صفحه اصلی / اسلایدر / هزینه ها ۱۰۰ تا ۲۰۰ درصد افزایش داشته است/افزایش ۲۰ درصدی قیمت کلیه محصولات کشاورزی
هزینه ها ۱۰۰ تا ۲۰۰ درصد افزایش داشته است/افزایش ۲۰ درصدی قیمت کلیه محصولات کشاورزی

هزینه ها ۱۰۰ تا ۲۰۰ درصد افزایش داشته است/افزایش ۲۰ درصدی قیمت کلیه محصولات کشاورزی

کسب و کار نیوز- رئيس اتحاديه بارفروشان تهران گفت: قيمت کليه محصولات کشاورزي نسبت به سال گذشته افزايش ۲۰ درصدي خواهد داشت به دليل اينکه هزينه ‌ها ۱۰۰ تا ۲۰۰ درصد افزايش داشته است.

به گزارش کسب و کار نیوز ، مصطفی دارایی نژاد، رئیس اتحادیه بارفروشان تهران در خصوص افزایش قیمت گوجه فرنگی گفت: سال گذشته به علت سرما کشت این محصول عقب افتاد و تنها محصول میناب را داشتیم و کشت جیرفت هنوز انجام نشده بود. از این مقدار گوجه کشت شده و با وجود کمبودی که در بازار وجود داشت کشاورزان ضرر کردند و مجبور شدند مقداری از گوجه های خود را به کارخانه بدهند، به همین علت با رسیدن محصولات دیگر شهرستان ها میزان صادرات افزایش یافت.

وی افزود: ایران جز معدود کشور هایی است که کشت چهار فصل دارد. در حال حاضر گوجه فرنگی میناب بندرعباس و جیرفت را داریم. چند روز آینده گوجه فرنگی دزفول به دست میآید و از ۵ اردیبهشت صادرات گوجه فرنگی آغاز می شود و در بازار به وفور یافت می شود به همین دلیل می توان ادعا کرد، هیچ مشکلی در بازار گوجه فرنگی نداریم.او اضافه کرد: امسال صادرات داریم وگوجه فرنگی به بازار هایی چون حوزه خلیج فارس، روسیه، عراق و افغانستان صادر می شود.

وی در ادامه توضیح داد: نرخ گوجه فرنگی در میادین میوه و تره بار از ۷ تا ۱۲ هزار تومان است. قطعا از ۵ اردیبهشت نرخ گوجه فرنگی کاهش پیدا کرده و به زیر ۱۰ هزار تومان می رسد. همچنین روز گذشته ۱۵۰۰ تن گوجه فرنگی به میادین میوه و تره بار وارد شد در صورتی که قبلا ۴۰۰ تن بود.

دارایی نژاد اضافه کرد: درحال حاضر گوجه گلخانه های شامل گلخانه یزد، ورامین، جلفا و اصفهان به دست آمده و از هفته آینده قیمت ها می شکند.رئیس اتحادیه بارفروشان پیرامون نرخ میوه های نوبرانه موجود در بازار بیان کرد: درحال حاضر گوجه سبز موجود در بازار از سرپل ذهاب و گرمسار است. تا ۱۰ روز آینده گوجه سبز شهریار وارد و نیاز کشور را تامین میکند. همچنین باید در نظر داشت که قیمت گوجه سبز باید زیر ۱۰۰ هزار تومان بیاید.

وی نرخ گوجه سبز در میاد ین میوه و تره بار را اعلام و تصریح کرد: روز گذشته در میدان میوه و تره بار از ۷۰ هزار تومان تا ۱۱۰ هزار تومان فروخته شده است و قیمتی بالاتر از این فروخته نشد. همچنین قیمت گوجه سبز از ۱۰ اردیبهشت قطعا زیر ۱۰۰ تومان می آید و با نرخ حدودا ۸۰ هزار تومان به فروش می رسد.

دارایی نژاد در ادامه ضمن اعلام نرخ توت فرنگی، افزود: توت فرنگی های بازار درحال حاضر از کرج و مازندران تامین می شود که دو نوع گلخانه ای و پلاستیکی هستند. با وجود سردی هوا در میادین روز گذشته توت فرنگی گلخانه ای ۶۵ هزار تومان و توت فرنگی پلاستیکی ۵۰ الی ۶۰ تومان فروخته شد. همچنین توت فرنگی هوای آزاد از ۱۵ اردیبهشت به دست می آید که با وجود آن نرخ به زیر ۴۰ هزار تومان نیز می رسد.

رئیس اتحادیه بارفروشان با بیان اینکه قیمت های سطح بازار کذایی است گفت: طبق قانون نظام صنفی، خرده فروشان سطح شهر می توانند روی فاکتور میدان از ۲۰ تا ۳۵ درصد اضافه کنند که ۲۰ درصد شامل میوه هایی چون پرتقال، سیب، کیوی و ۳۵ درصد صیفی جات که دور ریز بیشتری دارند. در صورتی که افزایش ۳۵ درصدی روی نرخ فاکتور میدان را هم برای نرخ توت فرنگی حساب کنیم دیگر نباید بالای ۹۰ هزار تومان برسد و صد در صد گرانفروشی است.

وی در ادامه بیان کرد: مردم می توانند با شماره ۱۲۴ وزارت صنعت، سازمان تعزیرات و اتحادیه خرده فروشان تماس گرفته و گزارش گرانفروشی بدهند.

دارایی نژاد در خصوص صحبت های اخیر معاون وزیر جهاد که وعده کاهش نرخ در بازار میوه داده است گفت: در ابتدا نظرات باید کارشناسی باشد، فرقی نمی کند چه شخصی بگوید. دلیل ارزانی نرخ میوه، کشت بیش از اندازه در سراسر کشور است. به عنوان مثال نرخ توت فرنگی در میدان ۵۰ الی ۶۰ هزار تومان است دیگر کاهش نرخ برای این میوه امکان دارد؟! قیمت کلیه محصولات کشاورزی نسبت به سال گذشته افزایش ۲۰ درصدی خواهد داشت بدلیل اینکه هزینه ها ۱۰۰ تا ۲۰۰ درصد افزایش داشته است. اما می توان گفت نرخ میوه اردیبهشت ماه نسبت به فروردین کاهشی خواهد بود.

رئیس اتحادیه بارفروشان در پایان پیرامون گرانی نرخ بادمجان اظهارکرد: بادمجان موجود در بازار از گلخانه ورامین و یزد است و بیشتر آن صادر میشود. در میادین میوه و تره بار قیمت بادمجان ۱۵ الی ۱۶ هزار تومان است. زیرا محصول گلخانهای است وهزینه بالایی دارد. اما در نیمه اردیبهشت میزان بادمجان در بازار افزایش پیدا میکند و کاهش نرخ قیمت ها را پیش رو داریم. قیمت بادمجان دزفول از ۸ تا ۱۲ هزار تومان و بادمجان بندری کیلویی۵ الی ۶ هزار تومان فروخته می شود.

همچنین مطالعه کنید:

بنزین سوپر در شهرستان‌ها کمیاب است/ کسری توزیع بنزین در جایگاه‌های مناطق گرمسیر

به گزارش کسب و کار نیوز، همایون صالحی با اشاره به روند فزاینده مصرف بنزین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.