صفحه اصلی / اقتصادی / رضایت ایران از روند آزادسازی پول‌های بلوکه شده در عراق/ صادرات گاز و برق در جریان است
رضایت ایران از روند آزادسازی پول‌های بلوکه شده در عراق/ صادرات گاز و برق در جریان است

رییس اتاق ایران و عراق

رضایت ایران از روند آزادسازی پول‌های بلوکه شده در عراق/ صادرات گاز و برق در جریان است

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق اظهار داشت: عراقی‌ها به ما قول قطعی داده‌اند که همه بدهی را پرداخت خواهند کرد و شکی در این نیست که عراق در اولین فرصت تمام بدهی‌های باقی مانده را پرداخت خواهد کرد.

یحیی آل‌اسحاق در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره آخرین وضعیت پرداخت پول‌های بلوکه شده ایران در عراق و دلیل کُند بودن روند پرداخت اظهار داشت: در ابتدا باید بگویم در اینکه کشور و دولت عراق دوست و برادر ایران است هیچ شکی نداشته باشید. طولانی شدن پرداخت پول‌های ایران در عراق ارتباطی به افراد و دولت‌ها ندارد بلکه مربوط به شرایط و اقتضائات است که این موضوع را مسئولان هر دو کشور قبول دارند.

وی با بیان اینکه باید توجه داشته باشیم که در حال حاضر بخش خصوصی ایران هیچ مشکلی در روند دریافت پول‌های حاصل از صادرات ندارند، گفت: تا پایان امسال میزان صادرات غیرنفتی ایران به عراق به ۹ میلیارد دلار می‌رسد که بخش خصوصی برای دریافت درآمدهای صادراتی از عراق با بحث تاخیر در دریافت مواجه نیست و  اگر تاخیری موردی هم وجود دارد این موضوع مرتبط با مسائل صرافی‌ها است.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق درباره تصمیمات اخذ شده برای آزادسازی تمام پول‌های بلوکه شده ایران در عراق تاکید کرد: در رابطه با آزادسازی پول‌های بلوکه شده دولت ایران، راهکارهای متعددی را پیشنهاد داده‌ایم که بخشی از این راهکارها هم عملیاتی شده‌اند.

آل اسحاق گفت: بخشی از مطالباتمان  را عراق به شکل‌های مختلف پرداخت کرده‌ است، بخشی از مطالبات به صورت نقدی، بخشی به صورت تهاتر و بخشی دیگر را هم استفاده کرده‌ایم و بخشی هم هنوز پرداخت نشده‌ است.

وی ادامه داد: ایران از روند آزادسازی پول‌های بلوکه شده در عراق راضی است.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق افزود: عراقی‌ها به ما قول قطعی داده‌اند که همه بدهی را پرداخت خواهند کرد و شکی در این نیست که عراق در اولین فرصت تمام بدهی‌های باقی مانده را پرداخت خواهد کرد.

آل‌اسحاق با اشاره به روند صادرات گاز و برق ایران به عراق گفت: صادرات گاز ایران به عراق بدون هیچ مشکلی در حال انجام است و صادرات گاز و برق به عراق در جریان هستند. باید به این موضوع توجه داشت که  روابط استراتژیک ایران و عراق در منطقه به حدی قوی است که این دست از مسائل در سایه قرار دارند و در روند حل این موضوعات مانعی وجود ندارد.

همچنین مطالعه کنید:

مالیات ۵۰ درصد اصناف صفر شد/رشد سهم مالیات در تامین مالی دولت

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از تسنیم، سیدهادی سبحانیان رئیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.