صفحه اصلی / اجتماعی / بهداشت و سلامت / عوارض نادر اما مهم کرونا / فرصت طلایی واکسیناسیون، در سیر نزولی پیک‌های بیماری
عوارض نادر اما مهم کرونا / فرصت طلایی واکسیناسیون، در سیر نزولی پیک‌های بیماری

دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا اعلام کرد

عوارض نادر اما مهم کرونا / فرصت طلایی واکسیناسیون، در سیر نزولی پیک‌های بیماری

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: بهترین زمان و فرصت طلایی برای تکمیل واکسیناسیون در سیر نزولی پیک‌های بیماری است چون تعداد مبتلایان کمتر است و می‌توان از این فرصت برای تکمیل واکسیناسیون کرونا استفاده کرد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از  ایسنا، دکتر حمیدرضا جماعتی در حاشیه شصت و سومین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا که در بیمارستان قلب شهید رجایی تهران برگزار شد، گفت: در این جلسه در خصوص مدیریت درمان اطفال و کودکان مبتلا به کرونا در بخش‌های مراقبت‌های ویژه و عوارض کرونا در کودکان نسبت به بالغین، بحث‌هایی انجام شد.

وی افزود: عوارض کرونا در کودکان بیشتر به صورت سندروم التهابی با گرفتاری چند سیستم در بدن از جمله سیستم قلبی عروقی، گوارشی، ریوی و عصبی همراه است البته این عوارض در بالغین هم دیده شده اما نادر بوده است. این عوارض با آزاد شدن سایتوکاین‌ها می‌تواند گرفتاری فرد با کووید۱۹ را تا چند هفته به همراه داشته باشد که پزشکان باید در این زمینه اطلاعات کافی داشته باشند. البته این عوارض نادر اما مهم است چراکه اگر تشخیص داده نشود، باعث ایجاد عوارض جدی در کودکان می‌شود. بنابراین برخی افراد مبتلا به کرونا ممکن است دو تا چند هفته پس از ابتلا به بیماری و بهبودی، دچار این سندروم شوند.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا، خاطرنشان کرد: در این جلسه آخرین وضعیت کرونا در دنیا و ایران مورد بحث قرار گرفت. در اکثر کشورهای دنیا، اُمیکرون تبدیل به سویه غالب شده و دلتا خیلی کمتر مشاهده شده است. در اکثر کشورها سیر بستری و مرگ و میر، کاهشی است و در کشور ما نیز میزان مرگ و میر روزانه بیماران کرونا در روند ثابت است و انتظار می‌رود که تا یکی دو هفته آینده به سمت نزول میزان بستری و مرگ و میر بر اثر سویه اُمیکرون حرکت کنیم.

جماعتی گفت: توصیه ما به مردم این است که با توجه به در پیش بودن ایام نوروز، تمامی پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و تهویه مناسب هوا رعایت شده و از مسافرت‌های غیرضروری، پرهیز شود. افرادی که در تعطیلات نوروزی قصد سفر به کشورهای همسایه را دارند توجه داشته باشند که با توجه به وضعیت بیماری در آن کشورها و تجمع بالای افراد در برخی مکان‌های خاص، می‌توانند در معرض خطر باشند. البته رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و تکمیل واکسیناسیون به ویژه در کودکان، ضروری است. خوشبختانه گرفتاری کودکان با اُمیکرون، بستری در بیمارستان‌ها و بخش‌های مراقبت‌های ویژه رو به کاهش است و امیدواریم این سیر نزولی ادامه دار باشد.

بنابراعلام وبدا، وی ادامه داد: در کشورهای دیگر موج جدید بیماری کرونا شکل نگرفته و در اکثر کشورها سویه غالب، اُمیکرون است و از نظر تعداد مبتلایان، بستری‌ها و موارد مرگ و میر، سیر کاهشی را دارد و شاید در آینده به شرایط نسبتا خوبی برسیم اما حتما باید پروتکل‌های بهداشتی و اقدامات پیشگیرانه همچنان مورد توجه باشد چراکه در غیر این صورت شاهد سویه‌های جدید کرونا خواهیم بود اگرچه اکثر متخصصان آمار و اپیدمیولوژی باتوجه به سیر بیماری در کشورهای مختلف، پیش‌بینی می‌کنند که شاید در آینده شاهد پاندمی کرونا نباشیم و ویروس کرونا به شکل اندمیک و به شکل ویروس آنفلوآنزا باشد که نیاز به تزریق سالانه واکسن وجود داشته باشد.

همچنین مطالعه کنید:

آیت الله رئیسی: تولید شرط داشتن اقتصادی مقاوم در برابر تکانه‌ها است

به گزارش کسب و کار نیوز ، آیت الله سید ابراهیم رئیسی روز پنجشنیه در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.