صفحه اصلی / اقتصادی / اقتصاد کلان / رئیس بانک جهانی: کشورها وابستگی به چین را کاهش دهند
رئیس بانک جهانی: کشورها وابستگی به چین را کاهش دهند

رئیس بانک جهانی: کشورها وابستگی به چین را کاهش دهند

دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی گفت: کشورهای سراسر جهان برای تنوع بخشیدن به زنجیره تامین و کاهش وابستگی خود به چین تلاش می‌کنند که این عملکرد احتمالا برای همه خوب است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، مالپاس اظهار کرد: تجارت فرامرزی برای اقتصاد جهانی مهم باقی خواهد ماند و چین که در حال حاضر دومین اقتصاد بزرگ جهان است نقش بزرگی را هم به‌ عنوان مصرف‌کننده و هم به عنوان تولیدکننده کالا ایفا می‌کند.

وی افزود: چین باید بخشی از یک سیستم ارزشی باشد که سایر کشورها در این سیستم تجارت جهانی مشترک هستند.

مالپاس در پاسخ به این سوال که آیا چین به دلیل قرنطینه‌های شدید کووید-۱۹ و مشکلات بدهی در بخش املاک خود به سمت یک بحران پیش رفته است، گفت: «آنها در حال عقب‌نشینی هستند و شاهد شکست‌های عمده در زمینه‌های مختلف هستند همچنین پیش‌بینی‌ها برای رشد اقتصادی کاهش یافته است».

وی خاطرنشان کرد: بانک جهانی به خوبی با چین، سهامدار عمده و وام گیرنده‌ همکاری می‌کند. مالپاس ادامه داد که این بانک برای تشویق شفافیت بیشتر در اعطای وام به کشورهای در حال توسعه تلاش می‌کند.

وی می‌گوید: بنابراین حدس می‌زنم که جهان باید با چین تعامل داشته باشد و تشخیص دهد که این کشور در جهان مهم و اهمیت آن در حال افزایش است.

همچنین بیان کرد: باور ندارد جهان با «لحظه برتون وودز» جدیدی روبرو شده است، اشاره به کنفرانس ۱۹۴۴ که معماری مالی بین‌المللی را اصلاح کرد، بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول را ایجاد کرد. این سیستم، با دلار آمریکا در هسته آن بسیار خوب کار می‌کند.

به نقل از بیزنس، مالپاس تاکید کرد: «نظر من این است که در حال حاضر اصلا در آن لحظه نیستیم و احساس مشترک جهان تلاش برای پایان دادن به جنگ در اوکراین است».

همچنین مطالعه کنید:

وزیر اقتصاد: زنجیر موانع ورود فعالان اقتصادی به بازار کار را باز کردیم

به گزارش کسب و کار نیوز، سید احسان خاندوزی در گفت‌وگوی ویژه خبری اعلام کرد: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.