صفحه اصلی / اقتصادی / اقتصاد کلان / ارزش ۴۰ هزار میلیارد تومانی طرح‌های افتتاح شده
ارزش ۴۰ هزار میلیارد تومانی طرح‌های افتتاح شده

وزیر نفت عنوان کرد؛

ارزش ۴۰ هزار میلیارد تومانی طرح‌های افتتاح شده

وزیر نفت ارزش‌های طرح‌های گازرسانی و پتروشیمی را که امروز افتتاح یا عملیات اجرایی آن آغاز شده است ۴۰ هزار میلیارد تومان بیان کرد و گفت: تعریف پروژه در مناطق کم برخوردار اولویت وزارت نفت است.

به گزارش خبرگزاری مهر جواد اوجی امروز در آئین گشایش و آغاز به‌کار طرح‌های گازرسانی و پتروشیمی با حضور رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه پارسال مردم عزیز ما در بعضی از استان‌های کشور به‌دلیل تأمین نشدن سوخت (گاز یا سوخت مایع) شاهد خاموشی بودند که این مهم به‌دلیل سرمایه‌گذاری نکردن اتفاق افتاده است، تصریح کرد: با آغاز به‌کار دولت سیزدهم و حَسب دستور جنابعالی (رئیس‌جمهوری) تأمین سوخت زمستانی به‌عنوان اولویت نخست وزارت نفت در دستور کار قرار گرفت و برنامه‌های کوتاه‌مدت تدوین شد.

وی با بیان اینکه با افزایش سقف مصرف میعانات گازی در پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها، پالایشگاه‌های کوچک‌مقیاس و صادرات ۲.۵ تا ۳ برابری میعانات گازی کمک بزرگی به تولید گاز کرده است، اظهار کرد: مصرف گاز در بخش‌های مختلف خانگی، صنایع، نیروگاهی امسال برخلاف تولید با افزایش ۱۰ تا ۱۲ درصدی همراه شده است.

۱.۵ میلیارد لیتر سوخت مایع بیشتری به نیروگاه‌ها و صنایع دادیم

وزیر نفت به تأمین سوخت مایع نیروگاه‌ها به‌عنوان یکی از دغدغه‌های وزارت نفت اشاره کرد و گفت: با افزایش هزینه تانکرهای سوخت‌رسان و ایجاد انگیزه، ذخایر سوخت مایع نیروگاه‌ها و صنایع ۱.۵ میلیارد لیتر بیشتر از پارسال بوده است، در حالی که آغاز به‌کار دولت سقف سوخت مایع نیروگاه‌ها و صنایع ۲۵ درصد کمتر از پارسال بود.

اوجی با بیان اینکه اجرایی شدن سوآپ گاز ترکمنستان از مسیر ایران به مقصد آذربایجان به پایداری گاز در شمال شرق کشور کمک کرده است، افزود: با تعمیرات و اورهال پالایشگاه‌ها، خطوط انتقال، همچنین استفاده از برخی ترفندها خوشبختانه در هیچ استان و شهرستان کشور قطعی گاز نداشتیم.

وی ادامه داد: اگر گاز صنایع و نیروگاه‌ها هم محدود شده، سوخت مایع با همان قیمت گاز در اختیار آنها قرار گرفته است.

انعقاد چند قرارداد توسعه میادین گازی به ارزش ۴.۵ میلیارد دلار

وزیر نفت به اقدام‌های بلندمدت این وزارتخانه برای افزایش تولید گاز کشور اشاره کرد و با بیان اینکه ۶ یا ۷ قرارداد توسعه میدان گازی با شرکت‌های داخلی و خارجی به ارزش ۴.۵ میلیارد دلار امضا و عملیات اجرایی آنها آغاز شده است، تصریح کرد: اقدام‌های خوبی برای جمع‌آوری گازهای همراه مشعل که به تولید گاز کشور کمک می‌کند، انجام شده است.

اوجی با بیان اینکه پروژه‌های نیمه‌کاره و اولویت‌دار سرلوحه کار وزارت نفت قرار گرفته است، اظهار کرد: به جرأت می‌گویم پروژه‌های تعریف‌شده در منطقه کم برخوردار اولویت وزارت نفت است.

وی ارزش‌های طرح‌های گازرسانی و پتروشیمی را که امروز افتتاح یا عملیات اجرایی آن آغاز شده است ۴۰ هزار میلیارد تومان بیان کرد و گفت: بحث گازرسانی به صنایع جزو اولویت اصلی ماست و امروز ۴۱۱۴ واحد صنعتی به شبکه گازرسانی متصل شده است که بی‌شک در اشتغال‌زایی و درآمدزایی مؤثر خواهد بود.

وزیر نفت در پایان با قدردانی از رئیس‌جمهوری و حمایت ایشان از صنعت نفت ابراز امیدواری کرد که به‌زودی شاهد بازدید رئیس‌جمهوری از طرح‌های پارس جنوبی باشیم.

همچنین مطالعه کنید:

“داپ اپ” بزرگ‌ترین هاب کش‌بک کشور

به گزارش کسب و کار نیوز، در این مراسم “داپ اپ” میزبان بزرگان صنایع و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.