صفحه اصلی / سرخط خبرها / عضو کمکمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۱ مجلس، از تعیین تکلیف ارز ترجیحی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ در جلسه امشب کمیسیون تلفیق بودجه خبر داد.
عضو کمکمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۱ مجلس، از تعیین تکلیف ارز ترجیحی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ در جلسه امشب کمیسیون تلفیق بودجه خبر داد.

نماینده مجلس: تکلیف ارز ترجیحی امشب در کمیسیون تلفیق روشن می‌شود

عضو کمکمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۱ مجلس، از تعیین تکلیف ارز ترجیحی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ در جلسه امشب کمیسیون تلفیق بودجه خبر داد.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۱ مجلس، از تعیین تکلیف ارز ترجیحی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ در جلسه امشب کمیسیون تلفیق بودجه خبر داد.

«سیدمحمدرضا میرتاج الدینی» در گفت‌وگویی با بیان اینکه بررسی ارز ترجیحی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ در جلسه امشب(سه‌شنبه ۳ اسفندماه) کمیسیون تلفیق بودجه مشخص خواهد شد، گفت: از آنجا که در صحن مجلس پیشنهاد حذف مصوبه کمیسیون تلفیق ازسوی برخی از نمایندگان مطرح شد و به دلیل اینکه این موضوع بسیار مهمی است، رئیس مجلس آن را به مجلس ارجاع داد لذا امشب دراین خصوص در کمیسیون تلفیق تصمیم‌گیری خواهد شد.

حذف ارزترجیحی به معنای حذف یارانه‌ها نیست

نماینده مردم تبریز بیان داشت: در جلسه غیرعلنی مجلس نیز نظرات مختلف دولت و مجلس مطرح و شنیده شد که چند نکته مهم داشت، نخست آنکه حذف ارزترجیحی به معنای حذف یارانه‌ها نیست بلکه یارانه‌های سوبسیدی و پنهان، آشکار شده و بستر و زمینه‌ای که برای فساد، قاچاق و سوءاستفاده وجود داشت از بین می‌رود، نکته دیگر اینکه دولت می‌گوید؛ در لایحه ارز ترجیحی تعریف نکرده و هر ارزی که وجود دارد با قیمت نیمایی و eps حساب شده است.

میرتاج الدینی افزود: با این وجود مجلس دو شرط دراین باره دارد؛ و به دولت گفته است اگر می‌خواهید این روند را اصلاح کنید باید برای معیشت مردم فکر اساسی کرده و معیشت اقشار پایین جامعه تامین شود، البته دولت ۱۷۲ هزار میلیارد تومان برای کالاهای اساسی، دارو و آرد و نان در لایحه در نظر گرفته است اما کمیسیون تلفیق بودجه این عدد را به حدود ۲۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش داده است،اکنون رقمی برای آرد و نان، ۷۰ همت برای دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی(دولت برای این مهم ۴۰ همت در نظر گرفته بود) در نظر گرفته‌ایم و مابقی هم به کالاهای اساسی اختصاص می‌یابد.

رئیس کمیته هدفمندی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ مجلس درباره روش‌ها و برنامه‌های اجرای این مهم ازسوی دولت، توضیح داد: بانک مرکزی زیرساختی را در قالب کارت اعتباری برای خرید کالا آماده کرده است تا منجر به افزایش نقدینگی در کشور نشود , وزارت جهاد کشاورزی نیز باید این زنجیره را رعایت می‌کند تا نهاده در حد مورد نیاز به تولیدکنندگان برسد و محصولات افزایش قیمت بی‌رویه نداشته باشند و کالاهای اساسی به صورت انبوه در فروشگاه‌ها عرضه شوند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس بیان داشت : مجلس با تاکید بر تامین معیشت مردم، شیوه اجرا و زمان آن را در اختیار دولت قرار داده است تا با در نظر گرفتن تمهیدات مختلف نیاز بازار را تامین کنند و در تامین معیشت مردم مشکلی پیش نیاید و از طرفی دیگر به سوءاستفاده از ارز ترجیحی پایان داد.

همچنین مطالعه کنید:

با انتقال معاملات به اپراتورهای اجاره، تخلفات مشاوران املاک کاهش می یابد؟/ افزایش قیمت مسکن با رشد معاملات صوری

به گزارش کسب و کار نیوز، اصغر سلیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.