صفحه اصلی / اسلایدر / سکه ۱۳ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان شد/قیمت سکه صعودی می ماند؟
سکه ۱۳ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان شد/قیمت سکه صعودی می ماند؟

سکه ۱۳ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان شد/قیمت سکه صعودی می ماند؟

کسب و کار نیوز- نوسانات نرخ ارز در روزهای اخیر موجب شده تا سکه نیز میل به کانال شکنی داشته باشد. رشد قیمت سکه و عبور آن از کانال 13 میلیون تومانی موجب شد تا خریداران از این بازار عقب نشینی کنند. از طرفی دیگر سرمایه گذاران که به این بازار به عنوان بازار سودآور نگاه می کنند برای خرید به بازار سرازیر شدند.

سکه ۱۳ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان شد شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز، مجموعه عوامل اقتصادی اعم از توقف مذاکرات، افزایش نرخ ارز و صعود قیمت طلا موجب شد تا سکه تا مرز قیمت ۱۳ میلیون تومان افزایش پیدا کند. قیمت سکه بعد از سه ماه توانست کانال ۱۳ میلیون تومانی را پشت سر بگذارد. سکه بازان دیروز توانستند ۱۷۰ هزار تومان بر قیمت سکه بیفزایند. این فلز گران بهای داخلی در ساعات پایانی معاملات روز یک شنبه بر روی ۱۳ میلیون و ۸۵ هزار تومان قرار گرفت.

این در حالی است که قیمت سکه در معاملات پشت خطی شب یک شنبه با ۱۳ میلیون و ۲۲۵ هزار تومان معامله شد. این قیمت نسبت به معاملات پشت خطی شنبه شب گذشته ۳۳۵ هزار تومان رشد را نشان می دهد. قیمت سکه در معاملات پشت خطی شنبه شب بر روی ۱۲ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان قرار داشت. افزایش قیمت شبانه نشانه شرط بندی برای افزایش قیمت سکه است اما تحلیل گران سکه تصور می کنند تقاضا در بازار وقتی زیاد می شود که سکه بالای ۱۳ میلیون و ۲۲۵ هزار تثبیت دهد. این تثبیت تا حدی به قیمت دلار بستگی دارد. بازار ساز در ماه های اخیر نشان داده به قیمت دلار بالای ۲۸ حساسیت دارد بنابراین مهم ترین متغیر در بازار پایداری دلار بالای مرز ۲۸ است. آیا این اتفاق می افتد.

عبدالنبی مکابر، عضو هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر در این رابطه می گوید: نوسانات قیمت طلا به چهار عامل اساسی وابسته است. مهمترین عامل در قیمت، بازدهی سکه طلا است. دومین عامل پیش‌بینی برابری ارز به ریال، مورد سوم بازدهی کل بورس و آخرین مورد، قیمت جهانی هر اونس طلا است.

افزایش قیمت سکه همزمان شد با نوسان بازار ارز تهران و شکست سقف قیمت دلار در این بازار. نرخ دلار دیروز از محدوه ۲۷ هزار ۸۰۰ تومان عبور کرد و به ۲۷ هزار و ۹۰۰ تومان رسید. برخی از تحلیلگران بازار سکه در ایران معتقدند در صورتی که اسکناس آمریکایی در بازار امروز بار دیگر آرایش صعودی به خود بگیرد و از کانال ۲۸ هزار تومان عبور کند احتمال افزایش قیمت سکه هم قوی تر خواهد شد.

عده ای از معامله گران با اشاره به بالا رفتن ارزش ذاتی سکه معتقدند این امر باعث ورود معامله گران بزرگ به بازار شده است. این دسته از بازیگران ارزی همچنین می گویند افزایش حباب به بالای محدوده ۲ درصدی عامل دیگری است که صعودی ها را به افزایش قیمت سکه امیدوار کرده است. با عین حال برخی تصور می کنند بازار در ادامه راه نیاز به اصلاح دارد و روند مستمر افزایش قیمت ادامه نمی یابد. زیرا فضای روانی برای صعود تند وجود ندارد و برخی از معامله گران دست به عصا هستند. برای رصد امروز بازار یکی از سنسورها بازار شبانه است. در معاملات پشت خطی شب گذشته معامله گران قیمت سکه را برای امروز ۲۲ فروردین ۱۴۰۱ چگونه پیش بینی کرده اند؟

در همین زمینه رئیس اتحادیه طلاو جواهر تهران در گفت و گو با “کسب و کار” گفت: با وقوع جنگ در اوکراین قیمت جهانی طلا به بالای ۲۰۰۰ دلار در هر اونس رسید که این موضوع در بازار داخلی نیز تاثیرگذار بود و باعث افزایش قیمت‌ها در بازار سکه و طلا شد.

ابراهیم محمدولی اضافه کرد: سرمایه‌گذاران در این بازار باید نگاهی دراز مدت داشته باشند. حداقل با نوساتی که احیرا در این بازار ایجاد شده تا حد زیادی نباید انتظار عایدی داشت مگر اینکه افراد بخواهند در تولید ورود پیدا کنند و در درازمدت نگاهی صادراتی داشته باشند.

همچنین مطالعه کنید:

بنزین سوپر در شهرستان‌ها کمیاب است/ کسری توزیع بنزین در جایگاه‌های مناطق گرمسیر

به گزارش کسب و کار نیوز، همایون صالحی با اشاره به روند فزاینده مصرف بنزین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.