صفحه اصلی / اقتصادی / بانک / افزایش ۵۴ درصدی تسهیلات پرداختی به بخش‌های اقتصادی
افزایش ۵۴ درصدی تسهیلات پرداختی به بخش‌های اقتصادی

افزایش ۵۴ درصدی تسهیلات پرداختی به بخش‌های اقتصادی

تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی 12 ماهه سال 1400 به بخش‌های اقتصادی مبلغ 29 هزار و 681 هزار میلیارد ریال (29.681/6 هزار میلیارد ریال) است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ 10 هزار و 414 هزار میلیارد ریال (10.414/4 هزار میلیارد ریال) معادل 54.1 درصد افزایش داشته است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از  ایلنا از روابط عمومی بانک مرکزی، جدول ۱ که از سامانه سمات براساس اطلاعات ارسالی بانک‌ها استخراج شده و برگرفته از طبقه بندی ISIC است، بیانگر هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی ۱۲ ماهه سال ۱۴۰۰ می‌باشد. سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی ۱۲ ماهه سال جاری مبلغ ۱۹ هزار و ۳۷۸ هزار میلیارد ریال ( ۱۹٫۳۷۸/۶هزار میلیارد ریال) معادل ۶۵٫۳  درصد کل تسهیلات پرداختی  است.

سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در ۱۲ ماهه سال جاری معادل ۶ هزار و ۹۵۱ هزار میلیارد ریال (۶٫۹۵۱/۹ هزار میلیارد ریال) بوده است که حاکی از تخصیص ۳۵٫۹ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش تمام بخش‌های اقتصادی مبلغ ۱۹ هزار و ۳۷۸ هزار میلیارد ریال  (۱۹٫۳۷۸/۶ هزار میلیارد ریال) است.

ملاحظه می‌شود از ۸ هزار و ۹۷۹ هزار میلیارد ریال (۸٫۹۷۹/۶ هزارمیلیارد ریال) تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۷۷٫۴ درصد آن مبلغ ۶ هزار و ۹۵۱ هزار میلیارد ریال (۶٫۹۵۱/۹ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

 شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی)توجه ویژه‌ای کرد.

همچنین مطالعه کنید:

مالیات بر عایدی سرمایه از کی اجرا می‌شود؟

به گزارش کسب و کار نیوز ، عایدی سرمایه به میزان افزایش ارزش قیمت فروش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.