صفحه اصلی / سیاسی / دولت / بازار سرمایه باید یکی از امن ترین بخش ها در کشور باشد
بازار سرمایه باید یکی از امن ترین بخش ها در کشور باشد

معاون اول رییس جمهور:

بازار سرمایه باید یکی از امن ترین بخش ها در کشور باشد

معاون اول رییس جمهور گفت: راه اندازی جریان احیاگری مسیری میانبر برای رسیدن به اهدافی نظیر رشد اقتصاد ۸ درصدی، مدیریت نقدینگی و هدایت آن به سمت تولید و نیز توسعه صادرات خواهد بود.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از  ایسنا، محمد مخبر صبح امروز(یکشنبه) در جلسه نهضت احیای واحدهای اقتصادی با تسلیت شهادت امام موسی کاظم(ع) با اشاره به اقدامات انجام شده در جهت احیای واحدهای اقتصادی اظهار داشت: یکی از مهمترین موضوعات برای راه اندازی نهضت احیای واحدهای تولیدی و اقتصادی طراحی مدل های تامین مالی است که می توان با استفاده از مدل های موجود و نیز مدل های جدید در این زمینه فعالیت کرد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به ظرفیت های بازار سرمایه و بورس، اظهار داشت: متاسفانه به دلیل برخی سیاست های غلط اعمال شده در سالهای اخیر، شاهد مشکلاتی در بورس هستیم و این در حالی است که بورس و بازار سرمایه باید یکی از امن ترین بخش ها برای سرمایه گذاری در کشور باشد.

وی با تاکید بر اینکه باید تحولاتی در بورس ایجاد شود تا بتوان از این بازار مهم برای نهضت احیای واحدهای تولیدی و اقتصادی استفاده کرد، افزود: مشارکت صندوق های بین المللی، فاینانس خارجی و استفاده از سرمایه گذاران داخلی و خارجی نیز می تواند نقش موثری در پیشبرد برنامه های نهضت احیا ایفا کند.

مخبر با تاکید بر لزوم اولویت بندی دقیق در برنامه های نهضت احیای واحدهای اقتصادی خاطر نشان کرد: باید بنگاه هایی در اولویت قرار گیرند که هم ارزش افزوده برای سرمایه گذاران و هم توسعه صادرات به همراه داشته باشند.

وی با اشاره به ظرفیت گسترده نخبگان و شرکت های دانش بنیان، به بازدیدهای اخیر خود از برخی نمایشگاه های تولیدات دانش بنیان اشاره و تصریح کرد: در این نمایشگاه ها طرح ها و برنامه هایی ارائه شده بود که هر یک از آنها می تواند زمینه ایجاد تحولات اساسی در اقتصاد کشور را فراهم کند.

معاون اول رییس جمهور از دست اندرکاران نهضت احیای واحدهای اقتصادی خواست هدف گذاری مشخصی در تدوین برنامه های نهضت احیا دنبال کنند و از هم اکنون برنامه نهضت احیا برای سال ۱۴۰۱ شامل تعداد واحدهای قابل احیا و میزان سرمایه گذاری مورد نیاز را مشخص کنند.

مخبر افزود: اگر برنامه های نهضت احیا بتواند به اهداف مورد نظر منتهی شود، الگوی مناسبی برای تکمیل طرح های نیمه تمام کشور نیز ایجاد خواهد شد و می توان با اتکا به تجربیات این موضوع، طرح های نیمه تمام کشور را نیز با استفاده از مدل های سرمایه گذاری مختلف به اتمام رساند.

وی افزود: شخصا آمادگی دارم برای راه اندازی هر یک از این واحدها، به در نقاط مختلف کشور حضور یابم تا هر چه سریعتر شاهد تحول اساسی در شاخص های کلان اقتصاد باشیم.

در این جلسه سید امیر حسین مدنی نماینده معاون اول رییس جمهور در راه اندازی و عملیاتی کردن نهضت احیای واحدهای اقتصادی گزارشی از تدوین برنامه های نهضت احیا ارائه کرد و گفت: این برنامه ها در سه بخش جبهه های عملیاتی، نظام پشتیبانی و الزامات نیازها تدوین شده است.

وی در ادامه به تشریح و تبیین هر یک از این بخش ها پرداخت و گفت: در بخش جبهه های عملیاتی روش هایی برای تامین منابع مالی در نظر گرفته شده که توسعه و متنوع سازی ابزارهای تامین مالی شرکت ها، احیا از طریق تفاهم نامه سازمان ها و نهادهای احیاگر، احیا از طریق دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری و احیا از طریق توسعه مدل های همکاری با احیاگران از جمله این روش ها است.

نماینده معاون اول رییس جمهور در نهضت احیای واحدهای اقتصادی همچنین به تشریح جزییات نظام پشتیبانی و الزامات اجرای برنامه های نهضت احیا پرداخت و پیشنهاداتی را نیز جهت سرعت بخشیدن به روند اجرای برنامه ها و نیز رفع موانع پیش رو ارائه کرد.

همچنین مطالعه کنید:

ابهامات ورود ارزهای دیجیتال به تجارت خارجی ایران چیست؟/ثبت سفارش واردات با رمز ارزها

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، کشورهای توسعه یافته نظیر چین و ژاپن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.