صفحه اصلی / اقتصادی / اقتصاد کلان / صادرات ۲۰۸ میلیون دلاری هندوانه/ ارسال به ترکیه در حد ۱۰۰ کامیون
صادرات ۲۰۸ میلیون دلاری هندوانه/ ارسال به ترکیه در حد ۱۰۰ کامیون

گمرک به ایسنا اعلام کرد

صادرات ۲۰۸ میلیون دلاری هندوانه/ ارسال به ترکیه در حد ۱۰۰ کامیون

گمرک ایران، کل صادرات هندوانه ایران در سال گذشته را حدود ۲۰۸ میلیون دلار اعلام و تاکید کرد که حجم صادرات روزانه این کالا به ترکیه حداکثر ۱۰۰ کامیون است نه ۷۰۰ کانتینر.

بر همین اساس ماجرای صادرات هندوانه ایران به کشورهای جهان و به ویژه ترکیه از گمرک ایران مورد بررسی قرار گرفت.

صادرات هندوانه ایران به ترکیه حداکثر ۱۰۰ کامیون است نه ۷۰۰ کانتینر

توضیح لطیفی – سخنگوی گمرک ایران به ایسنا، از این حکایت دارد که کل صادرات ایران در روز از سه مرز به ترکیه، در حال حاضر حدود ۴۰۰ کامیون است که هندوانه بخشی از آن بوده و حداکثر ۱۰۰ کامیون را شامل می‌شود.

به گفته وی در حال حاضر آخرین محموله‌های صادراتی هندوانه ایران به ترکیه در حال ارسال است و به زودی کاهش خواهد یافت، چرا که این کشور با رسیدن به فصل برداشت محصول داخلی، تعرفه‌های مربوط به صادرات هندوانه را که تا یک چهارم کاهش داده بود دوباره افزایش می‌دهد.

صادرات هندوانه به  ۲۰۸ میلیون دلار رسید

 این‌که ایران چقدر صادرات هندوانه انجام می‌دهد، طبق  آمار اعلامی سخنگوی گمرک ایران، در سال ۱۴۰۰ در مجموع ۹۰۲ هزار و ۱۰۲ تن هندوانه به ارزش ۲۰۸ میلیون و ۵۸۳ هزار و ۶۳۱ دلار  به ۴۳ کشور صادرات انجام شده است.

صادرات هندوانه ایران در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۹ حدود ۲۸ درصد در وزن و ۳۳ درصد در ارزش افزایش داشته است.

بیشترین مقصد اروپاست ولی همسایه‌ها بیشتر خریدند

درباره مقاصد صادراتی هندوانه ایران نیز باید گفت که عمدتا کشورهای اروپایی میزبان آن هستند ولی از نظر وزنی و ارزش عمده این صادرات در کشورهای همسایه انجام شده است.

عراق میزبان اول است

بر اساس این گزارش، در سال گذشته ۴۶۵ هزار تن به ارزش ۹۵ میلیون دلار هندوانه از ایران به عراق صادر شده که بالاترین حجم صادرات این کالا به کشورهای طرف تجاری است.

همچنین ۲۳۳ هزار تن به ارزش ۵۳ میلیون دلار به امارات، ۳۹ هزار تن به ارزش ۱۷.۴ میلیون دلار عمان، ۲۸ هزار تن به ارزش ۱۴ میلیون تن روسیه، ۵۵ هزار تن به ارزش ۱۱ میلیون تومان ترکیه، ۳۲ هزار تن به ارزش ۶.۴ میلیون دلار افغانستان، ۳۰ هزار تن به ارزش شش میلیون دلار قطر، صادرات هندوانه ایران بوده است.

از سایر کشورهای واردکننده هندوانه ایران می‌توان به ارمنستان، اتریش، بلغارستان، سوئیس، آلمان، دانمارک، انگلیس، ایتالیا، سوئد و صربستان اشاره کرد.

همچنین مطالعه کنید:

دانشگاه‌ها برای ایجاد ناحیه نوآوری کپی کاری نکنند/ لزوم حمایت بخش خصوصی از ناحیه نوآوری

به گزارش کسب و کار نیوز، روح الله دهقانی فیروزآبادی در مراسم افتتاحیه ناحیه نوآوری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.