صفحه اصلی / اقتصادی / اقتصاد کلان / صادرات یک دلاری و واردات ۵ دلاری هر کیلو چای
صادرات یک دلاری و واردات ۵ دلاری هر کیلو چای

واردات ۱۴ برابر صادرات!

صادرات یک دلاری و واردات ۵ دلاری هر کیلو چای

تجارت خارجی ایران بیانگر واردات چای با متوسط قیمت پنج دلار در هر کیلو است در حالی که چای ایرانی با متوسط قیمت یک دلار در هر کیلو صادر شده است.


به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، بررسی تجارت چای در گزارش گمرک ایران و همچنین قیمتی اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران قابل تامل است.

طبق اظهارات لطیفی-سخنگوی گمرک ایران- در سال گذشته ۲۷ هزار و ۲۷۲تن چای ایرانی به ارزش حدود ۲۸ میلیون دلار از ایران به ۲۵ کشور صادر شده که نسبت سال ۱۳۹۹ حدود ۶۸ درصد در وزن و ۷۷ درصد در ارزش افزایش داشته است.

این در حالی است که واردات چای ایران در سال ۱۴۰۰ حدود  ۷۵ هزار و ۳۷۹تن  به ارزش ۳۸۶میلیون و ۱۶۰هزار و ۷۶ دلار از ۱۰ کشور بوده است.

محاسبه ارزش تجاری هر کیلو چای نشان می‌دهد که ایران در سال گذشته هر کیلو چای را حدود یک دلار صادر کرده  است که با در نظر گرفتن متوسط قیمت ۲۵ هزار تومانی برای هر دلار، می‌توان گفت متوسط قیمت آن به حدود ۲۵ هزار تومان می‌رسد.

اما واردات هر کیلو چای به طور متوسط حدود ۵.۱ دلار قیمت داشته که به ۱۲۸ هزار تومان می‌رسد. این در حالی است که بررسی آمار مرکز آمار ایران از وضعیت قیمت چای خارجی در بازار حاکی از فروش آن تا حدود ۱۴۱ هزار تومان برای هر بسته ۵۰۰ گرمی در فروردین ماه است.

هر نیم کیلو چای خارجی در فروردین پارسال به طور متوسط ۹۹ هزار و ۳۰۰ تومان قیمت داشته که به ۱۲۰ هزار در اسفند رسیده و برای فروردین امسال با متوسط ۱۲۱ هزار تومان فروش رفته است.

همچنین مطالعه کنید:

مالیات ۹۰ درصد صنوف و مشاغل، فقط صفر تا ۲۰ میلیون بوده است/تامین منابع بودجه از درآمدهای مالیاتی

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز ، سیدهادی سبحانیان رئیس سازمان امور مالیاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.