صفحه اصلی / سرخط خبرها / انباشت تقاضا در بازار مسکن
انباشت تقاضا در بازار مسکن

منصور غیبی، کارشناس مسکن

انباشت تقاضا در بازار مسکن

همانطور که انتظار می رفت بازار مسکن در اسفند ماه نسبت به سایر ماه های سال شاهد خرید و فروش بیشتری بود. پیش بینی ها نیز تحقق همین موضوع را در بر داشت. بنابراین روند رو به رشدی در معاملات مسکن در این ماه ثبت شده است. اما اینکه بخواهیم پیش بینی دقیق از این بازار ارایه کنیم باید دو نگاه را در نظر بگیریم. فارغ از اینکه نتیجه مذاکرات بین المللی اعم از مذاکرات وین چه می تواند باشد سال ۱۴۰۱ در بازار مسکن شاهد رونق نسبی خواهیم بود. همچنین بدون توجه به این داده ها پیش بینی این است که بازار مسکن از مرحله رکود تورمی خارج و رونق نسبی شکل گیرد.

چراکه نزدیک به دو سال است در بازار مسکن حالت انتظار و صبر عدم معامله از سوی فروشنده و خریدار وجود داشته است. این موضوع فشار مضاعف را به اقتصاد مسکن وارد کرده تا از این ماندگی خارج شود. پس باید در انتظار رونق نسبی اقتصاد مسکن باشیم. البته پیش نیاز تحقق آن آمادگی دولتمردان و قانونگذاران برای مواجهه با این اتفاق است. دولت باید استراتژی داشته باشد. در صورت تحقق برجام شاهد هجمه ای از تقاضا خواهیم بود که در چند سال اخیر انباشته شده است. دولت باید راهکار درستی برای مواجهه با این انباشت تقاضا داشته باشد.

در صورت عدم نتیجه گیری، عدم تسلط به راهکارهای مدیریتی موجب می شود دست دولت خالی بماند و نظام سوداگری نظام بازار مصرف را له کند. در این شرایط باز هم دست مصرف کننده واقعی از بازار مسکن خالی خواهد ماند. در شرایط حاضر، کسی که مصرف کننده است حتما باید خرید خود را انجام دهد. همین امروز بهترین فرصت برای خرید خانه است. به عبارتی هر زمانی که منابع مالی در اختیار است تعلل برای خرید مسکن جایز نیست.

مطالعات دقیق نشان می دهد در بازه های زمانی ۵ الی ۶ ساله رشد قیمت در بازار مسکن به میزان ۲۲۰ درصد بوده است. این در حالی است که کاهش قیمت در بهترین حالت ۱۱ تا ۱۵ درصد بوده است. ماندن در حالت انتظار موجب می شود خرید ملک از دست دلال انجام شده و سود به جیب سوداگران سرازیر شود. بنابراین توصیه می شود قبل از شلوغ شدن و رونق بازار، مصرف کننده باید در بازار آرام به دنبال خرید مسکن باشد. انتظار برای کاهش قیمتها درست نیست.

از سوی دیگر اخباری که تحت عنوان ریزش ۴۰ درصدی قیمت مسکن در روزهای اخیر شنیده می شود کاملا نادرست بوده و قابل تحقق نیست. حتی اگر منظور تخلیه حباب مسکن است باید اشاره کنیم که این حباب به اندازه کافی تخلیه شده و باید مراقب افزایش حباب قیمتها در بازار باشیم.

همچنین مطالعه کنید:

مالیات بر عایدی سرمایه از کی اجرا می‌شود؟

به گزارش کسب و کار نیوز ، عایدی سرمایه به میزان افزایش ارزش قیمت فروش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.