صفحه اصلی / سرخط خبرها / مذاکرات وین پیشرفت‌های بسیار قابل توجهی داشته/ جزئیات پرداخت بدهی انگلیس به ایران نهایی شده است
مذاکرات وین پیشرفت‌های بسیار قابل توجهی داشته/ جزئیات پرداخت بدهی انگلیس به ایران نهایی شده است

خطیب‌زاده:

مذاکرات وین پیشرفت‌های بسیار قابل توجهی داشته/ جزئیات پرداخت بدهی انگلیس به ایران نهایی شده است

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با بیان اینکه در مذاکرات وین پیشرفت های بسیار قابل توجهی صورت گرفته است، گفت: دامنه و تعداد موضوعات کاهش جدی پیدا کرده ولی موضوعات باقی مانده سخت‌ترین، کلیدی ترین و جدی ترین موضوعاتی است که باید حل شود.

به گزارش کسب وکار نیوز به نقل از ایسنا، سعید خطیب زاده صبح روز دوشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی که در محل وزارت امور خارجه برگزار شده بود، در پاسخ به سوالی درمورد روند مذاکرات وین و برداشته شدن تحریم های غیرهسته ای تصریح کرد: هیئت ایران بعد از بازگشت از تهران به محل مذاکرات، پیشنهادات خود را در مورد موضوعات باقی مانده به صورت مکتوب ارائه داد. در چارچوب گفت وگوها، رفع همه تحریم هایی که با تعهدات طرف مقابل و انتفاع اقتصادی وعده داده شده ناهمخوان باشد، باید مرتفع شود. این جزو اصول ما بوده و تا امروز این موضوعات در مذاکرات وین پیگیری شده است.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه گفت وگوهای وین پیشرفت بسیار قابل توجهی داشته است، تصریح کرد: دامنه و تعداد موضوعات کاهش جدی پیدا کرده ولی موضوعات باقی مانده سخت ترین، کلیدی ترین و جدی ترین موضوعاتی است که باید حل شود.

سخنگوی وزارت خارجه با تأکید بر اینکه مردم ایران مطمئن باشند که با حقوق شان مصالحه نخواهد شد، ادامه داد: منافع قطعی مردم ایران، حقوق حقه ایران و دستاوردهای هسته ای کشور همه در این مذاکرات صیانت می شوند و برای این نسل و نسل های آتی به عنوان افتخار باقی خواهند ماند.

خطیب زاده گفت: اگر در مورد دو، سه موضوع باقی مانده، تعهد طرف های مقابل را ببینیم می توانیم وارد فاز نهایی شدن توافق شویم. گفت وگوهای جدی در این زمینه در جریان است. ما هنوز منتظر تصمیمات اروپا و آمریکا در این زمینه هستیم و متأسفانه هنوز آن اراده را در آن ها ندیده ایم که این تصمیمات از سوی آن ها گرفته شود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با مذاکرات ایران و عربستان و اینکه مقامات عراقی اعلام کرده اند به زودی دور پنجم مذاکرات بین ریاض و تهران برگزار خواهد شد، از دیگر سو وزیر خارجه عربستان در اجلاس امنیت مونیخ نیز اظهاراتی را در مورد این مذاکرات مطرح کرده و بعضا ادعاهایی را خطاب به ایران بیان کرده است، تصریح کرد: همکاران من در عربستان سعودی می دانند هر گفت وگو و مذاکره ای برای ثمربخش بودن دو پایه اصلی دارد، یکی استمرار گفت وگو و مذاکرات و دیگری اراده واقعی در طرفین مذاکره برای رسیدن به نتایج خوب و مناسب در گفت وگوها.

وی افزود: فکر می کنیم اگر این دو پایه در همکاران ما در عربستان هر چه زودتر تجمیع شود یعنی هم استمرار و هم اراده واقعی برای رسیدن به نتایج خوب از گفت وگوها، ما شاهد مذاکرات و گفت وگوهای ثمربخشی خواهیم بود.

خطیب زاده با بیان اینکه با همه مشکلات و اختلافات، ایران همواره آمادگی داشته که با همسایه خود در خلیج فارس گفت وگو و رایزنی داشته باشد، افزود: اگر تاریخ برگزاری دور پنجم مذاکرات قطعی شود ما در این مذاکرات شرکت می کنیم و امیدواریم این دو پایه مورد اشاره برای حل موضوعات فی مابین و انجام گفت وگوها در طرف مقابل ما شکل بگیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در ادامه این نشست مطبوعاتی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه هفته گذشته هیئتی از ایران به کره جنوبی برای انجام مذاکرات در ارتباط با فروش مجدد نفت و میعانات گازی از ایران به کره جنوبی و همچنین بحث پول های بلوکه شده ایران در این کشور به سئول سفر کرده بود و آیا این سفر با نتایج خاصی همراه بوده است یا نه، اظهار کرد: هیئت جمهوری اسلامی ایران به درخواست طرف کره ای و بعد از رایزنی اخیر معاونین وزرای خارجه دو کشور در وین به سئول سفر کرد.

وی با بیان اینکه ما همچنان هیچ اقدام عملی از سوی طرف کره ای شاهد نیستیم، تصریح کرد: متأسفانه دولت کره جنوبی به مسئولیت قطعی خود و وظیفه خود برای پرداخت بدهی های ایران نگاه شکلی دارد و تا زمانی که وجوه مردم ایران در بانک های کره ای مسدود است هیچ موضوعی فراتر از این در دستور کار دو کشور قرار نمی دهیم.

خطیب زاده در همین ارتباط گفت: البته فرایندها در جریان است و ما هیچ فرایندی را متوقف نمی کنیم و از طرف دیگر دولت کره باید بداند که ما این روزها را فراموش نخواهیم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر اینکه دولت استرالیا به تازگی براساس فشارهای رژیم صهیونیستی اقدام به قرار دادن کلیت حماس در فهرست گروه های تروریستی کرده و دیدگاه ایران در این ارتباط چیست، تصریح کرد: استفاده ابزاری از برخی مفاهیم کلیدی در روابط بین الملل و استانداردهای دوگانه در به کارگیری واژه ها و به خدمت گرفتن این مفاهیم بنیادی به صورت سیاسی توسط برخی از احزاب و دولت ها مهمترین ضربه را به این مفاهیم از جمله موضوع حقوق بشر و مبارزه با تروریسم زده است.

وی تصریح کرد: امروز، حماس بیشترین نماینده را در پارلمان فلسطین دارد و نماینده غالب مردم، در ساختار حکومتی فلسطین است و اینکه کشور استرالیا تصمیم بگیرد در ظلم آشکار چند دهه ای در کنار ظالم قرار بگیرد و تصمیم بگیرد که در کنار رژیم آپارتاید صهیونیستی قرار بگیرد یک تصمیم تاریخی است که افکار عمومی دنیا هیچ گاه فراموش نخواهند کرد و بعید می دانم که هیچ آزاده ای در استرالیا به این تصمیمات سیاسی نگاه کند و ببیند که ذره ای از شرافیت سیاسی در آن وجود دارد. همه متوجه هستند که این تصمیمات با چه جهت گیری هایی اتخاذ می شود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی دیگری مبنی بر اینکه به تازگی مقامات رژیم صهیونیستی اعلام کرده اند که حصول توافق در وین نزدیک است ولی توافق حاصله کوتاه تر و ضعیف تر از توافق ۲۰۱۵ خواهد بود، گفت: مخاطب آنچه که سران رژیم صهیونیستی می گویند واشنگتن و برخی از پایتخت های کشورهای اروپایی است. مبنای اظهاراتشان هم جنگ روانی است تا به اقدامات ضد دیپلماسی خودشان به طور موثر نقش بدهند.

خطیب زاده گفت: اساسا ما نسبت به حرف هایی که آن ها می زنند نه توجهی داریم نه این اظهارات مبنای قضاوت ما قرار می گیرد. آن ها همه حرف هایشان را در پازل و موزاییک دسیسه های خودشان مطرح می کنند. آن ها می خواهند باج خواهی های خودشان را از متحدین خود انجام دهند. کسانی که این باج خواهی ها را به انواع مختلف در این سال ها انجام داده اند. در اینجا (ایران) کسی گوش شنوایی برای این اظهارات ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در خصوص اخذ تضامین از سوی ایران از طرف های مقابل در جریان مذاکرات وین و نامه اخیر نمایندگان مجلس در این زمینه گفت: نمایندگان محترم ملت در مجلس می دانند که مذاکره کنندگان ملت در وین با چه دقت و سختی در حال مذاکره هستند تا حداکثر خطوط تعیین شده در شورای عالی امنیت ملی اجرایی و پیاده سازی شود.

وی با بیان اینکه تا به نقطه توافق برسیم راه قابل توجهی باقی مانده است، خاطر نشان کرد: تضامین حقوقی، سیاسی و اقتصادی تضامینی هستند که ذیل آن ها ابتکارات و طرح هایی بوده است. در خصوص تضامین اقتصادی نیز گفت وگوها به صورت ویژه و به سختی در جریان است.

این دیپلمات ارشد کشورمان با تأکید بر اینکه یکی از مهمترین تضامینی که ما در مذاکرات اعلام کرده ایم و به صورت جدی پیگیری کردیم تضامینی است که به صورت ذاتی برای کشورمان قائل هستیم و آن برگشت پذیری سریع برنامه های ایران است و در صورت هر گونه توافقی در وین این یکی از اصولی است که ما به طرف مقابل گفته ایم.

خطیب زاده افزود: تضمین ذاتی که ایران پیگیری کرده حتما با کیفیت بهتری باید حفظ و پیگیری شود و این تضمینی است که ملت بزرگ ایران و نمایندگان شان می توانند اطمینان داشته باشند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه ایران بارها اعلام کرده است که در جریان مذاکرات وین و حصول نتیجه این طرف مقابل است که باید تصمیمات سیاسی را بگیرد ولی مکرون رئیس جمهور فرانسه به تازگی بار دیگر ادعا کرده که این ایران است که باید تصمیمات سیاسی را اتخاذ کند، تصریح کرد: مقامات اروپایی برخی از اوقات اشتباهات محاسباتی دارند و فکر می کنند با صرف اظهارات سیاسی می توانند در داخل اتاق های مذاکرات برای خودشان دستاوردهایی داشته باشند.

خطیب زاده گفت: اگر آن ها به دنبال توافق هستند و زمان برای آن ها مهم است باید بدانند که نمی توانند موضوعات خلق الساعه مطرح کنند و هر موقع که وارد اتاق مذاکرات می شوند یک موضوع فرابرجامی را مطرح کنند و از سوی دیگر ابتکاری نداشته باشند، انعطافی از خودشان نشان ندهند و فکر کنند در موضوعات هسته ای می توانند مطالبه گر باشند اما در مورد انجام تعهدات و انتفاع اقتصادی ایران از برجام می توانند کنار نشسته و هیچ کمکی نکنند.

وی گفت: فرانسه و همچنین دیگر کشورهای اروپایی حاضر در مذاکرات نکات ما را به خوبی می دانند و به آن ها توصیه می کنیم که در اتاق مذاکرات بر روی دو، سه موضوع باقی مانده تمرکز کرده و وقت و انرژی شان را در این زمینه صرف کنند که به توافق معناداری برسیم. آن هایی که این اظهارات تکراری را می شنوند از شنیدن این گونه اظهارات تکراری خسته شده اند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در ارتباط با پرداخت بدهی انگلیس به ایران و اظهارات اخیر برخی از مقامات این کشور در این زمینه تصریح کرد: مجددا گفت وگوهایی با انگلیس در خصوص بازپرداخت بدهی اش به ایران انجام شده، سفرهایی صورت گرفته و در این سفرها جزئیات این موضوع مجددا و برای چندمین بار نهایی شده است. پیشرفت های قابل توجهی داشته و ما امروز منتظر عملیاتی شدن این توافقات هستیم.

خطیب زاده در عین حال گفت: البته انگلیس بارها نشان داده است که نمی شود مطمئن بود به آنچه که توافق شده در شب توافق عمل می کنند. انگلیس به ایران بدهی قطعی دارد. باید آن را به ملت ایران بپردازد و متأسفانه این فرایند طولانی بیش از اندازه ملال آور شده است.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با همکاری وزارت خارجه و مجلس در موضوع برجام و برخی از مسائل مطرح در این زمینه گفت: همان طور که می دانیم شورای عالی امنیت ملی راهبری مذاکرات در وین را در دست دارد و سران سه قوه از جمله رئیس محترم مجلس شورای اسلامی، عضو شورای عالی امنیت ملی هستند و در جریان جزئیات مباحث قرار دارند.

خطیب زاده در همین راستا افزود: در همین یکی دو ماه اخیر نیز چندین بار وزیر امور خارجه هم در صحن مجلس و هم در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس حضور پیدا کردند و گزارشی از این مذاکرات ارائه کردند. آقای باقری نیز با نمایندگان مجلس در این ارتباط صحبت کرده اند.

وی با اشاره به اصل تفکیک قوا در قانون اساسی ایران گفت: اصل تفکیک قوا، اصل بسیار محترم و وزینی در سپهر سیاست داخلی جمهوری اسلامی ایران است و قانون اساسی این تفکیک قوا را به رسمیت می شناسد. تفکیک قوایی که همه در یک هارمونی درست با هم کار می کنند.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: ما صدای نمایندگان ملت را در جلسات خصوصی و علنی شنیده ایم. دولت تمام تلاش خود را کرده و می کند که در چارچوب نظرات قابل اجرا شدن نمایندگان ملت قدم بردارد و طبیعی است که تصمیم نهایی با شورای عالی امنیت ملی به عنوان نهادی مرجع برای تصمیم گیری قطعی در مورد مذاکرات وین است.

وی همچنین گفت: ما در جریان مذاکرات وین از خط قرمز خود کوتاه نیامده و نخواهیم آمد.

خطیب زاده بار دیگر در پاسخ به سوالی در مورد بدهی دولت انگلیس به ایران تصریح کرد: حکم دادگاه انگلیس مدت ها پیش در این ارتباط صادر شده است و دولت انگلیس در عدم اجرای این حکم تخلفات پی در پی کرده است و باید بدهی خود را به طور کامل به ایران پرداخت کند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی تصریح کرد: مذاکرات وین ربطی به تعهدات قطعی انگلیس در مورد پرداخت بدهی اش به ایران ندارد و مسیر این دو کاملا از هم جدا است.

همچنین مطالعه کنید:

صنعت مرغ کشور بازسازی شد/ تولید مرغ رکورد زد

به گزارش کسب و کار نیوز، محمدعلی نیکبخت در قرارگاه امنیت غذایی نخستین هفته اسفند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.