صفحه اصلی / اقتصادی / اقتصاد کلان / بانک‌ها چقدر به بخش‌های اقتصادی وام دادند؟
بانک‌ها چقدر به بخش‌های اقتصادی وام دادند؟

بانک‌ها چقدر به بخش‌های اقتصادی وام دادند؟

تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی 10 ماهه سال ۱۴۰۰ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۲۲ هزار و ۹۶۴ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال معادل ۵۹/۴ درصد افزایش داشته است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، بانک مرکزی اعلام کرد: سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمام بخش‌های اقتصادی طی ۱۰ ماهه سال جاری مبلغ ۱۵ هزار و ۲۰۵ هزار میلیارد ریال معادل ۶۶/۳ درصد کل تسهیلات پرداختی است.

سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در ده ماهه سال جاری معادل پنج هزار و ۵۰۲ هزار میلیارد ریال بوده که حاکی از تخصیص ۳۶/۲ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمام بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۱۵ هزار و ۲۰۵ هزار میلیارد ریال) است.

ملاحظه می شود از شش هزار و ۹۳۴ هزار میلیارد ریال (۶،۹۳۴/۹ هزار میلیارد ریال) تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۷۹/۳ درصد آن (مبلغ پنج هزار و ۵۰۲ هزار میلیارد ریال) (مبلغ ۵،۵۰۲/۰ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

بانک‌ها چقدر به بخش‌های اقتصادی وام دادند؟

شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.

همچنین مطالعه کنید:

وزارت بهداشت باید دستورالعمل توزیع دارو از طریق پلتفرم‌ها را به صورت مجزا تدوین کند

به گزارش کسب و کار نیوز، پیش‌نویس «آئین‌نامه اجرایی، ضوابط و اصول حاکم بر اپراتورهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.