صفحه اصلی / اقتصادی / انرژی / ۱۲.۵ میلیارد دلار ارز تا پایان سال در سامانه نیما عرضه شود
۱۲.۵ میلیارد دلار ارز تا پایان سال در سامانه نیما عرضه شود

۱۲.۵ میلیارد دلار ارز تا پایان سال در سامانه نیما عرضه شود

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: تا پایان امسال ۶۵ میلیون تن محصول پتروشیمی تولید خواهد شد که حدود ۲۵ میلیون تن آن، خوراک‌های بین‌مجتمعی، حدود ۳۰ میلیون تن آن مازاد بر تقاضای داخلی است که به بازارهای جهانی صادر و پیش‌بینی می‌شود درآمد صادراتی تا پایان سال به ۱۴ میلیارد دلار برسد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، مرتضی شاهمیرزایی، امروز ‌ در نشستی خبری در پانزدهمین نمایشگاه ایران پلاست با بیان اینکه ظرفیت اسمی صنعت پتروشیمی ایران در سال ۱۳۵۷ حدود ۳ میلیون تن بوده است، اظهار کرد: حدود ۷ مجتمع پیش از انقلاب در کشور فعال بود و امروز ۶۸ مجتمع پتروشیمی در کشور فعال هستند.

وی با بیان اینکه طرح پتروکیمیا ابن‌سینا به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: ۷۵ درصد خوراک صنایع پتروشیمی گاز است و در فصل سرما با افزایش تقاضای خانگی، محدودیت‌هایی برای صنایع ایجاد می‌شود که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده انتظار می‌رود این محدودیت‌ها کمتر شود زیرا تا پایان برنامه هشتم ۲۰۰ میلیون مکعب تقاضای صنایع پتروشیمی است.

وی همچنین اظهار کرد که ۱۲.۵ میلیارد دلار ارز تا پایان سال در سامانه نیما عرضه شود.

مدیرعامل شرکت صنایع ملی پتروشیمی با اشاره به جایگاه پتروشیمی ایران گفت: در حال حاضر پتروشیمی ایران در جایگاه برتری قرار دارد. صنعت پتروشیمی اواخر دهه ۳۰ توسط وزارت دارایی وقت تحت عنوان بنگاه شیمیایی احداث شد. در سال ۱۳۴۲ اولین مجتمع شیمیایی در مرودشت شیراز با تولید کود شیمیایی آغاز به کار کرد و بدین ترتیب ما دارای صنعت پتروشیمی شدیم.

وی با بیان اینکه در آن زمان اجازه ورود متخصصان داخلی به این صنعت داده نشد و در واقع صنایع شیمیایی آن زمان توسط خارجی ها اداره می شد، گفت: علیرغم اینکه دارای پتروشیمی بودیم اما عملا در آن زمان محصولات ممتاز تولید نمی شد چرا که منافع کشورهای خارجی این اجازه را نمی داد که محصول با ارزش و با کیفیت تولید کنیم.

وی با اشاره به تولید محصولات پتروشیمی قبل از انقلاب گفت: تولید واقعی پتروشیمی ۱.۵ میلیون تن و ظرفیت اسمی بین ۲.۵ تا ۳ میلیون تن بود و بیشتر نیز محصولات کم ارزش و کود شیمیایی تولید می شد اما با پیروزی انقلاب اسلامی، وضعیت تغییر کرد و بازسازی صنایع پتروشیمی بعد از جنگ به سرعت آغاز شد.

او با تأکید بر اینکه تا قبل از انقلاب اسلامی تنها هفت مجتمع پتروشیمی در ایران وجود داشت، اظهار کرد: با تعریف برنامه های سوم، چهارم و پنجم توسعه اکنون تعداد مجتمع های پتروشیمی در سراسر کشور به ۸۸ مجتمع رسیده که عمدتا در عسلویه و ماهشهر مستقر هستند.

وی با تأکید بر اینکه ظرفیت اسمی این تعداد مجتمع ۹۰ میلیون تن است، گفت: به دلیل مباحث فرایندی و خوراک، تا پایان امسال رقم تولید محصولات بالادست، میان دست و زنجیره به ۶۵ میلیون تن خواهد رسید که از این میزان ۲۵ میلیون تن خوراک بین مجتمعی، ۳۰ میلیون تن مازاد بر تقاضای داخلی به بازارهای صادراتی عرضه و پیش بینی می شود ۱۴ میلیارد دلار بابت صادرات انواع محصولات تا پایان سال درآمد داشته باشیم.

وی افزود: از این میزان ۱.۵ تا ۲ میلیارد دلار برای تأمین محصولات مورد نیاز واحد صنایع تکمیلی هزینه می شود و تا پایان سال ۱۴۰۱ ظرفیت اسمی پتروشیمی ها به ۱۰۴ تا ۱۰۵ میلیون تن خواهد رسید.

وی با بیان اینکه طبق برنامه ریزی در برنامه هفتم، توان تولید پتروشیمی در ظرفیت اسمی ۱۴۰ تا ۱۴۲ میلیون تن خواهد شد، گفت: در برنامه هشتم با توسعه ظرفیت به ۱۹۹ میلیون تن خواهیم رسید. به عبارت دیگر تا دو برنامه بعدی برابر سرمایه گذاری ها ظرفیت تولید پتروشیمی بیش از دو برابر می شود.

وی در خصوص خوراک گاز پتروشیمی ها نیز گفت: در فصل سرما به دلیل افزایش تقاضای گاز، محدودیت هایی برای عرضه گاز پتروشیمی ها و سایر صنایع ایجاد می شود. همچنین با توجه به اینکه صنایع پتروشیمی گازپایه هستند و بالغ بر ۷۵ درصد خوراک این صنعت از گاز تأمین می شود، دچار محدودیت هایی خواهیم شد. اما برنامه ریزی هایی صورت گرفته تا تأمین خوراک پایدار در سال های آتی با محدودیت کمتر محقق شود.

او با اشاره به برنامه ریزی های انجام شده در این زمینه گفت: تا برنامه هشتم توسعه بالغ بر ۲۰۰ میلیون مترمکعب تقاضای گاز برای پتروشیمی ها وجود خواهد داشت که تحولی بزرگ در اشتغال و ارزآوری خواهد بود. در همین راستا وزارت نفت تصمیماتی را برای حل مشکلات تولیدکنندگان و تأمین خوراک در نظر گرفته است.

وی ادامه داد: قرار بود که از ابتدای آذرماه خوراک گاز کاهش یابد اما اعمال محدودیت ها به دی ماه افتاد و در این ماه با محدودیت مواجه شدیم.

او با بیان اینکه در حال حاضر ۱۴۰ نوع محصول عمده در داخل کشور تولید می شود که در مجموع با گریدها حدود ۳۳۳ نوع محصول تولید می شود، گفت: در حال حاضر خودکفایی صددرصدی در صنعت پتروشیمی وجود ندارد و در بخش کالا، تجهیزات و همچنین دانش فنی با کمبودهایی مواجه هستیم که برای این مسئله نیز تصمیماتی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: براساس دستور وزیر نفت می بایست تا پایان دولت از کاتالیست وارداتی بی نیاز شویم که در این زمینه نیز اقدامات خوبی با شرکت های دانش بنیان برداشته شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۸۰ درصد نیاز سخت افزاری در حوزه کالا و تجهیزات توسط سازندگان داخلی تولید می شود، گفت: براساس برآوردهای صورت گرفته تا ۱۰ سال آینده تقاضا برای فراورده ها به طور محسوسی کاهش می یابد و به سمت صفر می رود اما شاهد هستیم که در صنایع پتروشیمی میزان تقاضا سالانه ۴.۵ تا ۵ درصد افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه تاکنون قیمت ها براساس هاب آمریکا و اروپا بود که اکنون مورد بازنگری قرار گرفته، گفت: این مسئله آسیب هایی را به صنایع پتروشیمی وارد می کند و اگر قرار بود با فرمول اروپا و آمریکا خوراک تأمین شودف باید ۸۰۰۰ تومان در نظر گرفته می شد اما دولت این رقم را تغییر داده و سقف آن ۵۰۰۰ تومان تعیین شده است.

وی با اشاره به دغدغه تأمین خوراک گاز مجتمع های پتروشیمی گفت: رفاه شهروندان در اولویت است، بنابراین اگر احتمال کاهش فشار بوجود آید و روند گازرسانی مختل شود، محدودیت تأمین گاز برای صنایع صورت می گیرد. در همین راستا در چند میدان گازی ان جی ال گازی و… سرمایه گذاری شده و جلسه ای نیز با شرکت نفت و هلدینگ پتروشیمی در همین راستا برگزار شده است تا هلدینگ ها با سرمایه گذاری در جمع آوری گازهای همراه این گازها را به سمت پتروشیمی ها هدایت کنند.

وی در خصوص حذف نام نعمت زاده از واحدهای مجتمع پتروشیمی اظهار کرد: نامگذاری امکان و واحدها توسط شورای فرهنگی صورت می گیرد و به لحاظ پاسداشت نام شهدا که در این کشور مرسوم است نامگذاری جدیدی صورت گرفته و این تغییر نام با استقبال آقای نعمت زاده نیز مواجه شده است و ارتباطی به عملکرد دختر ایشان ندارد.

همچنین مطالعه کنید:

۲۲ بانک از ۲۷ بانک عامل یک ریال هم وام ندادند/همکاری بانکها در تولید مسکن؛ تقریبا هیچ/پای دولت در کفش انبوه سازان

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، بررسی اطلاعات یک نهاد نظارتی بیانگر آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.