رابطه با دهک بندی ها و رقم یارانه ها وجود دارد. اعتراضات حضوری به سازمان هدفمندی یارانه ها رسیده و از سوی دیگر از حدود ۶ میلیون نفری که دولت یارانه کمک معیشتی آنها را حذف کرده، ۴.۵ میلیون نفر درخواست بازنگری اطلاعات دادند تا شاید بتوانند در جمع یارانه ای ها قرار بگیرند. با این حساب، بیش از ۷۵ درصد کسانی که یارانه آنها قطع شده، متقاضی دریافت یارانه‌اند.

این تجمعات در حالی صورت گرفت که در روزهای اخیر برخی از شهروندان از عدم واریز یارانه کمک معیشتی گلایه کرده اند. همچنین شاهد هجوم متقاضیان معترض به تعیین دهک و همچنین جاماندگان یارانه کمک معیشتی به سامانه وزارت رفاه بودیم که موجب شد این سامانه با کندی مواجه شده و در بسیاری مواقع از دسترس کاربران خارج باشد. در همین رابطه رییس کمیسیون اقتصادی گفته است باید در فرمول محاسبه دهک بندی‌ها بازنگری شود. اجازه نمی‌دهیم حتی یک نفر واجد شرایط از دریافت یارانه محروم بماند.

محمدرضا پورابراهیمی با تاکید بر لزوم بازنگری در نحوه تعیین دهک ها برای پرداخت یارانه گفت که داده های واقعی باید مبنای تعیین دهک ها باشد نه اینکه صرفا مبنای درآمدی ملاک قرار گیرد لذا اجازه نمی‌دهیم حتی یک نفر واجد شرایط از دریافت یارانه محروم بماند. وی با اشاره به نحوه بررسی فرمول محاسبه دهک‌ ها برای پرداخت یارانه گفت: باید در فرمول محاسبه دهک بندی‌ها بازنگری شود لذا مقرر شد دستگاه‌ها گزارش کاملی از نحوه ارائه اطلاع به پایگاه رفاه ایرانیان ارائه دهند و اینکه امکان به‌روزرسانی اطلاعات فراهم شود. همچنین فرمول محاسبات دهک‌ها در اختیار مجلس قرار گیرد تا نظرات مشورتی اخذ شود.

روند افزایشی تورم

کمیل طیبی، اقتصاددان

اقتصاد کشور در شرایط تورمی قرار دارد. نرخ تورم هم به سه رقمی شدن نزدیک می شود. بنابراین حتی با اعلام اینکه قرار است فقط ۴ کالا مشمول رشد قیمت شود تاثیری در گرانی ها نخواهد داشت. افزایش تورم تمامی کالاها را در بر می گیرد. تمامی بازارها دچار تغییر و تحول می شوند. صرف اعلام دولت مبنی بر افزایش قیمت چند کالا معیار نیست. شرایط تورمی تعیین کننده نرخ ها می شود. به عبارتی این ویژگی شرایط تورمی است که برای کالاها، خدمات و منابع تولید اثرگذار است. شرایط روانی حاکم بر هم بازار موجب تشدید فرآیند رشد قیمتها می شود.

چراکه با گران شدن یک کالا مردم به دنبال جایگزین کردن کالاهای دیگر هستند. کالاها جایگزین هم می شوند یا مکمل یکدیگر هستند. اگر کالایی در لیست افزایش قیمت قرار بگیرد مردم بلافاصله به فکر جایگزین کردن آن با کالایی دیگر افتاده و برای خرید کالاهای دیگر هجوم می آورند. همین چرخه است گه موجب افزایش قیمت در دیگر بخش ها می شود. این اتفاق جدای شرایط تورمی است. این حالت تحت تاثیر شرایط روانی اتفاق می افتد. البته مدیریت بازار هم اهمیت بسیار بالایی دارد. شرایط فعلی نشان می دهد که دولت برنامه خاصی برای این طرح نداشته است. دولت می بایست به این موضوع واقف باشد که هنگامی که تصمیم به گرانی چند کالا می گیرد، تاثیر آن بر دیگر بازارها غیرقابل انکار است. از سوی دیگر شاهد هستیم که نظام پرداخت یارانه نیز به درستی اجرا نمی شود. این طرح بسیار بد اجرا شد. برای شناسایی مردم وحدت رویه و سیاست یکپارچه ای وجود ندارد. دولت نتوانست بر اجرای این فرآیند کنترل درستی داشته باشد.

البته که اجرای این طرح نیز کار بسیار سختی است. تخصیص یارانه یک مساله اقتصادی است. جدا از نحوه اجرا، این مساله به عنوان یک متغیر اقتصادی می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. دولت در این زمینه مانند تمامی موضوعات دیگر تعیین کننده بوده و تصدی گری می کند.  در اقتصاد و مدیریت های دولتی کارایی لازم دیده نمی شود.

لازم بود هم افزایش قیمتها به تدریج شکل می گرفت و هم برای تخصیص یارانه شفاف سازی بیشتری صورت می گرفت. تخصیص یارانه ها باید به تدریج بین دهک ها انجام می شد. همچنین دولت با شفاف سازی و به صورت پله پله این طرح را اجرا می کرد. به هر حال زیرساخت های فناورانه در اجرای این طرح ضعیف عمل کردند و این اتفاق نشان می دهد ضعف در سیستم های فناوری کشور به وضوح وجود دارد.

دولت به جای یارانه نقدی یا کالابرگ باید این منبع را در قالب یک نظام تامین اجتماعی استفاده کند. یعنی شهروندان برای تهیه کالا‌های ضروری هزینه بیشتری پرداخت نکنند و این کالا‌ها مشمول افزایش قیمت نشود. یعنی نظام تامین اجتماعی بتواند تامین کننده این شرایط باشد که این زمانی خوب است که اولا منابع درآمدی آن تامین شده باشد و ثانیا اگر مبلغ هنگفتی است صرف زیرساخت‌ها شود تا بتواند رفاه را برای شهروندان فراهم بکند.

همچنین مطالعه کنید:

منظور: بانک‌ها ملزم به واگذاری املاک مازاد خود هستند

به گزارش کسب و کار نیوز؛ داوود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه در سی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.