صفحه اصلی / اسلایدر / کاهش خرید و فروش در بازار ارز
کاهش خرید و فروش در بازار ارز

دلار به استقبال سیگنال های جدید رفت

کاهش خرید و فروش در بازار ارز

کسب و کار نیوز- زمزمه‌های توافق در روز‌های اخیر، امید به آزادسازی منابع بلوکه شده ایران در کره جنوبی، اخبار افزایش فروش نفت و رشد درآمدهای ارزی حاصل از آن و... از جمله عواملی هستند که امید به کاهش نرخ ارز را پررنگ تر کرده اند.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز ، به هر ترتیب بازارها در روزهای آینده حساس‌ترین روزها و لحظات را سپری می کنند. اگرچه تازه ترین اخبار و رویدادها حاکی از آن است که طرف های مذاکره کننده در وین به سمت احیای برجام در حرکت هستند اما هنوز هیچ چیز قطعی نشده و بازارها حساسترین روزها را سپری می کنند. در بازار ارز و سکه قیت دلار هرات فردایی تا ۲۵ هزار تومان هم عقب نشینی کرد. قیمت سکه هم به دنبال تغییرات قیمت دلار احتمالا مسیر مشابهی را دنبال کند.

با افزایش احتمال نسبت به توافق احیای برجام که از وین به گوش می‌رسد، اکنون این احتمال پیش کشیده می‌شود که قیمت ها دوباره یک گام به عقب کشیده شود. در صورت توافق برجامی وین، قیمت دلار ممکن است به کانال های پایین تر هم سقوط کند. قیمت دلار فعلا در کف ۲۶ هزار تومان قرار دارد و به نظر می رسد بازار دوره ای از ریزش را دوباره دنبال کند.

بسیاری از ناظران بازار کف قیمتی دلار را در شرایط کنونی و در آستانه توافقی که گفته می‌شود عن‌قریب حاصل خواهد شد، بیست و چهار هزار تومان در بازار آزاد می‌دانند. فاصله قیمتی دلار در صرافی‌های بانکی و بازار آزاد تحت تاثیر اخبار مثبت رسیده از وین به یکی از کمترین میزان خود رسیده است. در این شرایط است که قیمت دلار در صرافی‌های بانکی فاصله‌ای در حدود هزار و پانصد تومان رسیده و این فاصله باز هم در حال کم شدن است .

نرخ دلار در بودجه سال آینده برابر با ۲۳ هزار تومان پیش‌بینی شده است. این بدان معنی است که نرخ تسعیر دلار در بودجه برابر با این رقم در نظر گرفته شده است. به این ترتیب نرخ پیش‌بینی شده دلار در بودجه ماندگاری این قیمت در کانال ۲۰ هزار تومان، حتی پس از دستیابی به توافق را محتمل می‌نماید.

در همین رابطه یک فعال بازار ارز می گوید: بازار ارز هنوز در وضعیتی نامتعادل است. این بدان معنی است که شکنندگی قیمت فعلی بسیار بالاست. به عبارتی دلار در صرافی‌های بانکی در سقف کانال ۲۴ هزار تومان و در بازار آزاد در کف کانال ۲۶ هزار تومان قرار دارد .

به گفته وی هر لحظه با کمترین خبر دلار از سقف کانال ۲۴ هزار تومان به کانال ۲۵ هزار تومان در صرافی‌های بانکی ورود می کند و در عین حال در بازار آزاد نیز از کف کانال ۲۵ هزار تومان فاصله می‌گیرد .وی معتقد است بازار در نوعی تردید به سر می‌برد، تردیدی که تا روشن شدن نتایج مذاکرات ادامه خواهد یافت . یکی صراف در سبزه میدان نیز در پاسخ به این سئوال که مسیر حرکتی دلار را چطور پیش‌بینی می‌کنید، گفت: فعلا بازار چشم انتظار وین است. پس از حصول توافق، این سیاست بانک مرکزی است که روشن می‌کند دلار در چه نقطه‌ای بایستد اما آنچه مسلم است توقف معاملات بزرگ است که نشان از بلاتکلیفی و عدم تمایل افراد به ریسک دارد.

بانک مرکزی رژیم ارزی ندارد

آلبرت بغزیان، اقتصاددان

ارز یک متغیر کلان است. بنابراین به تحولاتی که در بخش کلان کشور و بخش خارجی رخ می دهد واکنش نشان خواهد داد. در این موضوع شکی نیست و کسی هم نمی تواند منکر آن شود. البته ارتباط یک پول با پول دیگر بستگی به متقاضیان و عرضه کنندگان آن هم دارد. اگر مراودات کشور به سمت وخامت برود، کشور در تحریم باشد و ارز کمتری به خزانه واریز شود به طور قطع نرخ ارز بالاتر خواهد رفت. بنابراین عدم توافق، به هم خوردن برجام و ادامه تحریم ها اصلا به صلاح کشور و اقتصاد نخواهد بود. وقتی در تحریم به سر می بریم ارز کمتری وارد کشور می شود. اما صحبت از آزادسازی پول های بلوکه شده، برگشتن به برجام و افزایش ارزهای صادراتی موجب کاهش نرخ ارز می شود. اگر این نوسانات وجود نداشته باشند کشورها خود این نرخ را مدیریت می کنند. این حرکت به معنای نرخ ارز مدیریت شده شناور است. همان حرکتی که بازار ارز ایران به آن گرفتار شد. بانک مرکزی رژیم ارزی ندارد. یعنی نمی داند چطور رابطه بین پول ملی با دلار را مدیریت کند. این رفتار خطرناک است چون تمام اقتصاد از آن تاثیر می گیرد.

در صورتی که توافق ایجاد شود تجارت خارجی وارد ثبات خواهد شد. میزان ارزی که به کشور وارد می شود قابل پیش بینی است و به همین دلیل فعالان اقتصادی برای فعالیت خود برنامه ای مشخص خواهند داشت. در حال حاضر همه در فکر سودهای آنی هستند و دنبال تولید نمی روند. زمانی‌که مذاکرات هم به بن‌بست می‌رسد ما شاهد افزایش قیمت ارز هستیم. زمانی‌که از سر گرفته می‌شود ما شاهد کاهش نرخ ارز و یک ثبات نسبی در بازار هستیم و سرمایه‌گذاران در فاز احتیاط می‌روند و در خصوص خرید و فروش‌های خود دقیق‌تر عمل می‌کنند.

یک زمان قیمت ارز ۴ هزار تومان بود. این نرخ به ۳۰ هزار تومان رسید و باز به ۲۶ هزار تومان کاهش یافت. این موضوع نشان می دهد همه چیز به بانک مرکزی وابسته است. نرخ مشخصی نمی توان برای ارز مشخص کرد. این نرخ صاحبی دارد که می تواند آن را تعیین کند. بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در برابر کاهش نرخ ارز مقاومت نشان می دهند و خواهان کاهش نرخ ارز نیستند. حتی در صورت توافق نیز مقاومت هایی در برابر کاهش نرخ ارز وجود خواهد داشت. همین موضوع نااطمینانی در برابر قیمت ارز در بازارها را ایجاد کرده است. یعنی حتی وقتی که قیمت دلار ارزان می شود نیز قیمت ها در دیگر بازارها ریزش نمی کند.

به طور مثال قیمت برنج در روزهای اخیر با افزایش مواجه بوده و در مرز ۱۰۰ هزار تومان قرار دارد این در حالی است که قیمت دلار در کشور کاهشی بوده است، ولی از آنجایی‌ که قیمت برنج تحت‌ تاثیر نرخ ارز و احتکار قرار دارد، با کاهش ارزش در بازار مواجه نمی‌شود. در واقع تحت‌ تاثیر نهاده‌ها قیمت افزایش پیدا کرده و این نهاده‌ها با دلار با قیمت بالا خریداری شده‌اند. البته قیمت فعلی برنج بیشتر تحت‌ تاثیر احتکار است، اما باید گفت هنگامی که قیمت دلار ثابت نبوده، تولیدکننده قادر نخواهد بود آینده را پیش‌بینی کند و به قیمت کاهش فعلی اعتمادی ندارد.

تا زمانی‌که بانک مرکزی تکلیفش را با رژیم ارزی کشور مشخص نکند و اختیارش را به‌دست بازار متشکل ارزی بدهد، بازار ارز متشنج خواهد بود. تا زمانی‌که خود به هر میزان ارزی که شهروندان می‌خواهند در اختیارشان قرار ندهیم عملاً یک بازار آزادی وجود خواهد داشت. مانند همین اتفاقی که برای ارز مسافری افتاده است. مسافر اگر بیشتر از دو هزار و دویست دلار ارز بخواهد باید آن را از بازار آزاد تهیه کند. بانک مرکزی اگر ارز مسافرتی را تأمین کند دیگر بازار دومی به‌وجود نخواهد آمد و حال در این بین بانک مرکزی نیز به‌نوبه‌خود رژیم ارزی نامشخصی دارد و خود عامل این بالا بودن نرخ ارز است.

 

 

 

 

همچنین مطالعه کنید:

ارزیابی ۳۶۵ واحد صنعتی نشان داد با حذف ارز دولتی، ۴۱.۳ درصد از واحدها کم فروشی داشته‌اند/افزایش کم فروشی در بازار

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، پس از اجرای حذف ارز ترجیحی برخی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.