صفحه اصلی / اسلایدر / نوسان دلار د ر مرز ۲۸هزار تومان
نوسان دلار  د ر مرز  ۲۸هزار تومان

دلار با ادامه روند افزایشی وارد کانال 28 هزار تومانی شد

نوسان دلار د ر مرز ۲۸هزار تومان

کسب و کار نیوز- دلار آزاد که هفته گذشته نوسانات بسیاری را تجربه کرد در معاملات روند افزایشی خود را ادامه داد و با قیمت ۲۸ هزار تومان معامله شد. یکی از مهم‌ترین مسائلی که روی بازارهای دلار، طلا و سکه در ایران اثر می‌گذارد مذاکرات وین است. به نظر می‌رسد افزایش انتشار اخبار مبهم در این زمینه، قیمت‌ها را در بازارهای مالی افزایشی کرده است.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز، برخی فعالان بازار ارز بر این اعتقادند که بانک مرکزی می تواند نرخ دلار را بین ۲۲ تا ۳۰ هزار تومان در بازار تعیین کند. چرا که صلاحیت تغییر نرخ ارز در دست این نهاد است. بنابراین اگر بگوییم بعد از تعطیلات نوروز با توجه به تقویت منابع ارزی کشور قیمت ارزکاهشی شود، بستگی به نوع نگاه بانک مرکزی دارد.

از سوی دیگر کارشناسان اقتصادی بر این باورند که تا زمانی‌که بانک مرکزی تکلیفش را با رژیم ارزی کشور مشخص نکند و اختیارش را به دست بازار متشکل ارزی بدهد، بازار ارز متشنج خواهد بود. تا زمانی‌که خود به هر میزان ارزی که شهروندان می‌خواهند در اختیارشان قرار ندهیم عملاً یک بازار آزادی وجود خواهد داشت مانند همین اتفاقی که برای ارز مسافری افتاده است و مسافر اگر بیشتر از دو هزار و دویست دلار ارز بخواهد باید آن را از بازار آزاد تهیه کند. بانک مرکزی اگر ارز مسافرتی را تأمین کند دیگر بازار دومی به‌وجود نخواهد آمد و حال در این بین بانک مرکزی نیز به‌نوبه‌خود رژیم ارزی نامشخصی دارد و خود عامل این بالا بودن نرخ ارز است.

شرط توقف روند افزایشی نرخ دلار

آلبرت بغزیان، اقتصاددان

بانک مرکزی عامل اصلی تعیین کننده نرخ ارز است. اینکه این نهاد اعلام می کند نگاهی به بازار ندارد کاملا نادرست است. بانک مرکزی از هر گونه افزایش نرخ ارز استقبال می کند. تابلوی تعیین نرخ ارز این نهاد نیز در راستای همراهی با نرخ ارز بازار آزاد است. در هفته های اخیر چه زمانی که دلار به زیر ۲۶ هزار تومان کاهش یافت و چه در شرایط فعلی که نرخ ارز به بالای ۲۸ هزار تومان رسیده، اتفاق مهم و خاصی که تاثیرگذار در بازار باشد، اتفاق نیفتاده است. مذاکرات به گونه ماه های گذشته در رفت و برگشت بوده و اینکه اخبار مذاکرات بتواند تاثیر گذار باشد، در شرایط فعلی نادرست است.

بانک مرکزی اراده ای در کنترل نرخ ارز ندارد. همراهی تابلوی نرخ ارز بانک مرکزی با نرخ بازار آزاد نشان می دهد این نهاد  تعیین کننده نرخ ها است. اما عواقب آن را در نظر نمی گیرد. این اقدام بر دیگر بازارها تاثیر می گذارد و با رشد قیمت، شاهد افزایش قیمتها در دیگر بازارها و افزایش قیمت تمام شده کالاها خواهیم بود. در نتیجه گرانی ایجاد خواهد شد. با اینکه بانک مرکزی موضوع همراهی با نرخ دلار بازار آزاد را قبول ندارد اما شواهد نشان دهنده موافقت این نهاد با رشد قیمت ارز است.

در شرایط فعلی قیمت نفت هم افزایشی است بنابراین این عامل مهم نیز در راستای کاهشی شدن نرخ ارز حرکت کرده است. پس چرا باید نرخ ارز افزایشی باشد. البته در رابطه با مذاکرات هم نمی توان تاثیرپذیری بازار ارز را نادیده گرفت. اما در شرایط فعلی این گزینه تاثیرگذاری ندارد. در شرایط متفاوت تر، زمانی‌که مذاکرات به بن‌بست می‌رسد و یا توقف مذاکرات را شاهد هستیم، رشد نرخ ارز طبیعی است.

از سوی دیگر هنگامی که مذاکرات از سر گرفته و اخبار مثبت از آن منتشر می شود، شاهد کاهش نرخ ارز و یک ثبات نسبی در بازار هستیم. در این شرایط سرمایه‌گذاران در فاز احتیاط می‌روند و در خصوص خرید و فروش‌های خود دقیق‌تر عمل می‌کنند. به‌هرترتیب ما کارشناسان انتظار افزایش نرخ ارز را داریم و در کشوری با ۴۰ درصد تورم نیاز به این توضیح نیست که چرا تصور می‌کنیم قیمت ارز افزایش پیدا می‌کند. تصور ما از آینده قیمت ارز یک آینده صعودی است و شرط اینکه ما از این روند انحراف داشته باشیم مذاکرات است که روند افزایشی را متوقف کند و جلوی افزایش قیمت را بگیرد.

 

همچنین مطالعه کنید:

مالیات بر عایدی سرمایه از کی اجرا می‌شود؟

به گزارش کسب و کار نیوز ، عایدی سرمایه به میزان افزایش ارزش قیمت فروش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.