صفحه اصلی / اقتصادی / بانک / رشد قیمت مسکن ترمز برید؟
رشد قیمت مسکن ترمز برید؟

گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن تهران در اسفند 1400 منتشر شد

رشد قیمت مسکن ترمز برید؟

بر اساس گزارش بانک مرکزی، قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران در اسفند ماه 1400 با 6.2 درصد رشد نسبت به ماه قبل به 35 میلیون تومان رسید. هم‌چنین رشد شاخص کرايه مسکن اجاري در شهر تهران و کل مناطق شهري در اسفندماه سال 1400 به ترتيب معادل 45.8 و 50.2 درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن بوده است.

به گزارش کسب و کارنیوز بانک مرکزی در تازه‌ترین گزارش خود درباره تحولات بازار مسکن پایتخت در اسفند سال ۱۴۰۰ از افزایش ۶٫۲ درصدی متوسط قیمت مسکن در تهران نسبت به ماه قبل خبر داد.

بر اساس این گزارش، در اسفندماه سال ۱۴۰۰ تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران به ۶٫۸ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۱۹٫۹ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن ۲۹٫۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.

 همچنین در ماه مورد بررسی، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران حدود ۳۵ میلیون تومان بوده که حاکی از افزایش ۶٫۲ درصدی نسبت به ماه قبل است. همچنین این رقم نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن معادل ۱۶ درصد افزایش داشته که در مقایسه با رشد نقطه‌به‌نقطه اسفندماه سال ۱۳۹۹ (معادل ۹۳٫۷ درصد) به مراتب کمتر بوده و مبین کند شدن آهنگ رشد قیمت مسکن در سال ۱۴۰۰ است.

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در اسفندماه سال ۱۴۰۰ حاکی از آن است که از مجموع ۶۸۳۴ واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم  ۳۲٫۵ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. با این وجود سهم مذکور در مقایسه با اسفندماه سال قبل از آن حدود ۵٫۹ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت بالا در گروه‌‌های «۱۱ تا ۱۵» و «بیش از ۲۰ » سال ساخت افزوده شده است.

 توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در اسفندماه سال ۱۴۰۰ نشان‌دهنده ان است که از میان مناطق ۲۲گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۴٫۳ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده‌است. همچنین مناطق ۱۰ و ۲ به ترتیب با اختصاص سهم‌های ۹٫۵ و ۹٫۳ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

همچنین بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در اسفندماه سال ۱۴۰۰ نشان‌دهنده رشد به ترتیب معادل ۴۵٫۸ و ۵۰٫۲ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن است. در عین حال،  رشد ماهانه شاخص مزبور در اسفندماه در شهر تهران و کل مناطق شهری به ترتیب معادل ۰٫۴ و ۱٫۲ درصد بوده است.

همچنین مطالعه کنید:

دانشگاه‌ها برای ایجاد ناحیه نوآوری کپی کاری نکنند/ لزوم حمایت بخش خصوصی از ناحیه نوآوری

به گزارش کسب و کار نیوز، روح الله دهقانی فیروزآبادی در مراسم افتتاحیه ناحیه نوآوری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.