صفحه اصلی / اقتصادی / ایران و ازبکستان برای همکاری‌های حمل و نقل اعلام آمادگی کردند
ایران و ازبکستان برای همکاری‌های حمل و نقل اعلام آمادگی کردند

ایران و ازبکستان برای همکاری‌های حمل و نقل اعلام آمادگی کردند

در دیدار هیات جمهوری ازبکستان با سرپرست معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی، طرفین به منظور توسعه و تقویت همکاری‌های حمل و نقلی و ترانزیتی اعلام آمادگی کردند.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از وزارت راه و شهرسازی، هیأتی از جمهوری ازبکستان به سرپرستی معاون وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی با همراهی معاون وزارت حمل و نقل و جمعی از مدیران بخش‌های تخصصی تجارت و حمل و نقل ازبکستان با شهریار افندی‌زاده، سرپرست معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی دیدار کردند.

در این دیدار که با حضور مدیران سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه و نمایندگان وزارت امور خارجه و مرکز امور بین الملل برگزار شد، آخرین وضعیت همکاری‌های حمل و نقلی و ترانزیتی دو کشور در بخش‌های مختلف جاده‌ای، ریلی، دریایی و هوایی بررسی شد و در راستای تبیین نقشه راه تقویت و توسعه همکاری‌های دو کشور، طرفین آمادگی خود را برای تشکیل کارگروه‌های تخصصی جاده‌ای، ریلی، دریایی و هوایی اعلام کردند.

در این نشست، نمایندگان ایرانی موقعیت منحصر به فرد جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران، زیرساخت‌ها و امکانات حمل و نقل و ترانزیت از این قلمرو و امکان بهره‌مندی کشورهای آسیای میانه به ویژه ازبکستان از این ظرفیت‌ها را در چهارچوب مشارکت در رونق بخشی و تجاری سازی کریدورها و مسیرهای ترانزیتی عبوری از ایران یادآور شدند.

همچنین طرفین با رویکرد تسهیل در روابط تجاری دو کشور از طریق بهره‌گیری از ظرفیت‌های بندر راهبردی چابهار و پسکرانه آن در توسعه حمل و نقل بین المللی و ترانزیتی با یکدیگر و با کشورهای ثالث از آسیای میانه تا جنوب شرق آسیا، توافقات اولیه جهت تعریف مسیرهای جدید با تأکید بر اجرای کنوانسیون تیر الکترونیک (E-TIR) و اجرای مشترک چند فقره عبور بار آزمایشی در این مسیرها را انجام دادند.

در ادامه هماهنگی‌های کارشناسی جهت تبیین مفاد حمل و نقلی و ترانزیتی جهت درج در اسناد کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور که در آینده نزدیک برگزار می‌شود، فی مابین طرفین به عمل آمد.

همچنین مطالعه کنید:

تلاش برای توقف روند نزولی صادرات فرش دستباف در سال جاری

به گزارش کسب و کار نیوز ، سید مرتضی حاجی آقا میری – رئیس کمیسیون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.