صفحه اصلی / اسلایدر / صدور ۴۰ هزار شناسه کالا برای کالاهای حوزه لوازم خانگی
صدور ۴۰ هزار شناسه کالا برای کالاهای حوزه لوازم خانگی

صدور ۴۰ هزار شناسه کالا برای کالاهای حوزه لوازم خانگی

کسب و کار نیوز- مدیرکل دفتر صنایع لوازم خانگی وزارت صمت با بیان اینکه نزدیک به ۴۰ هزار شناسه کالا برای کالاهای لوازم خانگی صادر شده است، گفت: برای کسانی که خدمات دهنده کالای قاچاق هستند جرم انگاری شده است.

به گزارش کسب و کار نیوز، محسن شکراللهی با بیان اینکه تاکنون نزدیک به ۴۰ هزار شناسه کالا برای کالاهای لوازم خانگی صادر شده است، اظهار کرد: از سال ۹۹ نیز تقریباً به صورت تجمیعی ۲۲ میلیون کد رهگیری برای لوازم خانگی تولید داخل و کالاهایی که به صورت رسمی وارد کشور می‌شوند ثبت شده است و حتی کالاهای کوله بری هم ملزم هستند شناسه کالا و کد رهگیری را از سامانه جامع تجارت دریافت کنند.

مدیرکل دفتر صنایع لوازم خانگی و اداری وزارت صمت افزود: همه کالاهایی که دارای کد رهگیری هستند باید ضمانت هم داشته باشند؛ یعنی مصرف کننده بتواند از طریق کد مشخص شده درسامانه جامع تجارت (#۷۷۷۷*۴*) یا نرم افزاری که از طرف سامانه جامع تجارت در اپلیکیشن‌هایی مثل بازار وجود دارد اصالت دار بودن یا تقلبی بودن کالا را تشخیص دهد.

وی با بیان اینکه تولیدکنندگان کالاهای داخلی با اصالت ملزم به ثبت کد رهگیری شده اند، گفت: قانون جدید که اصلاح قانون مبارزه با قاچاق است این امکان خوب را به ما می‌دهد که طبق آن بتوانیم کسانی که خدمات دهنده کالای قاچاق هستند جرم انگاری شده و مثل سابق نیست که کالاهای قاچاق بتواند در شبکه رسمی کشور کالای تقلبی و جعلی بدون جرم انگاری فعالیت داشته باشد. مدیرکل دفتر صنایع لوازم خانگی و اداری وزارت صمت افزود: وظیفه وزارت صمت کمک به تفکیک کالای با اصالت از کالای قاچاق و تقلبی است و بحث شناسه کالا، کد رهگیری، سامانه‌ای که برای گارانتی و ضمانت آماده شده در راستای این مساله بوده است.

شکراللهی گفت: زیرساخت‌های حقوقی و فنی برای شروع طرح مبارزه با قاچاق کالای لوازم خانگی در کشور آماده است، اما بدون ورود جدی نهادهای نظارتی و همگرایی که لازمه این کار است، اجرای دقیق این طرح محقق نخواهد شد. مدیرکل دفتر صنایع لوازم خانگی و اداری وزارت صمت افزود: زیرساخت حقوقی همین اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا است، زیرساخت فنی آن هم سامانه اصالت سنجی است که در اختیار مردم قرار می‌دهیم.

همچنین مطالعه کنید:

واردات ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال جاری تولید خودرو افزایش می‌یابد

شایلی قرائی  به گزارش کسب و کار نیوز ، احمد آقایی در گفت‌وگو با ایسنا، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.